Minneapolis hoří! Je ale třeba zničit kapitalismus
Když jsem četla poslední komentář Mumia Abu-Jamala, „Po sto tisícím“, kde mluví o stále rostoucím počtu úmrtí na Covid-19, zaujala mě Mumiova zmínka, že pro „Černošský lid jde o dobu nevýslovných ztrát.“ Co Mumia nevěděl, že 25. května, den předtím, kdy svůj zvukový komentář nechal nahrát do vězeňského rádia, byl v Minneapolis zavražděn policií 46letý George Floyd.
Floyd, otec dvou dětí, byl zavražděn Minneapoliskou policií za denního světla před zástupem lidí, včetně dívajících se dětí, kteří prosili policisty, aby uvolnili tlak na Floydův krk, když se zajíkal se slovy „Prosím, prosím, nemohu dýchat“.
Videozáznam ukazuje, že Floyd nekladl žádný odpor, byl spoutaný za zády a položen na zemi bělošským policistou, který držel koleno na jeho krku bezmála devět minut, zatímco další policista hlídkoval kolem a bránil lidem, aby se přibližovali. Záchranáři uvedli, že Floyd už nejevil v době jejich příjezdu známky života. Zemřel tedy na místě. Mnoho lidí zde vidí podobnost s vraždou Erica Garnera. Garner byl brutálně zavražděn za to, že prodával cigarety bez licence; Floyd byl brutálně zavražděn za to, že údajně platil padělanou dvacetidolarovou bankovkou.
Části Minneapolisu nyní hoří; když se lidé snaží najít smysl v tomto nesmyslném, nelidském zabití černošského muže uprostřed krize Covid-19, která ohrožuje nás všechny.
Některé z novinových titulků uvedly, že tento incident otevírá „staré rány“. Tyto rány ale nejsou staré; jsou hluboké, chronicky zanícené a vůbec nejeví známky hojení. Již dříve v květnu jsme slyšeli o Breonně Taylerové z Louisville v Kentucky, která byla zavražděna ve svém domě. Viděli jsme video s Ahmudem Arberym v Brunswicku v Georgii, kterého zabili samozvaní ochránci pořádku, když provozoval jogging. Rodiny, přátelé a sympatizanti Arberyho a Taylorové běhají, pochodují a shromažďují se po celém státě, a přitom dodržují sociální odstup a nosí ochranné masky.
Od ledna 2020, od začátku pandemie Covid-19 v USA zabila policie v USA 400 osob – 73 černochů, 43 Hispánců, 11 bělochů a Asiatů a 130 osob s neuvedenou etnicitou. To uvádí databáze Washington Post, která obsahuje záznamy o každé střelbě policistů ve službě v USA s následkem smrti od 1. ledna 2015. The Washington Post na sebe vzal náročný úkol, se kterým začal the Guardian v roce 2013: „Započítaní: Lidé zabití policií ve Spojených státech.“ Počítání začalo v roce 2013 poté, co Malcolm X Grassroots Movement zveřejnilo v roce 2012 zprávu, že každých 28 hodin je policií, bezpečnostní agenturou nebo ozbrojenými „dobrovolníky“ v USA zabit jeden černoch.
Změnila se tato čísla v uplynulých osmi letech? Podle Washington Post se počet zastřelených nemění. Databáze ukazuje, že počet černochů zabitých policií v roce 2015 byl 258, v roce 2016 234, v roce 2017 223, v roce 2018 229, v roce 2019 235 a k 28. květnu 2020 došlo k zabití 73 černochů. V tom není zahrnut George Floyd. Do databáze nebyl k 28. květnu přidán, ačkoliv ho policie zabila již 25. května.
Za čtyři a půl roku obsahuje databáze Washington Post celkem 5338 zastřelených a zabitých policií. Z tohoto počtu je 1252 černochů. Podle sčítání lidu tvoří běloši největší část populace, 72 %, Afroameričané pak největší rasovou menšinu, 12,7 %, Hispánci největší etnickou skupinu (17,8 %) a indiánské obyvatelstvo méně než 1 % obyvatel.
Výše uvedené počty mrtvých jsou nižší, než uvádí databáze Guardianu, protože počty Washington Post nezahrnují osoby, které zemřely na policejních služebnách, byly zabité policisty mimo službu, ozbrojenými militanty, zaměstnanci bezpečnostních agentur, nebo osoby usmrcené při pronásledování. Mezi nezahrnutými osobami je například Freddie Gray, Leah Jenkins, Ahmaud Arbery, Marlyn Barnesová a mnoho dalších. Další znepokojivou skutečností je, že u 130 osob je uvedeno, že rasa není známá.
Ale i s těmito nedostatky je databáze Washington Post důležitá a cenná. Není vůbec jednoduché skládat potřebné údaje z mnoha různých zdrojů, ale je to naprosto nezbytné.
Mumia mluvil o nevýslovných ztrátách černošského lidu při úmrtích během této pandemie. Devastující smutek a zloba se jen násobí kvůli stále nelítostnějšímu pronásledování černošských a latinoamerických komunit americkou policií. Ačkoliv má hluboký dopad zejména na tyto komunity, teror americké policie zasahuje všechny a nijak nepolevuje ani v době celonárodní Covid-19 krize.
Policie pokračuje v tom, co dělá. Na životech černochů nezáleží; na životech Hispánců nezáleží; na životech chudých nezáleží. Dnes hoří Minneapolis. Brzy musí masy vidět, že je třeba zničit celý kapitalistický systém a dokud se tak nestane, budeme neustále vystaveni brutalitě tohoto systému, neboť v kapitalismu není prostor pro lidský soucit nebo důstojnost.