Náckové na Školním dvoře
Dělnická mládež (DM), mládežnická organizace neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti od roku 2010 nárazově podniká akce před školami v rámci projektu Školní dvůr. Jak uvádí na svém webu, jeho hlavním cílem „je ideologické podchycení české a moravské mládeže.“
K této aktivitě si vybírají hlavně regiony nejvíce postižené kapitalistickou krizí (český a moravský Sever) či „problémové“ části větších měst (Brno), kde obyvatele snáze chytí do pasti rasistického štvaní proti „nepřizpůsobivým“, tedy těm nejchudším na okraji společnosti. Na nich si prekarizovaná pracující či nezaměstnaná většina, které se ale rozhodně nevyhýbá dopad vládních škrtů ani spirála zadluženosti, lichvy a exekucí, může vybít svou frustraci. To vše bez dopadu hněvu na skutečné viníky – bohaté podnikatele, kmotry, banky, nebankovní lichváře a exekutory.
V případě české mládeže náckové vycítili příležitost, jak u ní „vyvolat novou vlnu zájmu o národní hnutí“ a vytipovali si školy, kde by „národněsocialistická myšlenka mohla mít větší potencionální úspěch.“
Vodítkem mohou být výsledky studentských voleb, kde se daří především pravici. V prvních studentských volbách v roce 2010 by před volbami do Poslanecké sněmovny zvítězila TOP 09, následovaná ODS a VV. Ve studentských krajských volbách roku 2012 by s 20 % zvítězili Piráti. Na druhém místě i přes negativní zkušenost s její účastí ve vládě skončila TOP 09 s 15 %. Třetí místo by s 10 % (!) obsadila neonacistická DS(SS), která navíc dostala v některých regionech od studentů největší (Ústecký kraj) resp. druhý největší (Moravskoslezský) počet hlasů.
DM cílí hesly jako „Nacionalismus je cool“ či „Chceš být NĚKDO?“ na mladé lidi, kterým je dlouhodobě vštěpován sobecký individualismus a asociální postoje (musí se přece jednou prosadit na trhu a profitovat co nejvíce na úkor ostatních), odpor k levici (jako uměle vytvořený původce ekonomického rozvratu a vlastně všeho Zla), nenávist k „nepřizpůsobivým“ (fiktivní viník sociálních konfliktů) a všeobecná rezignace na kritické myšlení. Mezi takto zmanipulované studenty přijdou náckové z DM s kecy o věrnosti ideálu a o boji proti materialismu. Vymyslí si pohádku o protěžování menšin a do tohoto nenávistného koktejlu přimíchají odpor k „cizákům“.
Náckové si kromě běžné propagace vzali na pomoc také formu, kterou by jinak označili za levičáckou a úpadkovou – komiks. Ve „100% politicky nekorektním komiksu“ Kachny contra slepice se pomocí protiromské karty a krajního nacionalismu snaží využít atmosféry mediálního a křupanského rasismu, všeobecně rozšířeného ve společnosti. Když neonacisté mluví o „zkvalitnění a upevnění potenciálu ukrytého v mladé českomoravské generaci“, mají na mysli především posílení jejích nenávistných a rasistických tendencí.
O původním obsahu komiksu se však nezmiňují. Je jím Bajka o kachnách a slepicích, která pomocí antisemitských stereotypů popisuje údajnou židovskou nadvládu v USA. Jejím autorem je George Lincoln Rockwell (1918–1967), hlavní postava amerického neonacistického hnutí a zakladatel Americké nacistické strany. Jako antisemita a popírač holocaustu se blýskl výrokem: „Ani na okamžik nevěřím, že bylo 6 milionů Židů vyhlazeno Hitlerem. Nikdy se to nestalo.“ Pro neonacisty není problém stejné stereotypy používat v předělaném komiksu ve vztahu k „nepřizpůsobivým“ nebo cizincům. Na příběhu slepic, kachen a hus vysvětlují své rasistické vidění světa a jako obvykle převrací realitu. Staví se do pozice nejčistších, ač utlačovaných obhájců obyčejných pracovitých – samozřejmě bílých – lidí. Nezapomínají ani na historické paralely jako v případě „Husí říše“.
Čeští neonacisté s těmi německými spolupracují jako jednotlivci i na úrovni organizací. DS(SS) se neonacistickou NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands) v mnohém inspiruje, řečníci těchto dvou stran vzájemně vystupují na jimi pořádaných demonstracích. I popisovaný komiks čeští náckové převzali od NPD resp. její mládežnické organizace JN (Junge Nationaldemokraten), která v Německu organizuje podobný projekt nazvaný Schulhof. V rámci něj přišla právě s rasistickým komiksem Enten gegen Hühner.
Všechny iluze o bohulibosti projektu Školní dvůr boří sami jeho organizátoři, kterými jsou známé neonacistické postavy jako předseda DM Erik Lamprecht, člen předsednictva DM Jiří Dudák, či funkce zbavená místopředsedkyně DM Lucie Šlégrová.
O těchto aktivitách německých a českých neonacistů si můžete přečíst také v článku od Antifa Lausitz:
http://antifalausitz.sytes.net/?p=2491