Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou
Čínský prezident Si Ťin-pching se chystá v pondělí navštívit Rusko, aby prosadil 12bodový plán Číny na mírovou dohodu s Ukrajinou. Návštěva byla oznámena několik hodin předtím, než Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na prezidenta Putina za údajné válečné zločiny, což je krok, který pravděpodobně zkomplikuje mírová jednání.
Čínský mírový plán vyzývá k respektování národní suverenity, opuštění mentality studené války, ukončení nepřátelství, obnovení mírových rozhovorů, vyřešení humanitární krize a k ochraně civilistů a válečných zajatců.
Plán také zahrnuje potřebu udržet jaderné elektrárny v bezpečí, snížit strategická rizika, usnadnit vývoz obilí, zastavit jednostranné sankce, udržet stabilní průmyslové a dodavatelské řetězce a podpořit rekonstrukci země po skončení konfliktu.
Ve čtvrtek čínský ministr zahraničí Qin Gang oslovil svůj ukrajinský protějšek Dmytro Kulebu a řekl mu, že Peking je znepokojen tím, že se válka vymkne kontrole, a naléhal na rozhovory o politickém řešení konfliktu.
Čína „vždy zastávala objektivní a spravedlivý postoj k ukrajinské otázce, zavázala se podporovat mír a pokrok v jednáních a vyzývá mezinárodní společenství, aby pro tato mírová jednání vytvořilo podmínky,“ řekl Qin. Kuleba později na Twitteru uvedl, že on a Qin „diskutovali o významu principu územní celistvosti“.
Ukrajina označila stažení Ruska z okupovaných oblastí jako hlavní podmínku míru a Čína se snaží prosazovat princip územní celistvosti kvůli pokusům USA zabránit jejímu znovusjednocení s Tchaj-wanem.
Čínský analytik Carlos Martinez přivítal pana Si Ťin-pchinga slovy: „Čína má mírový návrh, právě úspěšně zprostředkovala dohodu mezi Íránem a Saúdskou Arábií a velmi si přeje, aby ukrajinská válka skončila. Nejlepším scénářem by bylo, kdyby tento návrh poskytl Západu zadní vrátka k odchodu ze stále více nevyhratelné války.“
Čínská specialistka a mírová aktivistka Jenny Cleggová prohlásila, že „Čína klade velký důraz na to, aby hlavní mocnosti spolupracovaly na vytvoření rámce pro politickou a ekonomickou stabilizaci, která umožní regionální rozvoj.“
Uvedla, že čínská historie spolupráce s Ruskem nabízí „naději na mír nebo alespoň v prvé řadě příměří, aby se odvrátila jakákoli další eskalace ukrajinské krize směrem ke třetí světové válce a aby se ukončilo nesmyslné zabíjení, které se nyní odehrává na tamním bojišti.“