Nejen v Praze proti TTIP! (+ FOTO)
V sobotu 18. dubna se v Praze a více než 730 dalších městech po celém světě uskutečnily demonstrace, pochody, happeningy, přednášky a další veřejné akce proti plánovanému přijetí Smlouvy o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Pražskou demonstraci a pochod svolala na náměstí 14. října na Smíchově platforma Stop TTIP spojující řadu organizací a jednotlivců odmítajících neoliberální obchodní smlouvu šitou na míru zájmům korporací a netransparentnost, s níž se o nás bez nás za zavřenými dveřmi vyjednává.
18. duben byl vyhlášen světovým dnem odporu proti TTIP a CETA (obdobná obchodní smlouva mezi EU a Kanadou) a tomuto jménu plně dostál. Ačkoliv nejvíce veřejných protestů se uskutečnilo v zemích EU (přesně 523) a zejména v Německu, proti TTIP se konaly akce i v Brazílii, Austrálii, na Filipínách, v Japonsku, Panamě, Ekvádoru a samozřejmě také ve Spojených státech. V České republice se mimo Prahu konaly akce i v Brně, Ostravě a Opavě.
Na pražské akci se kolem druhé hodiny odpoledne postupně sešlo před kostelem sv. Václava na Smíchově navzdory velmi chladnému počasí více než 400 účastníků všech věkových kategorií. Přítomny tu byly informační, petiční a prodejní stánky platformy Stop TTIP i organizací, které ji tvoří nebo s ní spolupracují, konkrétně Levé perspektivy, Socialistické solidarity, Spojenectví práce a solidarity, nebo spolku Idealisté.cz. Vedle možnosti podepsat petici evropské občanské iniciativy proti TTIP zde byly k dostání stylové placky a trička. Svými transparenty na sebe upozornila nedávno vzniklá platforma ČSSD Doleva! a také Mladí zelení a Česká pirátská strana, kteří se rovněž podílí na chodu platformy Stop TTIP. Všichni přítomní se shromáždili u řečnického pódia, na jehož pravé straně stál symbolický dřevěný trojský kůň hrozby TTIP.
Po přivítání účastníků moderátorem dostala jako první slovo mluvčí Stop TTIP, Adéla Zicháčková, která ve svém projevu shrnula důvody, proč se stavíme proti TTIP a dalším podobným smlouvám. Ukázala, že tyto smlouvy vedou k omezení, uvolnění nebo úplnému odstranění právních předpisů a norem týkajících se bezpečnosti, ekologické udržitelnosti a kvalitativních standardů výroby potravin, k útokům na práva spotřebitelů a na sociální postavení a pracovně-právní ochranu zaměstnanců, že vedou k prosazování zájmů nadnárodních korporací na úkor lokálních subjektů a široké veřejnosti, že se snaží ztržnit a zprivatizovat dosud veřejné statky a služby, zkomercionalizovat a monopolizovat kulturní a intelektuální tvorbu a potlačit svobodné sdílení duševní produkce mezi lidmi. Zicháčková upozornila, že odpor ke smlouvám TTIP a CETA zažehl dosud největší protestní iniciativu občanů v rámci projektu „sjednocování Evropy“ a vyzvala k jejich zavržení při potřebě najít si vlastní alternativy.
Po úvodním projevu následovala vystoupení dalších řečníků a řečnic – jako první promluvila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb, Dagmar Žitníková. Po jejím projevu se náměstím začalo rozléhat skandování a bubnování: to účastníci shromáždění obdrželi vítanou posilu v podobě antikapitalistického-antiautoritářského bloku, který se na demonstraci proti TTIP vydal od známého žižkovského sociálního a kulturního centra Klinika. Blok byl všemi přítomnými srdečně uvítám a rázem se naše počty vyšplhaly skoro k pěti stům. Vystoupení na pódiu pokračovala projevy předsedy spolku Idealisté.cz a člena ústředního výkonného výboru ČSSD, Radima Hejduka, člena Anarchistické federace Viktora Svobody, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM (v rámci GUE/NGL) a členky Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, Kateřiny Konečné a člena České pirátské strany Ivana Bartoše.
Po skončení projevů se přítomní začali na pokyn moderátora řadit k pochodu ulicemi Prahy. V čele pochodu spočinul transparent Občané proti TTIP. Za ním se pak stovky lidí chopily vlastních nebo organizovaně vytvořených piketů s hesly „Proti moci bank a korporací“, „Zachraňme pracovní právo, STOP novodobému otroctví“, „STOP TTIP – Neprodávejme vlast korporacím“, „Proti TTIP Nemluvíme za elity ale za vás“, „TTIP znamená nezaměstnanost, toxické potraviny a arbitráže“ nebo „Lidé místo zisků“. V čele antikapitalistického kontingentu byl umístěn transparent organizace Ne rasismu s poselstvím, které sdílíme: „Zastavit TTIP nestačí. Zničme kapitalismus, budujme alternativy!“ Po krátké přípravě se pochod vydal po trase Štefániková – Vítězná – most Legií – Smetanovo nábřeží až k budově Rudolfina na náměstí Jana Palacha. Zde dostala slovo zástupkyně americké veřejnosti proti TTIP, Morgan Henley, která ukázala, že v boj proti korporátnímu TTIP se mohou spojit neprivilegování lidé na obou stranách Atlantiku.
V samotném závěru byli přítomní pozváni na prezentaci brožury Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?, které se zúčastní poslankyně evropského parlamentu Kateřina Končená, národní koordinátor Evropské občanské iniciativy proti TTIP, Jan Májíček, poslanec slovenského parlamentu za Směr-SD, Ľuboš Blaha a další. Prezentace se bude konat v pondělí 20. dubna v prostorách Klubu techniků (místnost č. 319) na Novotného lávce 5 v Praze. V nejbližší době pak budou svolány i další akce, o jejichž konání se veřejnost dozví na webu Stop TTIP a facebookových stránkách platformy. Zapojte se do boje proti chystané smlouvě TTIP i vy!