Nová antikapitalistická levice/ Levá perspektiva se prezentovala na 1. máji v Praze
K prvnímu květnovému dni tradičně patří shromáždění a setkání organizací hlásících se k odkazu dělnického hnutí. Bez ohledu na to, že je dnes význam 1. máje v lidských dějinách a boji za svobodu a sociální pokrok vládními stranami a politiky otevřeně zpochybňován, konala se i letos v řadě českých měst setkání levicové veřejnosti. Nová antikapitalistická levice přijala pozvání na oslavu 1. máje pořádanou KSČM na výstavišti v Praze.
Holešovické výstaviště hostí prvomájová setkání pražské KSČM již bezmála deset let a ani letos tomu nebylo jinak. V místě Křižíkovy fontány probíhal od devíti hodin ráno program, v němž se střídaly politické projevy, živá i reprodukovaná hudba, zábava a pozdravy levicových organizací i členů diplomatických sborů. Návštěvníci měli zároveň možnost vybrat si z bohaté nabídky tiskovin, knih, upomínkových předmětů a dalších materiálů prezentovaných různými skupinami.
Hlavní projev setkání věnovaný kritice neoliberálního kapitalismu i jeho konkrétních devastujících projevů na českou společnost (kupříkladu škrtů v sociální oblasti nebo zavádění sKaret) zazněl z úst místopředsedy KSČM, poslance Jiřího Dolejše. Moderování celé akce pak měla jako již tradičně na starost předsedkyně pražské organizace strany a poslankyně, Marta Semelová. A právě díky jejímu vstřícnému přístupu vystoupil od 10:00 mezi zástupci organizací sdružených v koordinačním projektu Spojenectví práce a solidarity (SPaS) také člen NAL, Nikola Čech.
Nikola Čech využil nabízený prostor k tomu, aby v krátkosti představil současnou aktivitu Nové antikapitalistické levice, která bude nadále působit pod názvem Levá perspektiva. Uvedl, že se hodláme více zaměřit především na témata zadlužování domácností, sociálního bydlení, lichvářských půjček a na exekuce, které stále více trápí pracující nejen v Česku. Zmínil rovněž potřebu boje proti rasismu a xenofobii všeho druhu, neboť fašisté (ale i další politické síly včetně bohužel určitých segmentů působících v rámci levice) se právě snaží o to předhodit sužovaným lidem obětního beránka v podobě těch, kteří jsou na tom fakticky nejhůře a mají minimální možnost se bránit.
Závěrem svého vystoupení představil Čech jednu z praktických aktivit, kterým se Levá perspektiva právě věnuje, a to sběr podpisů pod petici zaměstnankyň a zaměstnanců České pošty žádající prověření smluvních vztahů, která má pošta se svými „partnery“ (článek k této problematice ZDE) a vyšetření četných případů porušování zákoníku práce a šikany ze strany manažerů. Poslankyně Marta Semelová na to reagovala vyjádřením, že se této problematice věnuje a bude k ní mít interpelaci na půdě poslanecké sněmovny, což lze samozřejmě pouze uvítat. [Zvukový záznam projevů členů SPaSu naleznete na konci článku]
Po projevu se členové a sympatizanti NAL/ Levé perspektivy věnovali jednak sběru podpisů pod výše zmíněnou petici, tak i rozdávání samolepek ProAltu namířených proti dalšímu z vládních potratů jménem druhý důchodový pilíř. Rovněž jsme distribuovali naši novou brožuru věnovanou boji proti neoliberalismu v Bolívii (článek o dubnovém semináři NAL/ Levé perspektivy na toto téma ZDE).
Vedle těchto aktivit měli účastníci akce možnost podepsat další petiční archy, například proti obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, nebo za uznání všeobecného základního příjmu jako lidského práva. Ve stanovém městečku SPaSu před branami výstaviště a v diskuzním stanu Alternativy zdola přímo u fontány pak probíhaly četné diskuze s Ilonou Švihlíkovou, Václavem Exnerem, Milanem Neubertem a dalšími aktivisty protivládního hnutí. Navzdory špatnému počasí, které se podepsalo na mírně nižší účasti oslav, tak měla celá akce zdařilý průběh a zanechala dojem dobře využitého svátečního dopoledne.
Záznam projevu N. Čecha a dalších členů SPaSu – ZDE