Obří žaloba proti americkým institucím za lékařské experimenty na lidech
Více než 400 žalujících podalo kolektivní žalobu o 1 miliardu dolarů proti farmaceutické korporaci Bristol-Myers Squibb, Univerzitě Johna Hopkinse a Rockefellerově nadaci za lékařské experimenty na obyvatelích Guatemaly, ke kterým došlo bez jejich souhlasu. Informovala o tom 6. ledna reportáž televizní sítě teleSUR.
Zmíněné americké organizace prováděly koncem 40. let v Guatemale lékařské experimenty mající za cíl studovat pohlavní choroby (syfilis, kapavku a jiné), bez souhlasu žalobců. Soudní proces kvůli těmto nelegálním pokusům na lidech bude veden společně jménem 444 osob.
V roce 2010 se prezident Spojených států Barack Obama za tyto lékařské experimenty na občanech Guatemaly omluvil.
Příběhy podobné tomuto, kde USA ukazují svůj přístup k občanům chudých zemí, nicméně bohužel nejsou žádnou výjimkou. Příběh nelegálních lékařských pokusů bije do očí o to víc, že se odehrává v kontextu středoamerické migrační karavany. Řada amerických politiků včetně prezidenta USA zdůraznila, že za žádných okolností nedovolí karavaně migrantů (ze třetiny tvořené dětmi a mladistvými) překročit hranici Spojených států, a označila tyto běžence za hrozbu národní bezpečnosti USA. Politici dokonce volali, aby se proti nim použily střelné zbraně. Koncem roku 2018 použila Americká pohraniční stráž proti zástupu migrantů z karavany včetně žen a dětí slzný plyn a gumové projektily, ačkoliv tito lidé ani nepřekročili hranici Spojených států a pobývali na území Mexika.
Chudoba, hlad a extrémní kriminalizace středoamerických zemí jsou přitom přímým důsledkem politiky USA. Obyvatelé Latinské Ameriky o tom nyní otevřeně píší. Příkladem je třeba kolumbijská novinářka Alice Loaizová, která napsala: „Dnes celý svět přihlíží nové vlně migrace, kdy se tisíce lidí organizovaně vydávají na cestu ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu a žádají po Spojených státech, aby převzaly odpovědnost za to, co v jejich zemích vytvořily: za nepřátelské společnosti utlačující pracující, kde násilí a hlad představují každodenní zkušenost lidí, a kde jsou děti zastrašovány a trpí podvýživou.“
Příběh s lékařskými experimenty poukazující na přístup USA ke Guatemalcům jako k bezmocné „surovině“ určené k pokusům, nespadl z čistého nebe, ale trvá už celá desetiletí. A dnes, když pozorujeme dění kolem „karavany migrantů“, můžeme vidět, že situace se mění jen k horšímu.