Odbory chtějí kvalitní sociální dialog s příští vládou
Sociální dialog s vládou vzešlou ze současných vyjednávání by měl být lepší než tripartita za Nečasovy vlády. Přejí si to představitelé odborů, kteří vedou jednání se zástupci parlamentních subjektů.
Podle odborových předáků sociální dialog mezi vládou, zaměstnanci a zaměstnavateli za bývalé vlády ODS, TOP 09 a LIDEM pod vedením premiéra Petra Nečase (ODS) probíhal tak, že všichni seděli v jedné místnosti, dýchali stejný vzduch, ale vládní činitelé návrhy jen vyslechli. Neakceptovali je. Proto odboráři na čas tripartitu opustili.
Vedoucí právního a sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek jako příklad špatné spolupráce uvedl přípravu občanského zákoníku, který začne být účinný v lednu 2014. Návrh nebyl na tripartitě projednán, čímž málem došlo k tomu, že by se zaměstnanecké i zaměstnavatelské organizace staly, navzdory mezinárodním úmluvám, od příštího ledna pouhými spolky. Vše zachránil tlak sociálních partnerů.
Díky tlaku odborů či aktivitě senátorky Elišky Wagnerové (za SZ) nebyl schválen také nový status o veřejné prospěšnosti, na základě kterého by se neziskové organizace musely obrátit na soud, aby mohly nadále fungovat. Pokud by tak neučinily, skončily by. Wagnerová v horní komoře upozornila na to, že by se to mohlo týkat kolem stovky tisíc organizací.
Vedoucí právního a sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek uvedl, že ČMKOS chce se zástupci stran, které budou zřejmě sestavovat vládu (tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL), jednat i o tom, co bude obsahem programového prohlášení – aby tam byla zahrnuta i práva zaměstnanců a zaměstnavatelů, o kterých programové prohlášení minulé vlády mlčelo.
Podle místopředsedkyně ČMKOS Radky Sokolové je důležitý také sociální dialog na regionální a podnikové úrovni. Posílit ho má například rozjetý odborářský projekt ve spolupráci s norskými odbory v Plzeňském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. „Mělo by to přispět k lepším pracovním podmínkám a ke spokojenosti zaměstnanců i zaměstnavatelů,“ řekla.
Mluvčí ČMKOS Jana Kašparová řekla, že odborová konfederace chtěla udělat něco navíc pro odboráře. Ti totiž každý měsíc platí členské příspěvky, ale když v rámci kolektivního vyjednávání v konkrétních podnicích vyboxují lepší pracovní či platové podmínky, prospěch z toho mají všichni zaměstnanci, včetně těch, kteří v odborech nejsou. „Proto jsme pro odboráře prosadili benefit,“ řekla Kašparová.
V loňském roce ČMKOS spustila benefitní portál Odbory Plus. Technicky ho zajišťuje společnost Chytrý Honza. „Projekt umožňuje odborářům využít bonusy, výhody a slevy. Pouhou registrací do programu mohou ušetřit na jízdném, poplatcích za finanční produkty, pohonných hmotách a dalších výrobcích a službách. Jednorázově také získají částku 500 korun,“ řekl Jiří Paták z Chytrého Honzy. Největší zájem mají odboráři podle jeho slov o úspory na bankovních poplatcích či pohonných hmotách.