O umístění dětí s nařízenou ústavní výchovou možná v budoucnu opět budou rozhodovat diagnostické ústavy, nikoli soudy. Obsahuje to pozměňovací návrh poslankyně Heleny Válkové k vládní novele občanského zákoníku. Totéž prosazuje ombudsmanka Anna Šabatová. Pozměňovací návrh by vrátil současný stav do stavu, který byl účinný do konce roku 2013 před nabytím účinnosti nového občanského zákoníku. Obdobný pozměňovací návrh jako poslankyně Válková překládá i moje stranická kolegyně Hana Aulická Jírovcová. Cílem jejího pozměňovacího návrhu je vrátit kompetence ředitele diagnostického ústavu rozhodovat pouze o přemístění v rámci sítě školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy.
Oba pozměňovací návrhy podporuji. Praxe ukazuje, že systém přidělování dětí pěstounům, sociálním, zdravotnickým a školským zařízením soudní cestou, je neskutečně nepružný. Děti trčí v diagnostických ústavech a čekají měsíce na rozhodnutí soudu. A to se nejedná jenom o umístění dětí. Soudy rozhodují také o přemístění, když dítě jde někam studovat na jiný konec republiky, potřebuje změnit domov, prostě nejde to. Stávající systém je nejenom nepružný, ale paradoxně je mnohem horší na odborné úrovni, než tomu bylo dříve. Soudy rozhodují pouze na základě vyjádření OSPOD, které jsou většinou velmi přetížené a v podstatě rezignují na zjišťování reality o dítěti, slibované odborné posudky si soudy samy nezadávají. To znamená, že soudy a OSPOD, to tady nefunguje, ten často individuální plán ochrany dítěte je zpravidla jednostránková formalita, vůbec ji nelze srovnat s takovou tou poctivou prací psychologů, etopedů, sociálních pracovnic v diagnostických ústavech. Argument, že děti půjdou pouze do školských ústavů, je lichý.
OSPODy mají zákonem určenou přednost náhradní rodinné péče před péčí ústavní. Musí tedy sanovat, hledat pěstouny. Je velkým paradoxem, že umisťují často děti do takzvaných ZDVOPů, to jsou sociální zařízení pro děti vyžadující okamžitou péči. Patří tam například i Klokánky a děti jsou tam vlastně v ústavní péči. To je v pořádku? Tím nechci samozřejmě snižovat úroveň ZDVOPů, ale určitě to není tak, jak by to mělo fungovat v zájmu dítěte. Je třeba to změnit!
Článek vyšel na Deníku Referendum (ZDE)