Oslava 68. výročí konce války a uctění památky antifašistů v Žitavě
Středeční svátek 8. května jsme stejně jako minulý rok využili k výpravě do Žitavy, příjemného příhraničního německého města. Oslavu 68. výročí konce druhé světové války a uctění památky antifašistů se zástupci Die Linke a Antifa Lausitz zpříjemnilo navíc pěkné počasí, užili jsme si slunečného jarního dne.
První část setkání se konala na žitavském hřbitově Frauen Friedrichshof, jehož parková úprava spolu s několika památníky umožňuje připomenout si výročí konce druhé světové války a uctít památku antifašistických bojovníků.
Ještě než byly položeny květiny k památníkům rudoarmějců a německých vojáků odmítajících bojovat za Hiltera, si zde zhruba 30 účastníků vyslechlo projev představitele německé levicové strany Die Linke, ve kterém uvedl historické souvislosti období nacismu a následného osvobození. Mimo jiné zmínil i setkání s ruskou občankou, která byla překvapena, že na výročí konce války není v Německu státní svátek. Vzpomenul také na sovětské vojáky, kteří měli jako jiní své vlastní životní plány, rodiny a lásky, přesto museli jít bojovat do největšího válečného konfliktu nejen za sebe, ale pomoci i jiným proti fašistickému útlaku. Sovětských občanů padlo za oběť fašismu zdaleka nejvíce – přes 20 milionů.
Právě zásluhou sovětských vojáků zde dnes můžeme žít v míru, aniž by náckové mohli beztrestně uskutečňovat své šílené společenské experimenty. Naším úkolem je neustále připomínat okolnosti nástupu fašistů k moci, zvěrstva páchaná v mučírnách gestapa a koncentračních táborech, stejně jako okamžiky osvobození a porážky fašistů.
Tendence k fašizaci ani rasismus ze společnosti ale nezmizely. Ať už se projevují běžně rozšířeným nadáváním na sociálně vyloučené (v ČR hlavně na Romy), mají podobu plíživého prosazování do programů především pravicových politických stran a metod kapitalistických institucí nebo jde o šokující výroky suity kolem bývalého českého prezidenta či o vandasovské panoptikum obklopené neonacistickými násilníky. Připomenutí výročí konce války je tedy jak o uctění památky antifašistických bojovníků a obětí fašismu, tak o udržování antifašistických a levicových, sociálně a solidárně orientovaných myšlenek jako stále živých a platných.
Náckové ze saské NPD ani tento rok neváhali pošpinit památku padlých antifašistů, když na svém autě vyvěsili pokrytecký transparent o „obětech komunismu“ namísto odsouzení bestiálnosti hitlerovského režimu a politování obětí nacistického průmyslového vyvražďování, vztahující se k výročí konce druhé světové války. Naše znechucení z takové neúcty jsme vyjádřili společnou fotkou s antifašistickou vlajkou před zabedněnou kanceláří místní neonacistické NPD a se vzkazem náckům, ať pokračují ve svém úpadku (mezi saskými neonacisty došlo na začátku roku k rozkolu a NPD přišla o značnou část svých příznivců).
Druhou částí akce byl přípitek v centru Infoladen Zittau, kde se setkávají členové Die Linke s příznivci dalších levicových směrů i s antifašisty. Po cestě sem i v neformální debatě v centru jsme vzpomněli události vyhroceného období střetů antifašistů s fašisty a policií z 20. a 30. let 20. století a místa k těmto událostem odkazující, jako je Pomník stíhaným nacistickým režimem[1], Odborový dům „Schwarzer Adler“[2] nebo mučící sklep žitavské SS Hotel „Sächsischer Hof“[3]. Jména antifašistů z Žitavy a okolí[4] jako Emil Kalbaß, Martin a Lina Wehnertovi, Eduard Timm, Ludvig Ey, Herbert Balzer, Kurt Steffelbauer, Rudolf Breitscheid, Johannes Wüsten, Karl Kraus a mnoho dalších nesmí být nikdy zapomenuta!
Odkazy
[1] http://infoladen-zittau.de/gedenkkultur … u/?lang=cz
[2] http://infoladen-zittau.de/gedenkkultur … r/?lang=cz
[3] http://infoladen-zittau.de/gedenkkultur … u/?lang=cz
[4] http://infoladen-zittau.de/gedenkkultur … n/?lang=cz