Otřes amerického finančního světa po pádu dvou velkých bank
Akciové trhy po celém světě se dnes, po víkendu, kdy došlo k druhému a třetímu největšímu kolapsu banky v historii Spojených států, mírně zotavily. Americká vláda se rychle zaručila za vklady v Silicon Valley (SVB) a Signature bank, které byly v pátek a neděli zavřeny regulátory, ale akcionáři těchto institucí přišli o všechno.
SVB se specializovala na poskytování úvěrů technologickým firmám. Lidé vzali banku útokem, když si majitelé účtů uvědomili, že rozprodává aktiva, aby zakryla ztráty vzniklé zvýšením úrokových sazeb. Společnost Signature, která měla mnoho klientů investujících do kryptoměn, zaznamenala během týdne pokles hodnoty. Odhalení této skutečnosti je připisováno vysokému podílu nepojištěných vkladů a vkladů spojených s digitálními aktivy.
Americký prezident Joe Biden řekl, že daňoví poplatníci nebudou platit účet za záruky za vklady, který by byl zvýšen o regulační poplatky účtované bankám. Ministerstvo financí USA oznámilo nový bankovní program termínovaného financování, který by bankám nabízel půjčky výměnou za zástavu, což je systém navržený tak, aby banky přestaly muset rychle prodávat cenné papíry v dobách stresu a riskovat vyvolání paniky investorů a kolaps.
Ačkoli tyto kroky v současné době stabilizovaly finanční systém, očekává se, že dopad kolapsu SVB dále poškodí technologické firmy, které za poslední rok zaznamenaly pokles příjmů a rozsáhlé propouštění. Vyvolává také obavy, že politika zvyšování úrokových sazeb za účelem omezení inflace by mohla mít nepředvídatelné dominové efekty na finančních trzích, které by mohly vést k recesi.
Převzato z: https://www.morningstaronline.co.uk/