Pochod proti Monsantu v Praze
V sobotu 23. května se uskutečnil 3. ročník celosvětové akce Pochod proti Monsantu. Tak jako v předchozích letech proběhla tato akce zaměřená především na zdravotní, ekologická a sociální negativa komerčního využívání geneticky modifikovaných organismů (GMO) a herbicidů rovněž v Praze. Ačkoliv účast na pražském pochodu proti Monsantu nebyla velká, šlo o velmi živou akci upozorňující na ziskem motivovanou destruktivní politiku nadnárodního agrobyznysu.
Roundup, lymfomy a postižené včely
Organizátorka akce Jelena Vičanová úvodem upozornila necelou padesátku přítomných na důvody konání pochodu. Tím je v prvé řadě upozornit na nebezpečí využívání herbicidů na bázi glyfosátu (v Česku i celosvětově nejpoužívanější herbicid Roundup firmy Monsanto, Rodeo firmy Dow Chemicals a další) v zemědělství. Pro člověka podle výrobců údajně téměř neškodná látka byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) při OSN nedávno označena za „pravděpodobný karcinogen pro člověka“ (Skupina 2A používaná k označení substancí s možným karcinogenním účinkem na člověka a zjevně karcinogenním účinkem na laboratorní zvířata) na základě nezávislé studie, která použití glyfosátu asociovala s rizikem vzniku ne-Hodgkinových lymfomů [1].
Herbicidy na bázi glyfosátu se podle studie Univerzity Iowa a Univerzity Minnesota z roku 2012 také zásadně podílí na zániku populací motýla monarchy stěhovavého [2] a podle studie argentinských vědců z roku 2014 výrazně negativně ovlivňují učení a krátkodobou paměť včel [3], což představuje vzhledem k významu včely při opylování rostlin a produkci potravin obrovské ekologické a sociální riziko.
Rozšíření Roundupu a dalších herbicidů úzce souvisí s byznysem kolem GMO, v němž se Monsanto a další nadnárodní agrochemické společnosti (DuPont, Dow, BASF, Syngenta aj.) rovněž výrazně angažují. Jeden ze dvou hlavních, komerčně využívaných typů GMO totiž využívá genů rezistence rostlin na glyfosát a tyto rostliny jsou pak „ošetřovány“ vysokými dávkami herbidiců ničících plevel. Avšak používání těchto herbicidů postupně vytvořilo rezistentní druhy plevele a dávky, kterými se musí pole ošetřovat, se proto neustále zvyšují [4]. Ani to ovšem nezbránilo vzniku odolných „super-plevelů“ při současném zamoření půdy, vodních zdrojů a životního prostředí.
Glyfosáty se hromadí v rostlinách i v tělech konzumentů rostlinných produktů, člověka nevyjímaje. Podle testů provedených laboratoří v Brémách z roku 2013 se stopy glyfosátu našly v moči 43 % Evropanů (v ČR dokonce u 60 % testovaných jedinců) [5]. Na základě prohrané soudní pře konané před Nejvyšším soudem Francie v roce 2009 muselo Monsanto odstranit z obalů Roudnupu nepravdivé reklamní tvrzení, že jde o biologicky odbouratelný produkt neznečišťující půdu [6]. V současné době je v Los Angeles veden proti Monsantu další soudní proces s cílem dokázat, že glyfosáty ničí lidskou střevní flóru a mohou být asociovány se zažívacími problémy, alergiemi, diabetem a dalšími nemocemi [7].
Monsanto: vyrábíme jedy pro zisk
Monsanto, Dow Chemical, DuPont a další společnosti přitom vydávají miliardy dolarů na zlepšení své pověsti, na „vědecké studie“ dokazující neškodnost jejich herbicidů a dalších produktů, na právní spory, zastrašování oponentů, na soudy s malými farmáři, na jejichž pole rozšířil vítr patentovaná, geneticky modifikovaná semena apod.
Firma Monsanto se ostatně ve vztahu ke zdravotním rizikům a ekologickým škodám svých výrobků vyznačuje velmi temnou minulostí. Od 30. až do konce 70. let byla například hlavním výrobcem vysoce toxických a rakovinotvorných polychlorovaných bifenylů (PCB) využívaných v transformátorových olejích, hydraulických kapalinách, lubrikantech apod. Firma Monsanto vydala miliony dolarů na propagaci používání těchto technologických produktů, ačkoliv ve svých důvěrných interních dokumentech již desítky let před zákazem PCB popisovala závažná zdravotní rizika s nimi spojená.
V roce 2002 vysoudili obyvatelé dvacetitisícového města Anniston v americké Alabamě na firmě Monsanto odškodné ve výši 700 milionů dolarů za to, že firma po dlouhá léta u města skládkovala vysoce toxický odpad PCB, těžkých kovů a dioxinů, přičemž škodlivost uloženého odpadu zamlčovala a popírala, přestože o skutečných zdravotních a ekologických rizicích dobře věděla. O pár let později Monsanto platilo další stamiliony v rámci urovnání s federální vládou. Podle organizace Greenpeace Monsanto kontaminovalo pouze ve Spojených státech podobným způsobem 93 lokalit [8].
Monsanto, Dow Chemicals a další společnosti rovněž vyráběly jiné vysoce toxické látky, jakou je například defoliant Agent Orange (obsahující již zmíněné extrémně jedovaté dioxiny) masově použitý v 60. a 70. letech americkou vládou v rámci genocidní chemické války proti levicovým gerilám a s nimi sympatizujícímu venkovskému obyvatelstvu Vietnamu a Laosu. Nasazení tohoto přípravku vedlo ke statisícům případů úmrtí, vzniku rakoviny, leukémie a dalších vážných zdravotních následků a v neposlední řadě již ke 40 let trvajícímu rození dětí se závažnými vrozenými vývojovými vadami (hydrocefalus, deformované končetiny, svalová paralýza aj.) [9].
Zmíněn i Babiš a TTIP
Cílem Pochodu proti Monsantu bylo upozornit na tyto neblahé skutečnosti, zabránit dnešnímu rozšířenému používání toxických herbicidů typu Roundupu, a to i cestou jejich případného legislativního zákazu, a bránit konvenční zemědělství vycházející z potřeby udržení biodiverzity a neznečištěných ekosystémů.
Protest v České republice se vedle toho dotkl také tématu Babišova impéria Agrofert tyjícího z dotací a veřejných podpor a kontrolujícího velkou část výroby agrochemikálií, potravin a tzv. biopaliv v ČR a také tématu obchodní, investiční a deregulativní smlouvy TTIP. Právě TTIP, ale i další podobné připravované smlouvy představují trojského koně, kterým se americké nadnárodní společnosti produkující pesticidy a na ně speciálně rezistentní GMO budou snažit propašovat své aktivity do Evropy a zvýšit tak své zisky.
Že se jim to může docela dobře povést ukazuje nedávný případ, kdy Evropská unie na nátlak amerických vyjednavačů o smlouvě TTIP odstranila se seznamu chemikálií určených nově k zákazu 31 pesticidů obsahujících látky narušující endokrinní systém [10].
Po úvodních projevech se účastnící akce v Praze vydali za výrazného skandování od smíchovské křižovatky Anděl přes Újezd až k americké ambasádě, kde svůj protest ukončili. Po celém světě se proti kapitalistickému, na nebezpečných pesticidech a patentovaných monokulturách postavenému zemědělství vydalo při Pochodu proti Monsantu do ulic čtyř set dvacet osmi měst několik desítek tisíc protestujících.
Doufejme jen, že tento tlak bude nejen pokračovat, ale také se stupňovat a že se lidstvo a přírodu ohrožujícím korporátním praktikám a jim poplatným smlouvám podaří zatnout co nejdříve TTIPec.
ZDROJE:
[1] – http://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045%2815%2970134-8/fulltext
[2] – onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1752-4598.2012.00196.x/full
[3] – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25063858
[4] – http://www.enveurope.com/content/24/1/24
[5] – https://www.foeeurope.org/weed-killer-glyphosate-found-human-urine-across-Europe-130613
[6] – articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/21/france-finds-monsanto-guilty-of-lying.aspx
[7] – http://www.march-against-monsanto.com/lawsuit-accuses-monsanto-of-lying-about-safety-of-roundup/
[8] – http://www.sourcewatch.org/index.php/Monsanto%27s_Global_Pollution_Legacy
[9] – http://www.aspeninstitute.org/policy-work/agent-orange/health-effects