Podřezal si Hong Kong masovými protesty pod sebou větev?
Čína v neděli zveřejnila plán, jak proměnit Šen-čen na pilotní vzorovou oblast socialismu s čínskými rysy. Jde o tah, o kterém odborníci soudí, že změní město na lepší místo ve srovnání se sousedním Hong Kongem, kde již dva měsíce trvající radikální protesty hodily stín na jeho roli mezinárodního finančního centra.
Oficiální dokument „Pokyny na podporu Šen-čenu ve vytvoření pilotní vzorové oblasti socialismu s čínskými rysy“ si klade za cíl zlepšit strategický plán rozvoje rozšířené oblasti zálivu Chuangdong – Hong Kong – Macao a obohatit politiku „jedné země a dvou systémů“.
Dokument požaduje, aby se Šen-čen chopil možností nabízených rozšířenou oblastí zálivu a zesílil svoji funkci „hnacího motoru“. Zmíněná oblast je domovem 71,16 milionů lidí a její celkové HDP činilo podle údajů Hong Kongské rady pro rozvoj obchodu v roce 2018 1,6 bilionů amerických dolarů, což jí umísťuje na třetí místo za oblast Tokijského zálivu a metropolitní oblast New Yorku.
Oznámení, které přišlo poté co radikální protesty rozhodily na několik týdnů hong kongské veřejné služby a běžné fungování podniků, ukazuje, že ústřední vláda se rozhodla učinit ze šen-čenu „klíčového tahouna“ strategie pro rozšířenou oblast zálivu, uvedl pro Global Times Tian Feilong, odborník na záležitosti Hong Kongu a docent na Beihangské univerzitě v Pekingu.
„Hong Kong není vhodný k udržení hlavní role ve strategii pro oblast zálivu a tato role připadne městům pevninské Číny,“ řekl Tian. Role Hong Kongu v celé strategii nicméně nebude nahrazena, jak říká Tian, a město „zůstane mezinárodním finančním centrem.“
Nepokoje v Hong Kongu nicméně posílily pozici Šen-čenu v čínské národní strategii, poznamenal Mei Xinju, v Pekingu žijící komentátor aktuálního dělní. Podle výkonného prezidenta Svazu mládeže pro rozšířenou oblast zálivu Anguse Ng Hok Minga nové pokyny neznamenají, že ústřední vláda bude věnovat více pozornosti rozvoji Šen-čenu než Hong Kongu. „Celý krok vlévá pro rozvoj oblasti novou krev do žil,“ řekl Ng. „Bylo potěšením vidět tak silnou politickou podporu Šen-čenu,“ uvedl nicméně, „zatímco vláda Hong Kongu čelí potížím a má omezenou energii řešit hospodářské problémy a věci týkající se života obyvatel města.“ Obyvatelé Hong Kongu budou silněji pociťovat krizi a zjistí, že podporu ze strany centrální vlády nemohou považovat za zajištěnou.
Šen-čen, který byl ještě před 40 lety rybářskou vesnicí nedaleko Hong Kongu v době, kdy Čína začínala své reformy a politiku otevřenosti, v roce 2018 překonal Hong Kong pokud jde o HDP a stal se největší městskou ekonomikou v rozšířené oblasti zálivu.
Tian uvedl, že Hong Kong stále není připraven využít plně příležitostí připojit se k rozvoji země, ale pokud umožní zpochybnění své prosperity a stability, pak se jeho rozvoj „v budoucnu velmi omezí, zatímco Šen-čen se bude rozvíjet mnohem rychlejším tempem.“ Ústřední vláda si dvakrát rozmyslí dát Hong Kongu šance se rozvíjet, pokud se tento potýká se zákonem o vydávání a s radikálními protesty.
Budoucí Hong Kong
Šen-čen bude příkladem obyvatelům Hong Kongu a také dalších měst v oblasti, jak lépe propojit místní politiku a mechanismy s celonárodním rozvojem.
Budoucí vláda Šen-čenu rovněž podle analytiků může napodobit Hong Kong včetně mezinárodní právní a obchodní praxe, a tak si plně přitáhnout odborníky od svého souseda i z celého světa a vytvořit nové mezinárodní inovační a hi-technické centrum.
Šen-čen se ukáže jako město, kde funguje řád a které nabízí rozvoj vysoké kvality, civilizační a udržitelný rozvoj, popisují Pokyny.
Pokyny podporují Šen-čen také v rozvoji větší otevřenosti a zavedení chytrých hranic, stejně jako v rozvoji mechanismů na přilákání talentů ze zahraničí. Pokyny dále umožňují cizincům, kteří získají v Číně trvalý pobyt, aby v Šen-čenu nastartovali vlastní vědecké a technologické podniky.
Hong Kong bude podle analytiků z růstu Šen-čenu do pozice světového velkoměsta benefitovat, protože část z přitáhnutých odborníků a manažerů bude zakládat své podniky i v Hong Kongu. Witman Hung Wai Man, poslanec Národního lidového shromáždění, které je nejvyšší zákonodárnou institucí v Číně, prohlásil, že tyto kroky neznamenají změnu priorit mezi městy, ale že zase nejde vyloučit, že Šen-čen může převzít i některé z rolí, které plní i Hong Kong.
Šen-čen podle Pokynů musí komplexně zlepšit svoji demokracii a vládu práva a rozšířit účast zapojení lidí do politiky pod vedením Komunistické strany Číny. Aby pomohl naplnění reforem a inovací může přijmout flexibilní zákony a regulace. Pokyny rovněž vybízí k zahájení programů na podporu internacionalizace juanu a inovací v jeho finanční regulaci. V neposlední řadě má Šen-čen posílit práva obyvatel Hong Kongu a Macaa, kteří ve městě pracují.