Poslední hurá KSČ
24. listopadu 1989 se v areálu Vysoké školy politické v Praze-Vokovicích konalo mimořádné zasedání ústředního výboru KSČ. Četba protokolu z tohoto jednání je smutnou připomínkou tehdejšího stavu a postavení Komunistické strany Československa, která měla být dle čl. 4 Ústavy Československé socialistické republiky „vedoucí silou ve společnosti i ve státě“ a „předvojem dělnické třídy, dobrovolným bojovým svazkem nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence“.
Poslední jednání „předlistopadového“ ÚV KSČ 24. a následně 26. 11. 1989 vešla do dějin zejména jako boj o moc v krachující vládnoucí straně, která se v té době dobrovolně a bez zásadnějšího odporu vzdávala moci.
Bohužel už úvodní projev generálního tajemníka s jeho voláním po „trhu“ a „společném evropském domě“ nasvědčoval tomu, že KSČ směřuje sama stejným směrem jako Občanské fórum, jen pomaleji.
„Zdravá nespokojenost s pomalým růstem a nedůsledností přestavby“
(Jednání zahájeno v 10.00 hodin)
Z úvodního projevu soudruha MILOŠE JAKEŠE:
…Otevřeně je třeba říci, že naše země se nachází na osudové křižovatce. Z toho vyplývá význam dnešního zasedání. … Před dvěma roky jsme na 7. zasedání ústředního výboru rozhodli, že provedeme přestavbu jako revoluční pohyb k vyšší kvalitě socialismu. Soustředili jsme se v prvé řadě na ekonomickou reformu a demokratizaci života společnosti. … Ve volbě tempa zásadních změn nedošlo k narušování hospodářské a společenské stability…
…Ukazuje se také, že jsme podcenili působení našeho protivníka, vnitřních i vnějších protisocialistických sil. Nedocenili jsme zcela procesy v Polské lidové republice, Maďarské lidové republice a jejich působení a vliv na naši společnost.
Situace, před níž dnes stojíme, je vážná. Jsme však přesvědčeni, že není bezvýchodná, je řešitelná, ale za podmínky, že strana přejde do protiofenzívy, prokáže schopnost získat seriózním a citlivým přístupem většinu pracujících, včetně mládeže. Bude to složitý proces, není však důvod rezignovat a ztrácet sebevědomí.
…Je známo, že bořit je snazší než budovat, způsobit škody lze snadněji, než je napravovat. … Nepovažujeme naprostou většinu účastníků demonstrací za nějaké protisocialistické elementy, zejména se to týká mládeže…
Po řadě předchozích neúspěšných pokusů byl vybrán opozicí pro zahájení konfrontace právě 17. listopad. … Již od samého začátku se akce bez vědomí většiny účastníků vyvíjela jako promyšlená a předem připravená protisocialistická provokace, což nedokázali ovlivnit ani oficiální organizátoři (akce byla oficiálně povolena). … Oficiální program byl přerušen pískotem a skandováním nepřátelských hesel typu zrušte monopol komunistické strany, pověste všechny komunisty, zrušte armádu, Státní bezpečnost, Lidové milice atp.
…Kolem 20. hodiny se v prostoru Národní třídy soustředily více než tři tisíce osob, z nichž asi jeden tisíc neuposlechl výzev k rozchodu a opuštění prostoru, blokoval dopravu apod. Demonstrativně se posadili na vozovku a pokračovali v provolávání nepřátelských hesel. Ty výzvy k nim byly činěny nejméně patnáctkrát, téměř hodinu měli účastníci demonstrace možnost vyklidit prostor.
Po marných výzvách pořádkové jednotky přikročily k vytlačování davu. … Předem připravená kampaň, postavená na emocionálně působivém základě údajného úmrtí studenta Martina Šmída, na následky zranění způsobeného příslušníky SNB, jak se uvádělo, vedla k vyvolání velkých nepokojů mezi studenty a částí kulturní fronty a ke vnášení chaosu do vědomí široké veřejnosti útočící na podstatu našeho socialistického zřízení.
…Do role mluvčího veřejnosti se postavila tzv. nová organizace, sjednocující Občanské fórum. … Fórum řídil a rozhodující slovo v něm měl Václav Havel spolu s některými bývalými mluvčími Charty 77. Kromě těchto a několika zástupců umělecké fronty jsou členy Občanského fóra i lidé, kteří sami sebe charakterizují jako síly, které po dlouhou dobu rozrušovaly režim. Pro své záměry získali část pracovníků československých sdělovacích prostředků, kteří jednostranně informují o situaci, se zjevnou snahou udržet napětí ve společnosti, stupňovat nedůvěru vůči straně, vládě a bezpečnostním orgánům a vtahovat další síly do protestních demonstrací.
…Je tedy nezbytné, aby vláda přijala potřebná opatření a zabránila dalšímu zneužívání státních sdělovacích prostředků k provedení tohoto převratu. (Potlesk.)
…Chceme, aby vládl v této zemi rozum, kázeň, činorodá práce, poctivost a čest. A ne brutální nátlak a manipulace. Jsme si vědomi vážnosti současné vnitropolitické situace, která vyústila do otevřeného boje o politickou moc ve státě, o další náš socialistický vývoj.
…Neprodleně po našem zasedání musí stranické orgány a organizace aktivizovat všechny komunisty, získat poctivě smýšlející pracující a další občany na obranu socialismu, na podporu přestavby a demokratizace naší společnosti, která je určující podmínkou dalšího rozvoje socialismu v naší zemi. …Očekáváme, že další impulsy přinese setkání soudruha Gorbačova s americkým prezidentem Bushem. …
Přestavba mechanismu socialistické integrace spojí výhodnosti plánovitosti s aktivním fungováním zbožně peněžních vztahů, s trhem a přispěje k intenzifikaci a efektivnosti národního hospodářství. … Na tomto základě sílí myšlenka společného evropského domu, k jeho ž výstavbě jako středoevropský stát chceme aktivně přispívat. Za nesprávné, a dokonce nebezpečné pak považujeme myšlenku evropského domu se zasahováním do vnitřních záležitostí a destabilizací socialismu či se změnou společenského zřízení u nás. Zvlášť nebezpečné jsou některé tendence žádající sjednocení obou částí – tedy Německé demokratické republiky a Německé spolkové republiky – což by vedlo k vytvoření nového ohrožení naší země.
…Chtěl bych přednést návrhy, ke kterým jsme dospěli. Doporučujeme na vlastní žádost uvolnit z funkce člena předsednictva ústředního výboru strany soudruha Gustáva Husáka a soudruha Aloise Indru se sdělením, že se to netýká jejich státních funkcí. … Na vlastní žádost z funkce člena předsednictva a tajemníka – člena sekretariátu ÚV KSČ uvolnit soudruha Karla Hoffmanna. …
…Setkal jsem se s řadou komunistů, s řadou lidí v tyto dny. Se slzami v očích hovořili o tom, jaká je situace v naší straně a v naší zemi. Jak mnozí komunisté, kterým dodnes věřili, do včera věřili, i ve vedoucích funkcích na pracovištích se začali obracet, jak se ukázalo, že chtějí něco jiného, než je vyhlášená politika strany. … Musíme pracovat s nejvyšší mírou zodpovědnosti. Dosáhnout uklidnění atmosféry naší společnosti. Vytvořit podmínky pro další rozvoj socialismu. Je to možné? Je to možné za jediného předpokladu, když upevníme jednotu celé strany, zvýšíme její akceschopnost a upevníme její spojení s lidem. Tedy krátce řečeno, když budeme dál dělat čestnou a poctivou politiku a postupovat v duchu osvědčené zásady „Čelem k masám“
Z některých diskusních vystoupení:
Soudruh JAROSLAV ONDRÁČEK:
…V první řadě je nutné si uvědomit, že sdělovací prostředky, počínaje televizí a konče Mladou frontou, má v ruce někdo jiný než naše strana. Říkám to zodpovědně a přál bych si, aby se také odpovědní lidé brali k zodpovědnosti, protože jsme dovolili, že blbnou národ, že lidé nevědí, co mají dělat. To je samá výzva, samý tohle tamhle, ale nikde nic. Podívejte se, mám syna, který slouží v pohotovostním pluku. Jsem na to hrdý, byl u toho zásahu, byl i u předešlých zásahů. Samozřejmě jsem s ním telefonoval. A on mi říká, tati, my jsme neprovedli nic horšího, než jak jsme zasáhli v lednu. Za to jsme byli tenkrát pochváleni, a dokonce si myslím, že někdo i povýšený. Dneska je za to zatracujeme. Dneska z nich děláme gaunery a lumpy, stavíme je proti dělnické třídě, stavíme je proti Svazu mládeže. Říká mi, hele, s kým máme jít? Když soudruh Mohorita je jednou tak, po druhé takhle.
No, vážení soudruzi, já jsem dělník. Říkal jsem mu, hele, dělnická třída vás nikdy nezradí, protože dělnickou třídu ochraňujete. Včera jsem měl možnost vidět na státní bezpečnosti v Hradci Králové kazetu, kterou natočily západní sdělovací prostředky. Tzn. naši přátelé v uvozovkách. Říkám, že bych se nestyděl ji dát do televize tak, jak je, protože tam není vůbec nic. Akorát to, že tam jeden příslušník, a to je pořád brané jako detail, praští obuškem toho hajzla, který tam demonstroval. Ptám se, proč trvá celý týden, proč chceme, abychom něco obhajovali, když nevíme co. Proč to nepustíme do televize tak, jak to bylo natočené? Proč jsme to tam nepustili? Ať celý národ vidí, jak to je. Ať neblbneme ty mladé lidi, ať je nestavíme proti sobě.
To, co děláme, hraničí se soudností. Nemůžu pochopit, jak se s. Poledník může tak otočit. Není mi jasné, že vláda této republiky nebo všechny tři vydají jeden den prohlášení, že souhlasí se zásahem pořádkových sil a druhý den předseda vlády s. Adamec řekne, že se to bude prošetřovat. No a hned, aby se to nepletlo, řekne soudruh generální tajemník taky, že se to bude prošetřovat, i když předsednictvo dalo stanovisko, že souhlasí s vyjádřením vlády.
Soudruzi, takhle se dělá politika? Já, kdybych ji dělal takhle dole v organizaci, tak vezmou klacek a vyženou mě. To se na mě nezlobte. No, a aby se tomu dala koruna, tak soudruh předseda vlády přijme ty, já to ani neumím nazvat, a mezi nima je horník Hruška, náš zaměstnanec. Nemyslím na naší šachtě, ale v našem podniku, který vystupuje, jako že obhajuje zájmy kladenských horníků. To je 18 tisíc lidí. Ten hajzl, s odpuštěním, že to tak říkám. Kdo mu dal právo, kdo mu dal kredit, za koho mluví? Vždyť ho nikdo nikde nevolil. Předseda vlády ho přijme a on je dneska slavný. Proto, je to tvrdý, ale navrhuji odstoupení celého předsednictva a sekretariátu ústředního výboru strany, protože svoji bitvu prohrály na Václaváku. Nejsou jednotní, nejsou rozhodní. Kde byli v sobotu, v neděli! Proč je zasedání až dneska? Týden po tom, a ještě na náš nátlak. Tady se chováte, jako kdyby se nic nedělo. A ono jde o hodně a o hodně moc.
Asi to nebude jednoduchý, ale měli bychom odsud odejít s nějakým jasným programem. Nemyslím na deset let, ale s programem, co budeme dělat v nejbližším měsíci. Abychom dokázali našim lidem říci, co bude. Jestli si myslíte, že veřejnost na to nečeká, tak jste na omylu. Ta čeká, co se bude dít. S jakou se odsud rozejdeme, co rozhodneme, jak to bude dál. Jestli se to nepovede, tak říkám zcela otevřeně, že je to začátek konce. A smete nás to všechny a můžeme si to pak zdůvodňovat, kde chceme a jak chceme.
Ještě jednu věc. Jsem obyčejný horník, proto mi to promiňte, že nedovedu pochopit svým hornickým rozumem, jak soudruh Češka, člen ÚV, soudruh Klíma, člen ÚV, šéfové vysokých škol, řeknou klidně do televize, že souhlasí s požadavky studentů. No vážení, co tam dělali do včerejška? Proč s nima nediskutovali? Proč nevedli ten dialog? Oni souhlasí s tím, aby stávkovali? No to snad není možné! Já to nedovedu pochopit! Je to normální? Lidé mi říkají, tak nám to, prosím tě, vysvětli. Jak je to? Já si myslím, že by se vždy měl najít čas, aby se v jakékoliv hodině v posluchárně vysokoškolského studia řešily věci, které se řešit mají.
No a úplně na závěr. Myslím si, že bychom do předsednictva ústředního výboru strany měli navrhnout minimálně dva dělníky, už o tom mluvil kdysi Tonda Mladý, na jednom zasedání. Pak se to takticky přešlo. Jak je vidět, tak je potřeba, aby i ti dělníci do toho mluvili, protože zatím jsme ještě dělnickou stranou a myslím si, že jí budeme. No a na funkci, já to musím říct, a je to samozřejmě můj návrh – na funkci generálního tajemníka navrhuji soudruha Lišku, vedoucího tajemníka krajského výboru, kterého vidím jako schopného, průbojného, prostě člověka, který se nebojí jít do věcí, který, jak říkáme my havíři, je i ochoten si tu hubu rozbít. Protože jestli budeme taktizovat a budeme se něčemu pořád vyhýbat a budeme kličkovat, tak dopadneme tak, jak v tom vedlejším našem kamarádském Polsku, Maďarsku, NDR atd. A to náš národ nechce. My to všichni víme. My jsme tady od toho, abychom ukázali cestu, kam chceme jít. Děkuji. (Potlesk.)
Soudruh LADISLAV ADAMEC:
…Základní proud představuje zdravá nespokojenost s pomalým růstem a nedůsledností přestavby. Nejaktivnější roli v něm hraje mladá generace, která v těchto dnech skládá velikou politickou zkoušku. … Uplatnění mimořádného opatření by asi dočasně mohlo do ulic přinést klid. Zkušenosti z administrativních zásahů ukazují i nemalá rizika. Po určité době může dojít k dalšímu vyhrocení situace a ke vzniku dalších krizí s ještě nepředvídatelnějšími důsledky. Ze všech těchto důvodů dávám jednoznačně přednost politickému řešení, a přitom musíme počítat i s přijetím určitých přijatelných ústupků. …
Podívat se pravdě do očí znamená vzít na vědomí to, že za ztrátu politické důvěry v důsledku chyb v řízení se musí platit. A u nás jich bylo za poslední dvacetiletí dost, a ne malých. …
Současně vás žádám o uvolnění z funkce člena předsednictva a o schválení návrhu na odchod z funkce předsedy federální vlády. … Mnohokrát jsem doporučoval odstranění kádrových a obsahových překážek, které mně a podle mého přesvědčení i většině komunistů brání důsledně uskutečňovat politiku přestavby a demokratizace. …
Soudruh ANTONÍN MLADÝ:
…Vývoj událostí od 17. listopadu vyžadoval okamžitou politickou akci z centra. Ve složitém vývoji zklamali a selhali jak členové předsednictva, tak i tajemníci ÚV KSČ. … Strana si nemůže vynucovat autoritu mocenskými prostředky. Strana musí pracovat tak, aby si důvěru znovu získala a tím postupně přirozenou cestou rostla i její autorita. Vzhledem k tomu, že jste se nezapojili do věcného dialogu na závodech a za vašimi sliby nenásledovaly činy a politické řešení, u většiny komunistů jste ztratili důvěru. …
Soudruh MICHAL ŠPAK:
…Každý sa stahol, každý čaká, každý vyčkáva, kto za neho čo kedy urobí. Súdruhovia, vývoj je taký prudký, že nám nebude daná možnosť reparát opakovať. …
Soudruh JIŘÍ PURŠ:
…Pro vyřešení situace by bylo nejschůdnější, aby celé předsednictvo, sekretariát a tajemníci ÚV odstoupili ze svých funkcí. …
„Nejde o kontrarevoluci“
Soudruh FRANTIŠEK GRAIF:
…Ještě na 15. zasedání soudruh generální tajemník řekl v úvodním slovu, je to před měsícem, že máme politickou situaci konsolidovanou, lidé že jsou s námi. A nejednou se protrhla hráz, neutekl ani měsíc. Jak si to máme v hlavě srovnat my, dělníci, dole? …
Soudruh LUMÍR HANÁK:
…Soudružky a soudruzi, hodnotila se situace, která u nás je, a přesto referát, který jsme vyslechli, byl referát jako na výroční členské schůzi. Jakoby pronesený odněkud z bunkru člověkem, který nevidí život kolem sebe a nebezpečí, které existuje pro nás všechny. Tím myslím celou naši stranu. Soudružky a soudruzi, mysleme především na stranu. Mysleme na marxismus-leninismus jako výchozí ideologický bod našeho jednání, mysleme na náš cíl – socialismus. …
…Více než kdokoliv v předsednictvu milujeme svoji stranu, a to nás vede k takové zodpovědnosti, abychom řekli i soudruhovi Jakešovi: Soudruhu Jakeši, ty dneska, i když mluvíš zlato, zlatem to nezvučí. Potřebujeme podle mého názoru nové předsednictvo, nikoliv předsednictvo, které je vytvořeno nomenklaturními představiteli určitých vládních a lidosprávních složek. …
Soudruh JAN KOZÁK:
…Gottwald tehdy řekl – jak jsme po celá padesátá léta učili – že to první, co nám Únor přinesl, je, že buržoazní reakce už nemůže provést zvrat svými vnitřními silami. Jenomže on to takto neřekl. … Gottwald tehdy řekl něco jiného. Řekl, že buržoazní reakce už nemůže provést zvrat svými vnitřními silami, pokud nebudeme blbnout a budeme i nadále provádět správnou politiku. … A tak se rázem z podmínky trvalé politické práce stalo nebezpečné, absolutizující, neměnné dogma. … Takovéto myšlení, takové sebeuspokojení nad dosaženými úspěchy spoutávalo straně při řešení řady otázek tvorby účinné a prozíravé politiky nohy řetězem. …
Slyšel jsem požadavky, abychom, tak jako dříve, přebírali (ze Sovětského svazu) všechno. Nesouhlasím s takovými názory. …
Soudruh MIROSLAV ŠTĚPÁN:
…Musíme si nutně říci, že zklamala strana, že zklamali komunisté, nezvládli věci na některých úsecích. A nemyslím si vůbec, že to je jenom v tom, jestli je někdo přesně nebo nepřesně řídil. Myslím si, že je to také v tom, jestli skutečně jsou, byli komunisty. To si musíme také přiznat, ale dnes nemáme čas na tuto analýzu. …
Soudružka JUSTINA RADIMSKÁ:
…Dnes o přestávce jsem se dozvěděla, že dnes na Václavském náměstí má mluvit Dubček. Já myslím, že není správné, abychom umožnili, aby takový člověk vystupoval mezi mládeží, mezi pracujícím lidem této země. Přece nemůžeme chtít, aby v této zemi nastala vláda Dubčeků a Havlů! … Chtěla bych se vrátit k vyjádření našich starých komunistů k případu Václava Havla. Už jednou jsme ho měli vlastně tam, kam patří. Za mřížemi. Porušil zákon této země, a proč, z jakého důvodu byl propuštěn pro dobré chování? Nezlobte se na mě, ale s tím nemůžeme souhlasit. …
…Naše Komunistická strana Československa musí zůstat komunistickou! V čele boje za socialismus v naší zemi, za spravedlivou společnost pro nás všechny. …
Soudruh RUDOLF PEŠKA:
Já si myslím, že jsme zapomněli na marxisticko-leninské učení, že stát je organizované násilí vládnoucí třídy. A podle toho se má chovat. A za druhé, že revoluce, byť i zvítězí, která se neumí obhájit, není revoluce. Tak jednejme revolučně a zabraňme tomu Dubčekovi přístup na Václavské náměstí. (Potlesk.)
Soudruh VLADIMÍR VEDRA:
…Podívejte se, z Melantrichu nám mluví Havel, snad tady se v tom shodneme, že Havel je hlava kontrarevoluce, on to nezastírá, on to říká, že jde na zvrat tohoto režimu a jsou tam jiní a přenáší to socialistická televize. …
Soudruh LADISLAV ADAMEC:
Soudružky a soudruzi, musím vás zklamat. Československá televize je řízena federální vládou pouze rozpočtem, konkrétní praktické řízení provádí ústřední výbor, konkrétně soudruh tajemník Fojtík a oddělení. My do řízení televize, rozhlasu, tisku, vědy, armády, Bezpečnosti jako vláda nezasahujeme.
Soudruh VASIL BIĽAK:
…Žiadna vláda nedovolí rozvracať štát, a ak dovolí, tak súhlasí s tým, že sa bude opakovať niečo, čo sa stalo v Poľsku, že budeme druhá politická strana, ktorá sa dobrovoľne vzdá moci. A to by sa nemalo pripustiť.
Soudruh JAN FOJTÍK:
…Celý život jsem spojil se stranou a nechtěl bych kapitulovat. Přece je zbabělé kapitulovat ve chvíli, kdy dochází k ostrému boji. Ale, když vás z toho boje vyřadí vlastní lidé, když tady se střílí z toho týlu, nedá se nic dělat. … Jde o socialismus, jde o tuto republiku socialistického charakteru, jde o stranu a k tomu musíme dát všechny síly. …
Soudruh JIŘÍ BRÜCKNER:
…Soudružky a soudruzi, z tohoto jednání nemůžeme odejít, dokud nerozhodneme správně. Jinak jsme prohráli. Ztrácíme to, co nám vybojovali naši dědové a otcové. Čest práci! (Potlesk.)
Soudruh VASIL MOHORITA:
…Včera říkal soudruh Matouš, teď mají režii v ruce oni. A kdo je pustil do toho režisérského křesla? My jsme je tam pustili. My, naší defenzívností. Absolutní neaktivitou. …
Soudruh MILAN VÁCLAVÍK:
…Taky naše kontrarozvědka nemůže všechno mít hned. Ti tam také nasazují krk kvůli naší republice. A získávají materiál s nasazením vlastního života. A jsou u nás lidé, kteří ho dostanou, předají to našim protivníkům, aby to ještě proti nám zneužili.
…Ale jak tady všichni sedíte, jestli takový fracek na vás bude řvát – „smrt komunistům“ – „gestapo“ – plivat na vás, tak se tam běžte postavit. A stůjte proti této rozbouřené mase. Tak máme dvě možnosti. Buď teda zlikvidujeme ochranu tohoto socialistického společenského řádu, a řekneme, že Bezpečnost prostě nemá tady co dělat, nemá tady co dělat na křižovatkách, na ulicích atd., poplivejme tyto dobré chlapce, kteří jsou oddáni naší komunistické straně a dělají věci proto, aby se udržel socialistický pořádek a jsou oči v oči proti kamenům a proti všemu. Jaképak šetření, co za šetření, vždyť máme na to důkazy, že se někde hledají ještě nějaké kazety atd. Soudruzi a soudružky, to je jiná věc. Prosím, ať se důkazy teda zveřejní, ale jestliže tento ústřední výbor se jednoznačně za tuto naši Bezpečnost nepostaví, tak i vy se budete bát chodit na ulici a nebude to dlouho trvat, že nevylezete z baráku, to vám garantuji. (Potlesk.)
… A kolik tady sedí členů našeho ústředního výboru, kteří toto klidně poslouchají a kteří také byli u koryta. A copak teď je doba převlékání kabátů? Jeden nemůže agitovat, druhý nemůže řídit vládu, třetí nemůže to nebo ono.
…Ano, máme ještě možnost politickými prostředky tuto situaci zvrátit. Za třetí navrhuji, uvést do bojové pohotovosti armádu, Bezpečnost, milici bez nějakých zásahů atd., aby tyto složky byly připraveny, jestliže k něčemu dojde, věci řešit. Není možno, soudružky a soudruzi, čekat, až nám něco udělají, je potřeba mít tyto síly připraveny. Já nevolám tady po žádném krveprolití, já navrhuji, aby jednoznačně byla přijata opatření k sdělovacím prostředkům. Jakákoliv, jestliže ne po dobrém, tak po zlém, ale tyto sdělovací prostředky jim vzít z rukou.
Jinak jako voják věřím, že nebude potřeba tady těchto prostředků použít, že zvítězí rozum, ale jako komunista, jako voják, který oddal celý život naší dělnické třídě, našemu socialistickému společenskému řádu, jinak jednat nemohu. Všechno. (Potlesk.)
Soudruh LUBOMÍR ŠTROUGAL:
…Na XVII. sjezdu jsme vytyčili nějaký program. Před dvěma lety na plénu ÚV jsme tento program rozvinuli, program zásadních reforem ekonomického a politického systému. Program potřebný a nutný, program přitažlivý, který odpovídal zájmům lidu této země, ale zakládal i složitý demokratický proces obnovy, obnovy socialismu, proces založený na vysokých morálních a humánních ideálech. …
Lze předpokládat, že tu může existovat pokušení řešit demonstrace a stávky, mluvím o této situaci, o československé situaci, exemplárním a nekompromisním způsobem. Říkám v těchto dnech: Nedej bůh, aby někdo k takovému kroku sáhl. Znovu opakuji, nejde o kontrarevoluci. Jde o výraz občanské nespokojenosti, nespokojenosti s námi, se způsobem vedení a vládnutí. Neadresujme to jen těmto soudruhům, já jsem tam ještě téměř před rokem seděl. Adresujme to také sami sobě. A přiznávejme si svůj podíl odpovědnosti. …
…Vžitá představa o morálně-politické jednotě lidu se historicky a aktuálně nepotvrdila. Naopak, tato iluze je popřena. …
…Koaliční partnerství, o které máme v demokratizačním procesu usilovat, nevylučuje pochopitelně názorovou různorodost, odlišné přístupy. Tímto způsobem je prověřována i úspěšnost politiky. To je součást demokratizačního procesu.
…Občanské fórum zde vzniklo. … Podle mého názoru je s ním nutné jednat. Pochopitelně na bázi socialismu, na zásadách prosperující společnosti, socialistické společnosti, demokratičnosti, sociální spravedlnosti. … Čím později začneme jednat s těmito společenskými realitami, které ovlivňují veřejné mínění, tím hranice kompromisu může být pro stranu nepříznivější. … Každý z nás si musí rozhodnout, jestli tuto krizi bude považovat za pouhou provozní nehodu nebo za východisko k hlubokým zásadním přeměnám naší společnosti. Pro mě je východiskem to druhé. …
Soudruh JIŘÍ KLÍMA:
…Už několikrát bylo na tomto ústředním výboru řečeno, že se nemůžeme opájet stále tvrzením, že naprostá většina národa nás podporuje. Strana by měla projevit dostatek sil a realismu k přiznání toho, co ukazuje reálný život, že ne všichni podporují naši politiku. Čtvrt miliónu nebo téměř čtvrt miliónu manifestantů na Václavském náměstí nemohou být jenom pomýlení vysokoškoláci. … Ukazuje se, že existuje i v naší společnosti něco, čemu se běžně říká politická opozice. … Obávám se, že současný život nás nutní a bude nutit k tomu, abychom vedli diskusi, abychom vedli až ideologické střety, nikoliv mocenské střety, i s těmi, kteří odmítají socialismus. …
Soudruh VLADIMÍR KUNOVJÁNEK:
…Domnívám se, že není dobré nebo není vhodné, není to optimální, aby lidé z vysokých stranických funkcí odcházeli vlastně pod tlakem opozice. Ale ti, kteří dlouhá léta vedli tyto oblasti, které selhaly, by se sami nad sebou měli zamyslet, zda ještě do budoucna mohou vést komunisty na těchto úsecích.
…Můžeme tisíckrát říkat, že jsme pod soustředěným tlakem antikomunistických sil Západu i pod vlivem vývoje v ostatních socialistických zemích. Je to nesporné, je to pravda, ale, soudruzi, je nás milión sedm set tisíc. Kdyby jen polovina z nás prosazovala nebo alespoň věřila v politiku strany, politiku našeho vedení, neměl by nikdo mimo nás šanci. Samozřejmě, nikdo není tak naivní, aby zde neviděl i síly politické opozice. Jistě, kdyby k měření sil nedošlo 17. listopadu, bylo by to o týden, o měsíc, o čtvrt roku později. Ale proč jsme dovolili opozici, aby ona určila místo, čas, taktiku boje? …
Soudruh VASIL BIĽAK:
…Sú skutočne za socilalizmus tí, ktorí rečnia z balkóna Melantrichu na Václavskom námestí? A ak nie sú za socializmus, tak sú proti socializmu. A čo je proti socializmu, tak nemóže byť revolučné, ale kontrarevolučné. … Je mi proti mysli, aby tak zaslúžilí členovia, ako súdruh Husák, ktorý od mladosti zasvätil – a vieme, čo všetko vykonal a vytrpel za pravdu socializmu – i súdruh Indra, ktorí toľko urobili pre stranu, pre konsolidáciu, pre ľud, odchádzali ako nejaká obeť hodená na ulicu. …
…Mali by sme byť zajedno i v tom, že Komunistická strana Československa by sa nemala dobrovoľne vzdať moci. (Potlesk.)
Soudruh Miroslav HUŠČAVA:
…V naší společnosti je teď módní volat po demokracii. My si však myslíme, že demokracie může být jen tam, kde je kázeň a pořádek. V naší společnosti a zejména na pracovištích se kázeň a pořádek hodně uvolnily. Dialog ano, ale ne v pracovní době.
…Co konstruktivního nám studenti nabízejí pro řešení našich ekonomických problémů? Když už se jim nechce chodit do školy, ať přiloží ruku k dílu, nám na šachtě chybí 3000 pracovníků v dělnických profesích. Ale naše společnost poslala studenty na školy, protože potřebuje vysoce kvalifikovanou inteligenci. Za deset korun celodenní strava a třicet korun měsíční ubytování, to se to stávkuje. A rozdíl doplácí stát z nadhodnoty, kterou my dělníci vytváříme. Máme právo od studentů žádat, vraťte se do poslucháren a studujte, abyste svou odborností přispěli k řešení problémů rozvoje naší socialistické společnosti.
Stalo se teď módní volání po právním státě. Ale předpokladem právního státu je dodržování zákonů. … U nás se však zákony benevolentně porušují. A nemám na mysli jenom požadavky studentů, které jsou v rozporu se zákonem.
Mladí dělníci kritizují, že oni vydělávají třeba dva až tři tisíce korun za měsíc a stejně mladí veksláci a handlíři třeba dva až tři tisíce za den. To s tím opravdu nejsme schopní něco udělat? … Vláda musí vládnout. My dělníci proto žádáme od vlády činy. O přestavbě se moc mluví. Všichni se zaklínají novým myšlením, ale skutky chybí a z toho pramení nespokojenost.
…Chceme-li co nejrychleji vyjít ze současné situace, obnovit normální život, plnohodnotně uplatňovat vedoucí úlohu naší komunistické strany a politickou autoritu, kterou si v minulosti vydobyla, musíme se poctivě a kriticky podívat do vlastních řad. Jak důslední jsme komunisté, jaký je stav naší komunistické morálky, zda některé z nás vysoké funkce neodcizily od obyčejného člověka. Je životně nutná jednota našich řad, jak ideová, organizační, i akční, a jednota celé společnosti.
Rozbíječská generální stávka, to není program, a proto ji co nejkategoričtěji odmítáme. …
Soudruh IVAN KNOTEK:
…Chcel by som poinformovať, že na Václavskom námestí je asi 200 tisíc ľudí. Z balkónu na budove Melantrichu hovorí brat Kučera, prítomný sú Václav Malý, Dubček, Havel, Hašek zo Sparty, Koutný, Skalník, Kocáb a Hanzelka. Pred štátnou hymnou boli tam také iniciatívne návrhy, reagencie, že z Václavského námestí pójdu do Vokovíc, aby sme ich počuli. …
Soudruh JAN ZELENKA:
Soudružky a soudruzi, v dnešní vyhrocené situaci, kdy se prokazuje, že jsme jedním politicky nezváženým aktem 17. listopadu prohráli důvěru lidí, dokonce si myslím, že prohráli důvěru celé jedné generace, v takové situaci očekává veřejnost, že ústřední výbor komunistické strany nebyl svolán jen proto, aby případně potvrdil generálního tajemníka, nýbrž, že bude hovořit podle svého svědomí. …
Jak je vidět, obtížně si razí cestu nové v boji se starým. V takové situaci je zcela nezbytné účinné politické vedení. Soudruh Jakeš mu žel nedal přirozenou autoritu. Naopak s jeho slabou autoritou v národě ubral i autoritu straně. Cožpak to soudruh Jakeš neslyší? Přece má na stole denně desítky informací a ze současných stávek jich musí mít stovky. …
…Eskalaci současné situace nezarazí přece už ani kordony pohotovostních útvarů. Ani sebevětší masakrování demonstrantů. … My máme v rukou, zda budeme o další osud socialismu zápasit politickými a demokratickými prostředky, anebo kanonádou. Nedopusťme, soudruzi, aby došlo k tomu druhému řešení. …
Soudruh VLADIMÍR MLYNÁŘ:
Z původně vyhlášeného prošetření událostí se každým dnem znásobují požadavky až po protizákonná jednání. Zorganizování studentů v našem státě do dnešní podoby provádějí zástupci nelegálních struktur, chrlí z Prahy řadu návrhů a rezolucí, které přes své členy dodávají na všechny vysoké školy. …
…Máme ovšem i případy, že jsou zastrašováni studenti, kteří do výuky chodí, tzv. demokratickými studenty s poukazováním, že zradili a že si to s nimi vyřídí. Čili nastolována je demokracie v uvozovkách, kterou má určitá část studentů podle receptu nezávislých skupin prosazovat, že jejich demokracie je ta nejlepší a pokud ji nepřijímáš, tak zasáhneme. …
Začíná organizovaná destrukce národního hospodářství. …
Soudruh IVAN KNOTEK:
…Je tu taká oficiálna informácia bezpečnosti, ža sa množia útoky na deti a manželky príslušníkov, fyzické útoky, hlavne v Prahe 6 a 9. Na školách sa zháňajú zoznamy žiakov, ktorých rodičia sú u Zboru národnej bezpečnosti. Sú zaznamenané útoky na radových komunistov. ….
Soudružka JIŘINA ŠVORCOVÁ:
…Myslím, že jsme se neřídili tou částí dokumentu Poučení z krizových let, že nikdo nebude souzen za postoje z těch vzrušených dní po 21. srpnu, ale svou prací si bude psát svůj kádrový posudek sám.
V oblasti kultury ovšem trvala klatba mnoho let a mnohým trvá dodnes. A myslím, že právě z těchto řad se rekrutují dnes naši odpůrci či vyložení nepřátelé. …
Po lednových událostech, kdy došlo k prvnímu zásahu na Václavském náměstí s použitím vodních děl a slzného plynu, stranické vedení bohužel neobrátilo pozornost k příčinám, jejichž kořeny jsou v naší vlastní stranické práci, v jejích chybách; na kabinetní politiku předsednictva a aparátu doplácí i celá strana, ty kořeny jsou v našich nedostatcích, kterých promyšleně, organizovaně využívají nepřátelé socialismu, ale pozornost se obrátila na ty, kteří proti zásahu protestovali.
…To, že vedení strany nebylo schopno bezprostředně zaujmout odmítavé stanovisko k zásahu pořádkových sil, který se odehrál 17. listopadu, už jen to datum svědčí o něčem horším než o nepohotovosti, o čemž svědčí skutečnost, že soudruzi, ač museli vědět, že jsou připraveny pořádkové síly, byli v té tobě prý na Orlíku, o čemž svědčí, že nebyl okamžitě svolán aktiv pražských komunistů. …
Soudruh JAN THEIS:
…Mám takový názor, že po ukončení pietní vzpomínky na studenta Opletala vysokoškolské mládeže v Praze byla Chartou 77 a jejími signatáři zorganizovaná nepovolená demonstrace a mládež byla politicky zneužita k vytvoření chaosu v naší společnosti. … Kde bylo vedení ústředního výboru? Pracující čekali na informaci a rozhodnutí. Mohly se ovlivnit sdělovací prostředky. Mohli jsme, já to říkám otevřeně, vedení Charty, jak se říká, pozavírat, protože ti to vedou a nikdo mi nevysvětlí, že přes herce a divadla, studenty a městskou mládež. A takhle to je, ti mají finanční prostředky, ze Západu jsou podporováni. Proto jsem vedl dialog s mládeží, ale ne na ulici. Dnes říkají, že jsou pro socialismus. Chovají se tak? Jestli si vzpomeneme na demonstraci „Smrt komunistům“ atd. Moc to nenasvědčuje. Ale já si myslím, že dialog ano, jedině na platformě socialismu.
…V budoucnosti musíme daleko citlivěji a včas reagovat na připomínky pracujících a mládeže, ale také zabránit Havlům a podobným nepřátelům našeho zřízení, aby zorganizovali tak nebezpečné akce, které doslova ohrožují naše státní zřízení a podstatu socialismu.
…Postrádám ve vystoupení generálního tajemníka východiska ze situace, která je ve společnosti. Doporučuji, aby odstoupilo celé předsednictvo a sekretariát ústředního výboru, aby bylo nastoleno nové předsednictvo a nový sekretariát ÚV KSČ. …
„Jasně se distancovat od stalinské koncepce socialismu“
Soudruh KAREL BERÁNEK:
…Základní příčina podle mého názoru spočívá tom, že stejně jako jinde v socialistických zemích včetně Sovětského svazu, jsme nebyli schopni důsledně a včas se rozloučit se stalinskou, neostalinskou a brežněvovskou formou socialismu a jejich metodami, které většina lidí nepřijímá a dávno odmítla a které jsou v současném období prakticky nepřijatelné pro mladou generaci. Zejména proto vyvstává opozice a zejména proto této situace dnes zneužívají antisocialistické síly a snaží se využít této nespokojenosti k tomu, aby daným událostem daly směr k prosazení protisocialistických přeměn. …
Soudruh MILOŠ JAKEŠ:
Soudružky a soudruzi, budu hovořit krátce: Předsednictvo ústředního výboru, sekretariát, tajemníci se v polední přestávce dohodli, že dají k dispozici své funkce ústřednímu výboru strany včetně mne jako generálního tajemníka, aby mohlo být obnoveno a zvoleno nové vedení strany. …
Soudruh VÁCLAV ŠÍPEK (PŘEDSEDA VOLEBNÍ KOMISE):
…Doporučujeme zvolit do funkce generálního tajemníka Komunistické strany Československa soudruha Karla Urbánka, dosavadního předsedu výboru pro stranickou práci v českých zemích. Předkládáme tedy jediný návrh. Domníváme se, že je to v daném momentě nejoptimálnější návrh, který bychom měli posoudit. …
Soudruh MIROSLAV VÁLEK:
…Domnievam sa, že v tejto situácii voliť iba z jedného kandidáta je nedemokratické. Navrhujeme teda, aby ďalším kandidátom na funkciu generálního tajomníka bol súdruh Štrougal a tretím kandidátom súdruh Adamec. …
Soudruh ANTONÍN KAPEK:
…Soudruzi z předsednictva, kteří jste tam byli, mi musíte potvrdit – zejména soudruh Husák – že soudruh Štrougal několikrát navrhoval velmi závažné změny v ekonomice i v politickém systému. Nespatřily světlo světa. Soudruh Štrougal v roce 1987 vystoupil na aktivu pražských komunistů a jako jeden z prvních členů předsednictva ústředního výboru strany velmi perfektně, se znalostí věci – a je si to možné ověřit ještě dneska – mluvil o přestavbě v Sovětském svazu, o demokratizaci, kterou chce u nás provádět. …
Soudružka JIŘINA ŠVORCOVÁ:
Já bych ráda zvedla ruku opravdu s čistým svědomím, ale ne pro soudruha Urbánka. Soudruh Urbánek je nepochybně čestný, dobrý člověk, ale v práci českého výboru s ním právě my nemáme ty nejlepší zkušenosti. … Já si myslím, že se soudruh Urbánek ještě zcela neorientuje v problematice a že je trošku měkký.
Soudruh GUSTÁV HUSÁK:
Súdružky a súdruhovia, nechcel som vystupovať na tomto pléne, ale ide o takú otázku, ku ktorej sa treba vyjadriť. Trošku poznám za tie roky aj ľudí, aj dobré, aj negatívne veci. Nemóžem súhlasiť s reklamou, ktorú tu súdruh Kapek povedal. Nechcem polemizovať s jednotlivými faktami, ľahko by sa dali vyvrátiť. Proste tak: Začíname novú etapu podľa mójho názoru. Podľa mojích skúseností začnime s novým človekom. Podporujem Urbánka. (Potlesk.) (Toto byla jediná slova přednesená prezidentem ČSSR na zasedání ÚV KSČ 24. 11. 1989 a současně patrně jeho poslední slova na jednáních ÚV KSČ vůbec.)
Soudruh JAROMÍR OBZINA:
…Taková otázka první – koaliční vláda. Nikdy jsme to v naší terminologii nepoužívali a nepoužíváme. Od roku 1945 jsme vždycky používali vládu Národní fronty s tím, že vláda Národní fronty nemá koalici a nemá opozici. Neupírám, že může být i jiný názor. Ale taková je skutečnost, a tak jsme aspoň vždy Národní frontu chápali – jako svazek tříd, a nikoliv koaliční strany plus opozice. První otázka. Otázka druhá, otázka demokratizace: V celém tomto vystoupení jsem slyšel jenom toto slovo. Demokratizovat je možné i buržoazní společnost a každou jinou společnost. Pojetí, které je vkládáno do přestavby, bylo zcela jak v Sovětském svazu, tak i u nás vymezeno. Že jde o rozvoj socialistické demokracie a upevnění socialistické státnosti. Ale to jsem v tomto projevu nezaznamenal. To není otázka formální. Socialistická demokracie se opírá o dvě třídy, dělnickou třídu a rolnictvo, a o společenskou vrstvu inteligence.
…Jsme přece svědky, že v Polsku je také demokratizace. Kdo to může tedy vyvracet? Nikdo. Ale pro koho? A v čí prospěch? A to je tedy třeba zcela odůvodněně říci. Nám přece není neznámo, že také existuje už teoreticky zdůvodněná, předpokládaná Karlem Marxem a Engelsem, demokratická kontrarevoluce. Tak ji také nazvali, že tedy jde o demokratickou kontrarevoluci. Její analýza byla dána v Sovětském svazu a na konkrétních případech. …
…Ano, jednat s ostatními společenskými silami, které nemají stejný názor jako komunistická strana. … Ale postavil bych se proti tomu, abychom jednali s těmi, co připravovali kontrarevoluci v 68. roce a dnes jsou to titíž a podobní lidé. To přece musíme rozlišovat, když už chceme hovořit o programu. Děkuji.
Soudruh KAREL URBÁNEK:
…Možná teď udělám něco, co prostě řada soudruhů mně to bude eventuálně vyčítat, ale já skutečně si myslím, že pokud dostanu důvěru, chci dělat čestnou politiku. To znamená: ano, i já jsem se podílel na přípravě 9. zasedání a podporuji návrh, pokud se bude v tomto sále hlasovat, ať je na kandidátce více kandidátů. To znamená zejména soudruh Štrougal. …
(Hlasuje se o návrhu volební komise na jediného kandidáta na generálního tajemníka ÚV KSČ.)
Soudruh IVAN ŠÍPEK:
…Väčšina absolutná je za jedného kandidáta…
Soudruh ZDENĚK HLOŽEK:
…My jsme trošku otrávili náš funkcionářský aktiv. Čím? My jsme jim vnucovali nějakou demokracii, kterou nechtěli. A kterou připomínkovali. Oni říkali: My nechceme volby ředitelů, nechceme tuto demokracii, my chceme něco jiného. …
…Více než rok se ústřední výbor Národní fronty nesešel. … My vás zveme z ulice na Národní frontu, na ústřední výbor Národní fronty, všechny, kteří chcete bojovat za socialismus, za všechny tyto vymoženosti. Pojďte tam, jsme ochotni vás přijmout, budeme s vámi diskutovat. Ať tam přijdeš třeba na permanentní zasedání. Já to považuji za základní věc, která nám může pomoci, dostat lidi z ulice tam, kde je potřebujeme. Do jednacích místností, kde můžeme rozumně argumentovat, kde nebudeme stát proti rozvášněnému davu, ale proti normálním lidem, kteří budou přemýšlet. …
Soudruh JOSEF JUNG:
…My jsme se zahleděli do vlastní dokonalosti a do skutečnosti, že jsme zakotvili vedoucí úlohu strany jednou provždy do ústavy a tím jsme měli postavení strany vyřešeno. To už od tohoto týdne neplatí. My si musíme především rychle ujasnit, jaké bude postavení strany, její charakter, její úkol v celém politickém systému v naší socialistické republice. …
Soudruh VÁCLAV ŠÍPEK:
Soudružky a soudruzi, jménem volební komise vám chci oznámit výsledek voleb generálního tajemníka Komunistické strany Československa. Celkem bylo odevzdáno 139 hlasovacích lístků. Do volebních uren bylo předáno 137 hlasovacích lístků. To znamená, že dva soudruzi nebo soudružky nevolili. Z celkového počtu bylo 130 hlasů pro navrženého kandidáta a 7 bylo proti. V důsledku toho byl tedy generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa zvolen navržený kandidát soudruh Karel Urbánek. (Dlouhotrvající potlesk.)
Soudruh BOHUSLAV CHŇOUPEK:
…Ľudia predovšetkým neverili, a tiž nemohli veriť tým, čo sa v prvom období prestavby tak aktívne angažovali proti nej a odrazu sa s ňou, hoci se stisnutými zubami a mentálnou rezerváciou, zakrývali. Rovnako neverili tým predstaviteľom, vrátane najvyšších, čo nestratili za celé 4 roky o prestavbe ani len slovo, ani za, ani proti. Pretože, keby s prestavbou niečo, tak ja nič, ja muzikant. A podobne neverili tým, čo do svojich prejavov, s povinnou ľahostajnosťou, zapracovali svoju prestavbu si tak, ako kedysi marxizmus alebo leninizmus. Ak k tomu prirátame súdne procesy, neúmerne rozsudky, uťahovanie skrutiek v propagande, mimoriadne tvrdé bezpečnostné akcie, neadekvátne správaniu sa občanov, demonštratívne ideologické líbánky nositeľov našich specifík so severnými tapetármi, nehovoriac už o trhu tovarov širokej spotreby, či o nehybnosti životnej úrovne, namiesto ich očakávaného rastu, došlo nutne a celkom logicky k tomu, k čomu muselo dójsť.
…V duchu týchto stanovísk sa naviac stalo takmer straníckoaparátnickým bontónom a takmer služobnou povinnosťou, ako v celej vertikále nomenklatúry, ale aj v časti štátneho aparátu, vyslovovať kritický nesúhlas, ironický údiv, ba aj posmech nad tým, kam to ten Gorbačov s tou jeho perestrojkou a s tými štrajkami a národnostnými trenicami chce vóbec doviesť. Iróniou, ktorá zostane zapísaná v análoch našich vzťahov v Sovietskému zväzu je skutečnosť, že kým pracovníci straníckeho aparátu, ba aj členovia predsedníctva strany a ústredného výboru našej strany, nešetrili takýmito odmietavými, sčasti dogmatickými, ba až provokačnými požiadavkami, z más pochodujúcich ulicami našich miest sa neozvalo jedno jediné, opakujem, jedno jediné protisovietske heslo. Proti strane áno, proti komunistom áno, ale proti Sovietskému zväzu nie. Túto skutočnosť si treba dobre zapamätať a ešte ju treba dókladne zhodnotiť.
…Myslím si ďalej, že je treba prednostne vypracovať naše jednoznačné osvedčenie sa a prihlašenie sa k zmyslu a podstate prestavby, ako k skutočnej revolúcii v revolúcii, ako revolučnej premeny, ako společenskej regenerácie a cieľavedomej politiky odstraňujúcej deformácie a jasne sa dištancovať od stalinskej koncepcie socializmu. …
Soudruh VLASTIMIL EHRENBERGER:
…Vezměte si jenom zemi, kde nyní působím (Maďarsko), kde ze strany, která měla 700 tisíc členů, 70 tisíc milicionářů, zůstalo naráz pár desítek lidí, členů strany, kteří jsou rozčarováni, ať jsou to dělníci, rolníci anebo i levě orientovaná inteligence. V těchto zemích se potvrzuje, že kontrarevoluce nebo opozice nezná dobré, lepší komunisty. Chtějí prostě, aby odešli všichni. To bych chtěl říci na adresu těch, co si myslí, že když převlečou kabát nebo někoho obětují, že se zachrání. …
…Zaznělo zde také, soudružky a soudruzi, to, že je třeba jednat se všemi, kteří chtějí s námi jednat na bázi socialismu. Musím říci, že takovýto cíl si dávala i Polská sjednocená dělnická strana, takový cíl si dávala i maďarská strana, jenom nakonec se zjistilo, že prostě nikdo s maďarskou socialistickou stranou na bázi socialismu jednat nechtěl a vůbec se k ní nehlásí. …
(Volba členů a kandidátů předsednictva ústředního výboru a členů sekretariátu ústředního výboru.)
Soudruh KAREL URBÁNEK:
…Musíme jednat tak, abychom přesvědčivě prokázali dělnické třídě, družstevním rolníkům, inteligenci, všem občanům upřímnost snah strany o přestavbu a demokratizaci hospodářské a společenské oblasti. …
…Buďme, soudružky a soudruzi, jednotni, dnešní doba to obzvláště vyžaduje. Má to doslova životní význam pro naši stranu, pro socialismus v naší zemi. Ještě jednou vám děkuji za projevenou důvěru. Čest práci! (Potlesk.)
(Jednání zasedání ÚV KSČ bylo zakončeno Internacionálou v 01.40 hodin dne 25. listopadu 1989.)
Ze stenografického záznamu vydaného v publikaci „Poslední hurá“ nakladatelstvím CESTY v Praze 1992 v edici „Propadliště dějin“ (s. 4–145).