Pošťák není lidský zdroj. Protest za důstojné pracovní podmínky!
Pošta není banka! Pošťák není lidský zdroj! Taková hesla zněla na protestní akci pošťáků, která se dnes uskutečnila v Praze. Svolaly ji odborové organizace SOS-21 a Federace výkonných zaměstnanců ČR, zúčastnilo se jí několik desítek lidí. Cílem bylo upozornit na pracovní podmínky pracovníků pošty a tlačit na jejich zlepšení.
Pochod vyšel z Hlavního nádraží, následně odboroví předáci Petr Pohl (předseda SOS-21) a Miroslav Prokop (prezident FVZ) předali na pobočce ČSOB na rohu Vodičkové a Václavského náměstí otevřený dopis pro generálního ředitele ČSOB Johna Arthura Hollowse – ČSOB patří mezi významné alianční partnery České pošty. V dopise byla žádost o „zmírnění nátlaku na zaměstnance České pošty při vyžadování plnění plánů finančních produktů“.
Následně se protestní průvod zastavil před hlavní poštou v Jindřišské. Zde promluvily zástupkyně politických stran. Členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková uvedla, že senátoři za SZ Ivana Cabrnochová a Václav Láska zašlou dopis dozorčí radě České pošty. Zelení v ten den uspořádali i celorepublikovou kampaň – k pobočkám pošty umístili letáky s nápisem Pošťák není pojišťovák. Poslankyně Marta Semelová (KSČM), která již v minulosti dění na poště interpelovala ve sněmovně, řekla, že pracovníci pošty by neměli být tlačeni do činností, které s agendou nesouvisejí, je ráda, že se začínají ozývat.
Pošťák není pojišťovák
Akci prohlášením podpořili i mladí Idealisté.Cz blízcí sociální demokracii. „Pošťák není ani pojišťovák, ani prodejce losů a bankovních produktů za mrzkou mzdu,“ uvedli mimo jiné. K podpoře protestu se aktivně připojila i Levá perspektiva. „Situaci v České poště považujeme z dlouhodobého hlediska za problematickou, kdy vedení v této společnosti vytváří atmosféru šikany a zastrašování zaměstnanců, nutí je pod pohrůžkou finančních sankcí nebo i propuštění provozovat komerční obchodní činnost na úkor nabízení a rozvíjení poštovních služeb…“ Více ZDE .
Následovalo předání požadavků na vedení České pošty, které se nachází v ulici Politických vězňů. Dopis převzal ředitel divize lidských zdrojů Ivan Feninec. Uvedl, že na České poště není porušován zákoník práce. Přítomní pracovníci pošty si ale na pracovní podmínky stěžovali – jeden z přítomných demonstrantů dokonce nedávno opustil pozici doručovatele balíků, uvedl, že ve smlouvě měl pracovní dobu 7,5 hodiny, práci měl ale na 9 hodin denně, a není prý sám. Pracovníkům pošty vadí též smlouvy na dobu určitou s nejistotou prodloužení.
Požadavek na proplácení přesčasové práce!
Další z přítomných demonstrantů řekl, že pracovníci pošty mají v plánech prodat finanční produkty za 17 tisíc korun ročně, zboží za 900 korun měsíčně a losy za 1500 korun měsíčně. V závěru protestní akce odboroví předáci předali otevřený dopis za zřízení parlamentní vyšetřovací komise týkající se hospodaření pošty prvnímu místopředsedovi KSČM Petru Šimůnkovi – sídlo komunistů se nachází v ulici Politických vězňů přímo naproti centrále pošty.
K požadavkům účastníků protestní akce patřil požadavek na odstranění plnění aliančních partnerů a prodeje zboží na nenárokovou složku mzdy, chtějí to na základě dobrovolnosti. Dále chtějí v rámci všech pracovišť „zaručit dodržování evidence skutečně odpracované doby a proplácení přesčasové práce zákonným způsobem“. Dále udržování tempa a požadovaného množství práce v souladu s normou spotřeby práce. „Z podnětu odborových organizací a za jejich účasti provést důsledným a prokazatelným způsobem prošetření všech forem postihů, znevýhodňování, nerovného přístupu nebo nátlaku zaměstnavatele na zaměstnance,“ zní další z požadavků.
Problémem je vysoká fluktuace
Další požadavek za rovné podmínky je tento: „Po ukončení zkušební doby uzavírat pracovní smlouvy na dobu neurčitou a současným zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou tuto převést bez zbytečných průtahů na dobu neurčitou.“ Dále účastníci akce chtějí „ukončit nerentabilní projekty, například ČP Security s.r.o., distribuce tisku, roznos letáků, přeprava a doručování nadrozměrných zásilek BN, OZ ICT aj.“
Zástupci zaměstnavatelů (akci svolaly dvě odborové organizace z osmi, které na poště působí) chtějí také „určit viníka za katastrofální personální stav u České pošty s. p., fluktuace na jednotlivých pracovištích dosahuje 10-50 %“. Chtějí také „odstranit diskriminaci v odměňování a dorovnání mezd dle platné legislativy“. Dále požadují odstranit „diskriminační rozdílný přístup zaměstnavatele k odborovým organizacím a umožnit všem stejný způsob informování zaměstnanců bez persekučních zásahů“.
Foto: autorka