Pot, slzy a čokoláda: 11-leté děti v čokoládovém průmyslu
Lískové oříšky používané čokoládovou společností Ferrero v jejích výrobcích, včetně známého Ferrero Rocher, které se o Vánocích prodávají po celém světě, jsou podle všeho sklízeny dětmi pracujícími v tureckém zemědělství, uvedli v pátek aktivisté za lidská práva.
The Guardian informoval, že v rozhovorech s dětskými pracovníky nafilmovaných britskou aktivistickou skupinou WeMove Europe a Centrem pro práva dětí, vystupují dětí, kterým bylo teprve 11 let a které říkají, že jsou nuceny v černomořském regionu pracovat až ve dvanáctihodinových směnách.
Dětští pracovníci ve videu tvrdí, že pracují bez smluvního vztahu a bez odpovídajícího zdravotního a bezpečnostního vybavení. „V půl sedmé ráno pochodujeme na pole a mezi sedmou a půl osmou začínáme pracovat. Práci končíme v šest večer. To je podruhé, co jsem sem přišla dělat,“ uvedla 11-letá dívka.
Jiná, dvanáctiletá dívka uvedla, že lískové oříšky sbírá už dva roky.
„Pokud neumožním dětem pracovat, [jejich rodiny] odejdou, protože jiní farmáři si je najmou. Když je necháme pracovat, cítíme se provinile. Jsou to konec konců opravdu děti,“ uvedl v rozhovoru jeden z farmářů.
Farmáři, kteří na videu mluvili, tvrdí, že prodávají své oříšky přes různé prostředníky firmě Ferrero.
Mnoho dětí pracujících jako sezónní zemědělští dělníci nenavštěvuje začátkem školního roku školu a v roce 2018, například, 67 dětí a mladých lidí při práci umřelo, jak se uvádí v kampani Centra pro práva dětí v Turecku.
Dětská práce je v Turecku dosti rozšířená, když podle nejaktuálnějších veřejných záznamů z roku 2012 pracovalo v různých povoláních včetně zemědělství na 900 tisíc dětí. Z nich je 11 300 ve věku od 6 do 14 let.
V prohlášení pro The Guardian Ferrero uznalo problém dětské práce v tureckém zemědělství a prohlásilo, že je „odhodláno zabránit a zamezit dětské práci, pokud bude vystupovat v našem dodavatelském řetězci“. Společnost prohlásila, že bude od roku 2020 plně schopna vysledovat původ používaných ořechů, přičemž dnes je prý schopna kontrolovat 49 % dodávek. Podle vyšetřování, které v září provádělo BBC, Ferrero není schopné ověřit a potvrdit, že všechny lískové oříšky byly vyprodukovány bez využití dětské práce.
„Kořenem problému je cena, kterou Ferrero platí za lískové oříšky,“ uvedl Giulio Carini, zkušený aktivista z WeMove Europe. „Naše kampaň žádá po Ferreru, aby podporovalo férovou cenu za lískové oříšky z Turecka, a tak zajistilo, že dělníci dostanou příjem, z něhož se dá žít, a dojde k vymýcení dětské práce v dodavatelském řetězci.“
Ferrero založené v roce 1946 je třetí největší firmou ve výrobě čokoládových cukrovinek na světě. Zaměstnává více než 30 tisíc lidí a jeho prodeje se v uplynulém desetiletí zdvojnásobily.
Převzato z: https://www.theguardian.com/