Prezident Morales: Bolívie je zcela nezávislá na MMF a Světové bance
Bolivijský prezident Evo Morales zdůraznil nezávislost své vlády na mezinárodních půjčovatelích peněz a na jejich zhoubném dopadu na národní státy. „Ve stejný den jako dnes skončila v roce 1944 v americkém Bretton Woods ekonomická konference, na níž byl založen Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka,“ tweetoval Morales. „Tyto organizace diktovaly osud hospodářství Bolívie i celého světa. Dnes ale můžeme prohlásit, že jsme na těchto institucích zcela nezávislí.“
Podle Moralese byla předchozí závislost Bolívie na těchto agenturách tak velká, že Mezinárodní měnový fond měl svoji kancelář přímo ve vládní čtvrti a jeho lidí se dokonce běžně účastnili jednání vlády. Bolívie nyní prochází procesem vstupu do společného trhu států Jihu (Mercosur) a Morales se minulý týden zúčastnil summitu této skupiny v Argentině.
Lidové povstání v Bolívii známé jako Cochabambská válka o vodu vedená v roce 2000 proti severoamerické korporaci Bechtel usilující o privatizaci vodárenství a také s tím spojená politika Světové banky osvětlily některé z problémů státního dluhu, kterým celý region čelí. Některé z největších obranných bojů vedených v posledních 60 letech v Bolívii byly zaměřeny právě proti ekonomické politice prosazované MMF a Světovou bankou. Nejčastěji šlo o protesty proti privatizaci a tvrdým úsporným opatřením zahrnujícím osekávání veřejných služeb, snižování mezd a také oslabování dělnických práv.
Naopak od roku 2006, tedy rok po příchodu Moralese k moci, se až dodnes zvýšily sociální výdaje na zdravotnictví, školství a boj s chudobou o více než 45 procent. Byla to Moralesova vláda, které se podařilo zásadně změnit andský národ. Čísla mluví samy za sebe: znárodnění ložisek ropy a plynu, snížení chudoby z 60 % na méně než 40 %, snížení negramotnosti ze 13 na 3 % obyvatelstva, růst HDP v průměru o 5 % ročně, zečtyřnásobení minimální mzdy, zvýšení státního pokrytí potřeb obyvatel na všech frontách a rozvoj komunikační, dopravní, energetické a průmyslové infrastruktury. A především, Morales zajistil stabilitu, což je v pohnuté politické historii Bolivie něco neobvyklého, a zejména dnes, kdy mnoho zemí v okolí zažívá hospodářský propad, jde o skutečné privilegium.
Antimedia: http://theantimedia.org