Příspěvek k analýze protestů v Kazachstánu z (geo)politického hlediska – 1. část
Skutečnost, že protesty v Kazachstánu se okamžitě rozšířily do hlavního města a také do Almaty znamenají, že pokus o převrat byl připravován dlouhý čas dopředu, uvedl 5. ledna v komentáři pro tiskovou agenturu Rossa Primavera viceprezident Nadace experimentálního kreativního centra Jurij Byaly.
Expert vysvětlil, že roznětkou protestů byl nárůst ceny zkapalněného plynu (hlavního paliva) v Atyrauské a Mangistaunské oblasti. Ceny plynu se původně ihned po Novém roce zdvojnásobily. „Jde o oblast na západě země při Kaspickém moři – místě, kde sídlí Mladý (Kiši) žuz [žuz je typ klanového uspořádání představující územní a kmenové rozdělení uvnitř kazašské etnické skupiny], nejchudší, nejbojovnější a tradičně protivládní,“ zdůraznil Jurij Byaly. Expert poznamenal, že právě tyto oblasti byly vybrány jako první k zvýšení cen plynu.
„Skutečnost, že se proces okamžitě rozšířil do hlavního města Nur-Sultanu a do Almaty znamená, že pokus o převrat byl připravován dlouhý čas dopředu,“ uvedl expert. Podle Byalyho je to pochopitelné, protože za Nazarbajeva byla v Kazachstánu silná opozice (náboženská i nenábožensky založená), která byla potlačována především silou jeho autority a také specifiky kazašské společnosti, „v níž je tabu dotknout se pravomocí vyšších žužu, aby nebylo prolito moc krve.“
„Vzestup nového prezidenta Tokajeva oslabil tato tabu a opozičníci se rozhodli ´otestovat sílu stávajících autorit´. A protože opozičníci jsou různorodí, náleží do různých vzájemně soupeřících žužu a klanů, a protože mají dobrou historickou paměť, ale žádnou historickou odpovědnost (už takto nejednou rozbili zdánlivě sjednocenou zemi), zkouší to dnes znovu,“ uvedl Byaly.
Viceprezident Nadace experimentálního kreativního centra zdůraznil, že v současnosti je obtížné rozpoznat, kdo přesně „podněcuje“ protestující zvenčí. „Samozřejmě se může jednat o Turecko, které jim nedávno slíbilo stát se hvězdami uvnitř ´Turkické komunity´. Mohla to být Čína, s níž se za Tokajeva spojily zájmy lidí z Almaty, podle přesvědčení opozičníků až ´příliš silně´. A mohli to konečně být i Britové, Američané nebo Japonci: ti všichni mají v Kazachstánu významné zájmy, které mohl Tokajev narušit.“
Expert rovněž dal prognózu dalšího vývoje situace.
„Zdá se mně, že Tokajev má nyní situaci pod kontrolou; navíc nemohu vyloučit, že on sám tlačil celou věc z pozadí, aby třeba odstranil některé osoby z vlády (ačkoliv takový krok by byl nebezpečný, protože by bylo nutné vytvořit novou a velmi komplexní rovnováhu mezi žuzy a klany v Kazachstánu). Následující dny nám to ale ukážou,“ myslí si Byaly.