Proamerický fašistický poskok Bolsonaro vyštval z Brazílie kubánské lékaře
komentář : vypnuto
Nově zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro se okamžitě chopil prosazování svého programu ve prospěch nadnárodních společností a nejbohatší domácí oligarchie a proti zájmům milionů brazilských pracujících a utlačovaných. Již krátce po svém zvolení oznámil úmysl prodat půdu v amazonském deštném pralese obývanou domorodými kmeny velkým těžařským společnostem, rančerům a latifundistům. Vzápětí na základě urážlivých výroků a vyhrožování ukončením diplomatických vztahů s Kubou způsobil, že Kuba z Brazílie stáhne tisíce svých lékařů, kteří v posledních pěti letech táhli na svých bedrech zajišťování zdravotní péče právě pro nejchudší obyvatele odlehlého brazilského venkova a městských slumů.
Program Mais Medicos (Více lékařů), fungující od roku 2013 na základě dohody učiněné brazilskou levicovou prezidentkou Dilmou Rousseffovou a pod záštitou Světové zdravotnické organizace OSN, zajistil vyslání 11 tisíc kubánských lékařů do odlehlých částí brazilského venkova, Amazonie a chudinských favel, kde během pěti let poskytli zdravotní péči přes 113 milionům pacientů. V mnoha oblastech na těchto lékařích z Kuby stálo prakticky celé místní zdravotnictví. Brazílie je s 1,9 lékařů na 1000 obyvatel jednou z posledních zemí světa v počtu lékařů v poměru k obyvatelstvu, zatímco Kuba s více než 6 lékaři na 1000 obyvatel naopak zaujímá jedno z prvních míst na světě.
Podle jednoho staršího výroku Bolsonara dělala brazilská vojenská diktatura tu chybu, že své odpůrce pouze mučila a nikoliv zabíjela. Nyní se Bolsonaro nechal slyšet, že zmíněný zdravotnický program představuje „mučení“ kubánských matek, které „se nesmí“ stýkat se svými syny a dcerami – lékaři, a že s „režimem“, který takový program provozuje by Brazílie měla přerušit diplomatické styky. Na tato urážlivá a útočná prohlášení a další Bolsonarovy komentáře týkající se nutnosti změnit financování lékařů a prověřit jejich odbornou kvalifikaci reagovalo kubánské ministerstvo zdravotnictví rozhodnutím program ukončit a odeslat lékaře zpět do vlasti.
Toto rozhodnutí se týká aktuálně 8500 lékařů a odhaduje se, že po jejich odchodu ztratí okolo 24 milionů Brazilců takřka jakýkoliv přístup k zdravotní péči. Například ve městě Ponta Grossa ve státě Parana, které má 240 tisíc obyvatel, patří 60 z 80 lékařů do skupiny kubánských doktorů zajištěných programem Mais Medicos. V tomto městě získal Bolsonaro ve volbách v 2. kole 74 % hlasů a nyní prakticky v přímém důsledku své volby přijdou občané o skoro 75 % svých lékařů. Nutno dodat, že v Brazílii je 1700 měst, kde ordinují výhradně kubánští doktoři.
Zatímco kubánská vláda začala se stahováním lékařů – prvních 200 již přistálo v Havaně, Bolsonarova prohlášení na účet medicinského programu i možného přerušení diplomatických styků Brazílie s Kubou našla pozitivní odezvu v aparátu amerického ministerstva zahraničí, konkrétně u pracovnice sekretariátu pro západní polokouli, Kimberly Breierové. 28. listopadu již byla naplánována Bolsonarova schůzka s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost, (studeno)válečníkem a neokonzervativním extremistou Johnem Boltonem. Bolton přitom Boslonara chválil již 1. listopadu po jeho volebním vítězství jako „duchovně spřízněného“, zatímco Kubu, Venezuelu a Nikaraguu označil za trojici tyranií, tvořící „trojúhelník teroru“.
Kubánští doktoři, kterých mimo ostrov pracuje na 35 tisíc, budou jistě z Brazílie vysláni pomáhat potřebným do jiných zemí. Kromě jiných fenomenálních úspěchů ve své práci se mohou pochlubit rozhodujícím podílem na boji s epidemií AIDS na jihoafrickém venkově, největším přispěním jednotlivé země v boji s epidemií eboly v západní Africe, stejně jako rozhodujícími úspěchy ve zdolání cholery na Haiti a v léčbě slepoty v Latinské Americe a Karibiku. Brazilské zdravotnictví ovšem jejich odchodem utrpí devastující ztrátu.