Protesty ve Francii představují celoevropský fenomén nechuti k elitám
Politická krize ve Francii je podle předsedy hnutí Esence času Sergeje Kurginjana celoevropský proces. Podle něj se francouzská krize skládala ze dvou součástí. Prvním procesem, který lze vidět na povrchu, byl samotný socioekonomický protest umocněný specifiky politické kultury francouzského národa.
„Jde o Francii, kde byla svého času celá země při hrozbě zvýšení daní pro zemědělce zablokována traktory. O zemi Francouzské revoluce atd. Tak došlo k velmi akutní reakci na dění [kolem daní]. To je jedna věc. Zadruhé, život tam není jednoduchý, mnoho lidí je naštváno na Brusel atd.,“ zmínil Kurginjan.
Nicméně hlavním faktorem za událostmi ve Francii byla podle předáka hnutí „krize politické nabídky“. „Mluvil jsem se svými přáteli ve Francii. Ti říkají, že nejdůležitější věc je, že lidé jsou strašně otrávení ze současných elit. Jde o krizi politické nabídky v širším smyslu. Skutečně je fakt, že skoro všichni politici graduovali na té samé univerzitě. Jde o elitu s velmi rafinovanou strukturou. A lidé jen celou dobu čekají, aby se jí zbavili. Jde o celoevropský proces. To samé se děje v Řecku, pak v Itálii a nyní ve Francii,“ zdůraznil politický vědec.
Podle něj se lidé snaží najít někoho, kdo nepatří k politické elitě. Aby toho dosáhli, jsou evropští voliči připraveni vyslovit se pro „komika nebo třeba chuligána“ na nejvyšší pozice ve svých zemích. „Tak našli i tohoto Macrona, ale ten se ukázal být špatným výběrem, omylem. A lidé dnes kvůli tomu zuří,“ věří Kurginjan.
Sociálně-politický proces tvořící základ dnešní politické krize přirozeně vytvořil uvnitř země napětí, které může být zneužito vnějšími silami.
„Samozřejmě, když dojde k takovým procesům, někdo z nich může získat prospěch. Američané jsou v těchto věcech mistry. Stejně jako je využili v roce 1968 proti de Gaullovi, využijí je i dnes. Samozřejmě, už k tomu dochází. Ale využít jde jen něco, k čemu došlo přirozeně. Pokud by byla výbušnina vyrobena uměle, někdo by ji chtěl zneškodnit,“ vysvětluje Kurginjan.
K masovým protestům Žlutých vest proti rostoucím cenám paliv, daním a poklesu životní úrovně došlo prvně 17. listopadu a protesty v menší míře pokračují i během posledních dní před Vánocemi.
Avis Krane, převzato z http://eu.eot.su