První rok Levé perspektivy – bilance
Rok 2013 se již stal minulostí a pro naši organizaci to byl rok v mnoha směrech přelomový. Když jsme do něj vstupovali, nacházeli jsme se ve stavu jisté deziluze z toho, že se protivládnímu hnutí, v kterém jsme se výrazně angažovali, nepodařilo dosáhnout svého cíle přimět k demisi nepopulární, korupcí prolezlou pravicovou vládu. Tato společenská situace se odrážela na atmosféře v našich řadách, kdy se projekt budování nové radikálně levicové strany ocitl ve slepé uličce a my jsme tápali (a často se i bolestně střetávali), jakými cestami se dál vydat.
Nový začátek
Na základě toho jsme se v únoru tohoto roku rozhodli provést audit celé naší dosavadní práce a poradili se, jak dát našemu projektu znovu jasný cíl a vlít mu novou krev do žil. Výsledkem bylo opuštění bezprostředních plánů na vytvoření politické strany, pro které se nám nepodařilo získat v uplynulých letech spolupracovníky, a naopak zaostření našeho úsilí na aktivity, v níž jsme i do té doby získávali cenné zkušenosti a slavili přinejmenším dílčí úspěchy.
Konkrétně jsme si vytkli závazek rozvíjet aktivity v oblasti antifašismu a antirasismu, boji proti sociálnímu vyloučení, exekucím, „šmejdům“ a lichvářům a na obranu sociálních práv a společensky marginalizovaných skupin, dále jsme se rozhodli pokračovat v tradici letních kempů a dalších diskusních setkání a zesílit naše publicistické výstupy při větším otevření webu autorům ze širšího spektra radikální levice. Jako symbolické potvrzení změn naší organizace jsme změnili náš název na Levou perspektivu a rozhodli se registrovat jako občanské sdružení. Nyní, po necelém roce, lze provést první zevrubnou bilanci toho, jak jsme se s novou situací vyrovnali.
Proti rasismu a fašismu
Na poli aktivit proti fašismu a rasismu jsme s ohledem na společenský vývoj měli v uplynulém roce opravdu napilno. Zemi zmítanou hospodářskou krizí, vysokou nezaměstnaností a politickým chaosem zachvátila podobně jako v roce 2011 médii živená vlna otevřeného protiromského rasismu, která na řadě míst (Duchcov, České Budějovice, Ostrava) přerostla do pokusů o pogrom vůči celým komunitám. Členky a členové Levé perspektivy podpořili místní romské komunity a přidali se k aktivistům organizovanými platformami Blokujeme, Násilí není řešení a dalším při blokádách rasistických pochodů a snahách otupit napětí mezi sousedy z majority a menšiny v Duchcově, Krupce, Ostravě a Brně. Rovněž jsme vystoupili na protestních shromážděních konaných v době předvolebních mítinků DSSS v Praze a Varnsdorfu.
Vedle těchto přímých, nenásilných akcí proti fašismu a rasismu ve společnosti se Levá perspektiva zúčastnila například Festivalu národnostních menšin II, kde jsme ve spolupráci s organizátory z občanského sdružení Liberecké fórum připravili výstavu fotografií vztahujících se k dějinám Romů. V německé Žitavě a Praze jsme si na pietním aktu a přednáškovém večeru připomenuli krvavé události Pinochetova převratu v Chile v roce 1973 a tématu fašismu, rasismu a sociálního vyloučení jsme se spolu s našimi hosty výrazně věnovali na letním antikapitalistickém kempu. V červnu jsme také zorganizovali vzpomínkový výlet do Lidic.
Na obranu sociálních práv neprivilegovaných
V oblasti pomoci lidem, kteří čelí sociálnímu vyloučení nebo jeho hrozbě, problémům s prací (ať už jako zaměstnanci nebo naopak nezaměstnaní) a jsou v ohrožení svých sociálních a lidských práv se výrazně angažovala liberecká skupina členů a sympatizantů Levé perspektivy, která společně s dalšími aktivisty obnovila v tomto roce činnost liberecké skupiny Food not bombs, jejíž činnost se zaměřuje na vaření jídla lidem bez domova spojené se zviditelňováním problémů neřešené bytové situace, děr v sociální síti, státní represe, plýtvání s potravinami apod. Pražská skupina se v průběhu roku angažovala společně s iniciativou ProAlt na pomoc novým odborům v České poště (Federace výkonných zaměstnanců), které se rozhodly nenechat si líbit stupňující se vykořisťování zaměstnankyň, porušování zákoníku práce (neproplácení přesčasů, přetěžování doručovatelek) a přechod od poštovních služeb k dealerství všeho možného. Vedle sběru podpisů pod protestní petici, kterou jsme mj. inzerovali i na 1. máje KSČM v Praze, jsme spoluorganizovali i protestní happeningy přímo před budovou ředitelství pošty v centru Prahy, kterým se dostálo značné mediální pozornosti. Levá perspektiva i nadále provozuje právní poradnu pro zaměstnance, nájemníky, oběti exekutorské mafie apod.
K větší jednotě a novým vizím radikální levice
Levá perspektiva pokračuje v tradici pořádání setkání aktivistů a organizací širšího spektra radikální levice. V červenci jsme tak na Liberecku ve spolupráci se Socialistickou solidaritou uskutečnili další Antikapitalistický kemp, který slouží jako místo programových a názorových diskuzí, výměny praktických zkušeností, získávání a upevňování sociálních kontaktů a společné zábavy. Mezi letošními účastníky nechyběli například filozof Marek Hrubec, socioložka Zuzana Uhde, romský aktivista Jozef Miker, historik Jan Mervart, psychiatr a levicový sociální demokrat Ivan David a řada dalších osobností. K hlavním probíraným tématům patřily další perspektivy protivládního hnutí a spojitost problematiky chudoby a rasismu.
Vedle kempu jsme v Liberci v listopadu zorganizovali setkání v Krajské vědecké knihovně konané pod záštitou Pražské školy alternativ zaměřené na sociální vývoj Latinské Ameriky a genderové aspekty nepodmíněného základního příjmu. Levá perspektiva se ovšem tématu nepodmíněného základního příjmu věnuje dlouhodobě, jak prací v projektu Pražská škola alternativ, tak propagací tohoto konceptu na svém webu, sběrem podpisů, nebo přednáškou na toto téma konanou začátkem listopadu v Chrudimi.
Levá perspektiva v průběhu roku výrazně zintenzivnila svoji publikační činnost, a to zejména na svém novém webu, který se postupně otevírá a stále více se bude otevírat autorům z řad dalších levicových organizací i politických stran. Mimo články publikujeme také pozvánky na všechny zajímavé akce konané na radikální levice, pokud se o nich včas dozvíme. Vydali jsme brožurku o sociálně-politických změnách namířených proti neoliberální hegemonii v Bolívii a spolu s německými přáteli z Tamara Bunke Verain jsme se podíleli na vzniku brožurky v tištěné i digitální podobě o památných a zajímavých místech připomínajících antifašisty a oběti nacismu v česko-německo-polském pomezí.
A reálné výsledky?
Vedle prostého výčtu aktivit, projektů a kampaní, kterým jsme se věnovali, se sluší také ohlédnout a zrekapitulovat si, na kolik se podle nás tyto aktivity zhodnotily, nakolik bylo smysluplné se jim věnovat a jaké výsledky přinesly. Pokud si uděláme tuto bilanci s přihlédnutím k objektivní skutečnosti, že Levá perspektiva byla často „jen“ součástí šířeji zformovaných aktérů určitých dějů, dojdeme k této bilanci:
Navzdory obrovské publicitě rasistických pochodů namířených proti Romům a organizovaných neonacisty s nezřídka vysokou účastí „slušných lidí“ se DSSS nepodařilo tyto akce přetavit v sebemenší volební zisk v podzimních parlamentních volbách. V místech, kam náckové přijeli provokovat a štvát, se proti nim začala organizovat opozice, v níž stále častěji hráli první housle sami Romové z místních komunit. Neúspěchy nacistů navíc vedly k sporům v jejich řadách a následným rozkolům.
Úsilí odborářů a aktivistů ve věci zlepšení pracovních podmínek a hájení práv zaměstnanců České pošty se přeneslo až na půdu Parlamentu ČR a k ministrovi vnitra, do jehož rezortu Česká pošta spadá. Bez explicitního zdůrazňování příčinných souvislostí pouze konstatujeme, že produktové plány (týkající se prodeje pojištění, spoření, různých výrobků apod.) zaměstnanců se pro příští rok výrazně snižují při zachování platu. Podařilo se tak naplnit jeden z hlavních cílů kampaně.
Činnost bezplatné právní poradny, stejně jako aktivita vaření a rozdávání jídla ve skupině Food not bombs, pomohly potřebným a těm, jejichž práva jsou v dnešním společenském systému hrubě pošlapávána.
Sečteno a podtrženo, Levá perspektiva má za sebou vcelku úspěšný rok vyplněný řadou aktivit, což se projevilo i na nárůstu členstva našeho občanského sdružení. Věříme, že rok 2014 bude pro naši organizaci podobně úspěšný jako ten letošní. Přejeme tímto všem našim přátelům, sympatizantům i aktivistkám a aktivistům české i mezinárodní radikální levice, aby se jim v novém roce dařilo a splnila se všechna jejich přání a předsevzetí!
Vše nejlepší do nového roku 2014!
Levá perspektiva