Řádění nové koronavirové pandemie zasáhlo západní liberální demokratické hodnoty
Západní země jako Spojené státy, Austrálie a Francie zrychlují očkování a úsilí na zavedení covidových pasů. Ve srovnání s minulostí se jejich vlády více zapojily do boje s epidemií. Svého času kritizovaly čínskou odpověď na epidemii jako „autoritářské vládnutí“, ale nyní dělají prakticky to samé, nebo se minimálně poohlížejí po podobných přístupech. Na tom se ukazuje, jak chybné bylo politizovat boj proti Covid-19.
Pokračující pandemie Covid-19 představuje stále větší ohrožení schopností vládnout v mnoha zemích celého světa. Spojené státy a jiné západní země hlásající liberální hodnoty národního vládnutí si v tomto boji počínají mimořádně zranitelně. 20. září překročil počet mrtvých spojených s Covid-19 ve Spojených státech hranici 200 tisíc, což je pětina všech zaznamenaných úmrtí na tuto nemoc na světě. Ve stejný den zveřejnila CNN článek s názvem „Počet amerických obětí Covid-19 právě překonal počet obětí španělské chřipky v roce 1918.“ Je zřejmé, že americká opatření v prevenci a kontrole epidemie nejsou dosud dostatečně účinná a musí dojít k zrychlení vakcinace. Avšak přístup americké veřejnosti k očkování má k nadšení opravdu daleko. Nakonec Bidenova administrativa oznámila, že pro mnohé bude očkování jednoduše povinné.
Francie čelí podobné situaci. Aby omezila šíření viru začala prosazovat „zdravotní pas“ na Covid-19. Podle těchto pravidel bude zdravotní pas vyžadován při vstupu do restaurací, kaváren, barů, muzeí, na stadiony a další veřejné místa. To by mělo nápomoci přesné prevenci a kontrolám. Ve Francii se to však setkalo s masivními protesty, kdy do ulic dokonce vyšly tisíce lidí a zaútočily na policii.
Myšlenka „nařízení“ v politickém a kulturním prostředí západních zemí nefunguje. Tyto státy si příliš zvykly na svoji tzv. svobodu a demokracii. Otázka, zda nosit roušky, zda se nechat očkovat, nebo zda mohu cestovat na jiná místa kdy se mi zachce, jsou považovány za otázky „svobody“ volby. Ve skutečnosti to vedlo k zvýšené možnosti viru se šířit a velmi to ztížilo možnost zabránit pandemii nebo ji lépe kontrolovat.
To všechno dokazuje, že společenský a státní řád založený na liberálních hodnotách má svoje limity a že je riskantní slepě prosazovat svobodu bez ohledu na to, co říká věda. Pandemie Covid-19 udělila západním zemím dobrou lekci. Měly by se zamyslet nad hluboce zakořeněnými slabinami svého společenského a státního uspořádání a nad potřebou učit se od zemí jako je Čína.
Viry nezacházejí se zeměmi a národy různě podle jejich ideologických a politických rozdílů. Prevence a kontrola nemocí by měla být postavena na vědě spíše než na politice. Západ dlouho věřil, ýe jeho liberální a demokratické hodnoty jsou univerzální. Ignoroval při tom dvě věci: zaprvé, že každá země má svoji odlišnou historii, kulturu a nachází se v různé fázi rozvoje, což může mít vliv na vnímání těchto hodnot; a zadruhé, že západní hodnoty svobody a demokracii musí držet krok z dobou.
Dnes je zřejmé, že západní hodnoty svobody a demokracie se staly něčím strnulým. Společenská krize a ekonomické krize způsobené pandemií pak jasně odhalily nedostatky západního řádu založeného na těchto hodnotách.
Západ by neměl už dále slepě věřit, že jeho hodnoty mohou vyřešit všechny problémy. Měl by zamyslet nad svým chováním neustálého posuzování hodnot jiných zemí z povýšenecké pozice a nad používáním dvojího metru při kritizování jiných. Covid-19 je zrcadlem, které odráží omezení společenského a státního uspořádání Západu. Ukazuje, že západní řád založený na liberálně demokratických hodnotách není dokonalý a že horšící se pandemie vážně ztlumila světlo vycházející z tohoto západního majáku demokracie.
(Autor je ředitelem Mezinárodního bezpečnostního studijního centra na Univerzitě zahraničních věcí v Pekingu)
Převzato z Global Times: https://www.globaltimes.cn/