Rok Studentů proti rasismu
Asociální kroky Topolánkovy vlády následované ekonomickou krizí a ještě horší, úřednickou vládou byly živou půdou pro rozvoj fašistických hnutí. Především koncem minulého roku a v první polovině roku 2009 jsme zažili hrozivý nárůst a radikalizaci neonacistů vedených „Dělnickou“ stranou.
Před volbami do Evropského parlamentu byli náckové schopní pořádat téměř každý týden demonstrace o několika stovkách lidí a pokoušeli se napadat romské lokality.
Naléhavě se ukázala potřeba antifašistického hnutí, které by jim ukázalo, že lidé nestojí o jejich zrůdná řešení, a vyhnalo je z ulic našich měst. To je totiž jediný způsob, jak je zastavit. Represe, kterou začal uplatňovat stát, staví neonacisty do role mučedníků, kteří jsou pronásledováni za to, že se snaží dělat něco pro lidi, a tím jim může i získávat další sympatie veřejnosti.
A nesmíme zapomínat ani na to, že se posílené represivní zákony dříve či později začnou používat nejen proti fašistům, ale proti každému, kdo je současnému systému nějak nepohodlný (stačí si vzpomenout například na mnoho zakázaných pochodů Ne základnám). Neonacisté čerpají svoji sílu z podpory lidí v ulicích a nejvíce je zasáhne, když na tomto místě narazí na odpor.
Naneštěstí nebyly tradiční organizace soustředící se na boj proti fašismu schopné se efektivně postavit proti tomuto nástupu. Antifa od veřejných protiakcí ustoupila právě v době, kdy jich bylo nejvíc potřeba. A činnost mnohých lidskoprávních organizací již delší dobu slouží jako důkaz, že pouhou osvětou proti fašismu nic nezmůžeme.
Tento prázdný prostor v oblasti antifašismu byl důvodem, proč v říjnu minulého roku vznikla v iniciativy několika studentů Filosofické fakulty UK, znechucených nárůstem vlivu fašistů a cítících potřebu proti němu něco dělat, skupina Studenti proti rasismu. Cílem Studentů, je organizovat lidi na školách k boji proti rasismu a fašismu a vytvořit tak základ antifašistického hnutí schopného se postavit Vandasovo stoupencům. Studenti proti rasismu chápou nutnost postavit se proti neonacistům v ulicích a organizovat lidi k boji proti fašismu. Jejich první akcí proto byla protiakce proti Národní straně 28. října 2008.
Toto zaměření dává iniciativě Studenti proti rasismu potenciál být prvním krůčkem k hnutí proti fašismu a je také důvodem, proč se její činnosti již od počátku účastní i studenti, kteří jsou nyní členy NAL, a proč NAL podporuje její aktivity.
Od svého založení se Studenti proti rasismu účastnili nebo i sami pořádali demonstrace proti neonacistům. Příkladem může být například protiakce 18. dubna v Ústí nad Labem nebo protest proti předvolebnímu mítinku DS v Litvínově 30. května.
Není to ale jediný druh jejich činnosti. Mají za sebou několik úspěšných veřejných diskuzí a pořádali i koncert proti rasismu v pražském klubu Cross. V nejbližší době plánují antifašistické samolepky na přelepování fašistické propagandy, objevující se čím dál častěji na sídlištích nebo zastávkách hromadné dopravy.
Je povinností nás všech, abychom se nárůstu fašistických hnutí postavili. Musíme se snažit na nejen školách, ale i na pracovištích a v místních komunitách organizovat antifašisty k boji proti neonacistickým akcím a k obraně menšin před jejich útoky. Studenti mají jedinečnou příležitost k této činnosti v iniciativě Studenti proti rasismu, a proto je vyzýváme, aby se k ní připojili. Ostatní podporujte jejich akce a buďte podobně aktivní ve svém prostředí. Společně vytvořme hnutí, které vyžene nácky z ulic, škol a pracovišť! Žádný prostor fašismu!