Role Pentagonu v Trumpově převratu
Řekněme si to zcela jasně: Trump a Pentagon sehráli v pokusu o převrat v americkém Kapitolu ve Washingtonu, D.C. 6. ledna zásadní roli.
Pentagon byl do příprav puče hluboce zapojen. Členové americké armády, jak aktivní, tak veteráni, stejně jako řada představitelů policejních jednotek po celé zemi byli vedoucími představiteli pokusu o převrat. Ale tuto skutečnost se nyní snaží velmi rychle zamaskovat.
Poslankyně Mikie Sherrillová (D-New Jersey) to poznala: „Nemůžeme mít demokracii, pokud tolik členů našich policejních a vojenských jednotek pracuje na jejím svržení a zničení,“ uvedla Sherrillová na videu, které umístila na Facebook.
Sherrillová zná armádní prostředí velmi dobře. Předtím, než se stala poslankyní Kongresu pracovala jako nadporučice (ekvivalent hodnosti majora v pozemní armádě USA) amerického vojenského loďstva v jeho velitelském centru v Evropě.
Sherrillová rovněž uvedla, že někteří členové Kongresu organizovali den před útokem na Kapitol „rekognoskační exkurze“. „Pak jsem se dozvěděla, že někteří lidé v tom davu sebou měli zipová pouta, neprůstřelné vesty a pátrali po zajatcích, členech Kongresu.“
Mnoho lidí, kteří byli přítomni přímo na místě, pozorovali vojenský charakter útoku na Kapitol a jeho obsazení. Černošský policista, člen policejní jednotky Kapitolu, který byl během útoku ve službě, uvedl pro BuzzFeed News:
„Byla to velmi dobře vycvičená skupina teroristů milice, která nás napadla. Měli mezi sebou radiové spojení; pak jsme u nich našli obousměrné komunikátory a naslouchátka. Měli u sebe silné pepřové spreje používané na odhánění agresivních medvědů. Měli u sebe zábleskové granáty, rozhodně lze říct, že byli na útok dobře připraveni. Strategicky umístili dvě improvizovaná výbušná zařízení (trubkové bomby) na dvě různá místa. Ti chlapi měli vojenský výcvik, řada z nich byli určitě bývalí vojáci,“ uvedl důstojník.
The Appeal uvádí, že mezi účastníky vpádu 6. ledna bylo na základě vyjádření bezpečnostních složek a místních zdrojů identifikováno minimálně 28 příslušníků donucovacích orgánů pod přísahou.
„Časová osa povstání – Nejprve převrat a pak ututlání,“ zveřejněná na „Moyers on Democracy“ přiblížila ústřední roli, kterou v převratu hrál Donald Trump a jeho nový pověřený ministr obrany Christopher Miller.
Starostka Washingtonu Muriel Bowserová požádala armádního tajemníka Ryana McCarthyho, který podléhá Millerovi, aby poskytl proti davu, který se právě dostal do Kapitolu, federální pomoc. McCarthy a Miller žádost starostky odmítli a na několik hodin zablokovali vyslání Národní gardy. Ta byla vyslaná až ve chvíli, kdy byl pokus o převrat v podstatě odpískán. Citujme z „Časové osy povstání“: „Kdo je Christopher Miller?
Již 9. listopadu se na všech zpravodajských stanicích mluvilo, že vítězem voleb se stal bývalý viceprezident Joe Biden. Tento den Trump propustil z úřadu ministra obrany Marka Espera a nahradil ho Millerem, armádním veteránem, který až do roku 2018, kdy se stal Trumpovým asistentem, pracoval pro jednoho ze zbrojních dodavatelů.
Millerovým jmenováním začaly na ministerstvu personální změny, které zahrnuly umístění tří nejoddanějších Trumpových stoupenců do nejvyšších pozic. Jednalo se o Kashe Patela (bývalého asistenta poslance Devina Nunese (R-Kalifornie), armádního generála ve výslužbě Anthony Tatu (pracoval jako pro-Trumpovský redaktor na Fox News) a Ezru Cohena-Watnicka (bývalého asistenta prvního národního bezpečnostního poradce v Trumpově administrativě, Mike Flynna).
Mnoho lidí si pokládalo otázku, proč na úplně samotný závěr Trumpova prezidentského období došlo na ministerstvu obrany k takovým rošádám? Po událostech 6. ledna se zdá být odpověď na blízku.“
Převzato z: https://www.struggle-la-lucha.org