Rostoucí geopolitická chuť Washingtonu
V posledních dnech vyjádřili americký ministr zahraničních věcí Anthony Blinken, poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ned Price svůj pohled na možný konec rusko-ukrajinského konfliktu. Sullivan ve čtvrtek prohlásil, že „boje na Ukrajině mohou trvat měsíce nebo i déle.“ Blinken a Price prohlásili, že střety mohou trvat do konce roku 2022. Existují náznaky, že tato vyjádření nejsou ze strany Wshingtonu ani tak posouzením stavu věci, jako vyjádřením skutečného zájmu.
Tyto předpovědi o sedm měsíců prodlužují předchozí odhady, které obecně tvrdily, že konflikt skončí koncem května. Po vypuknutí ukrajinské krize se prakticky všichni praktikanti Washingtonu snaží o prodloužení války a směřují všechny typy mobilizací a „snah“ k tomuto cíli. Tato předpověď Washingtonu ve skutečnosti říká Ukrajině, aby do toho šla na plno a „my vás podpoříme“. Ukrajina je extrémně zneužívána jako pěšák.
S tím, jak rusko-ukrajinský konflikt trvá více než 50 dní se stává stále více zřejmým, že „zachránit Ukrajinu“ je pouhým „divadelním trikem“, který se Spojené státy snaží vehementně předvádět. Manipulace tempem událostí a využívání chaosu jsou skutečné cíle Washingtonu. Pentagon ve středu hostil předáky osmi hlavních amerických výrobců zbraní, aby s nimi diskutoval možnosti zrychlení výroby zbraní. Akcie těchto vojensko-průmyslových společností se podle všeho dočkají dalšího vzestupu. Americký vojensko-průmyslový komplex je nejpřímějším a největším beneficientem prodlužoval války. Snaha způsobit co největší náklady Rusku s využitím „teorie ruské hrozby“ navíc připoutává Evropu na stranu USA a manipulace NATO do dalšího rozšiřování představují „geopolitické dividendy“ zpečetěné krví, které se Spojené státy snaží z této války vytěžit.
Takže ačkoliv americký prezident Joe Biden opakovaně prohlásil, že přímá konfrontace mezi NATO a Ruskem představuje „třetí světovou válku“, něco, čemu se musíme snažit zabránit,“ snaží se americká politika eskalovat situaci právě tímto směrem. Krátce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu projevily obě země svůj zájem o dosažení příměří cestou mírových rozhovorů a také uskutečnily několik kol vyjednávání. Při pátém kole vyjednávání se Rusko a Ukrajina ohledně svých pozic sblížily a daly navenek najevo povzbudivé signály.
Ukrajina nicméně svůj postoj ke klíčovým problémům, jako je vstup do NATO, brzy změnila a rozhovory se tak fakticky dostaly do slepé uličky. Může to být částečně také ukrajinskou taktikou, ale kořeny problému jsou známy všem účastníkům – jak věci nejdou podle scénáře Washingtonu, snaží se USA zničit dosažený konsensus a základy pro vyjednávání.
Po vypuknutí ukrajinské krize se lidé obávali začátku „nové studené války“. Současná situace ale směřuje k nebezpečnějšímu scénáři, než je pouhá „nová studená válka“. Během studené války se totiž oba tábory shodly, že bezpečnost musí být zajištěna oběma stranám. Obě strany se omezovaly ve svých akcích a snažily se přes svůj vojenský a ideologický odstup dlouhodobě udržet mír. Současná americká politika „porážky Ruska“ jde dál, než politika „potlačení“ – a samozřejmě pak ani mír na Ukrajině nemůže být jednou z priorit Washingtonu. Současné Spojené státy se chovají hegemonisticky a arogantně, jako bychom se nacházeli právě po skončení studené války a USA byly jedinou osou, okolo které se točil svět.
Geopolitické choutky Washingtonu rostou s tím, jak pokračuje rusko-ukrajinský konflikt. Americká média uvedla, že USA a jejich spojenci plánují vznik „velmi odlišného světa“, v němž se „aktivně budou snažit izolovat a oslabit“ Rusko. „Ohledy na bezpečnost“ vybičované Spojenými státy přiměly neutrální evropské státy jako Švédsko a Finsko snažit se o členství v NATO. USA tlačí Evropu a Rusko do smrtící spirály konfliktu ohledně bezpečnosti.
Bez ohledu na to, zda se americká strategie vrátí USA jako bumerang podobně jako „prosazování demokracie“, bylo Rusko varováno před „nepředvídatelnými důsledky“ amerických snah ovládnout svět.
Ještě nebezpečnější je, že Washington, který během ukrajinské krize ucítil krev, tlačí na přijetí svého přístupu v globálním měřítku. Lidé vidí, že se Washington snaží maximálně využít rusko-ukrajinský konflikt také k propojení do indicko-pacifické oblasti. Na jedné straně se USA proaktivně snaží posunout NATO směrem na východ. Na druhé straně nevynechá jedinou příležitost k vtvoření konfliktu v asijsko-pacifické oblasti. USA poprvé přizvaly japonského a jihokorejského ministra zahraničí na setkání ministrů zahraničí zemí NATO, snaží se připoutat Japonsko k paktu AUKUS a zintenzivnit manipulace kolem otázky Tchaj-wanu. Washington se stále více snaží stát se původcem chaosu a válek včetně rozpoutání extrémních geopolitických her – toto by měli všichni hlídat a sledovat.