Rozhovor s Jozefem Mikerem na libereckém Festivalu menšin
S jakou kapelou jsi přijel na Festival?
Přijel jsem s rapovými skupinami DELLA NEGRA a BLECK STYYLLE. Na Festival nemohli přijet všichni členové, tak 8 členů z obou kapel vystoupí dohromady.
Jak dlouho už kluci hrají?
Je to asi dva a půl až tři roky. Před rokem a půl jsem je vzal „pod svá křídla“, protože neměli kde rapovat. Když rapovali na ulici, měli zbytečné problémy s městskou policií. Přitom jsem u kluků viděl zájem o dění kolem sebe. Například odmítají, aby ulicemi měst pochodovali neonacisté a útočili na Romy i další obyvatele. Z tohoto důvodu mají zájem i o účast na antifašistických demonstracích.
O čem rapují?
Rapují proti rasismu, proti drogám nebo třeba o lásce. Reflektují i další společenská témata, která patří k mládí a pubertě.
Účastní se zmiňované rapové skupiny i politických aktivit?
Účastnili jsme se blokád náckovských pochodů. Kluci blokují nácky hudbou. Vystupují ale i na klasických koncertech. Pomáháme těm, kteří jsou na tom ještě hůř než my. Snažíme se o zajištění bydlení chudých lidí na ubytovnách, pořádáme třeba benefiční koncerty pro lidi v nouzi, ať už se jednalo o obyvatele Předlic, Krásného Března nebo Přednádraží.
Proč jste přijeli na Festival?
Jedním důvodem je podpořit snahy o sjednocování Romů. Zatancovat si a pobavit se přijeli dokonce někteří Romové z Anglie a Kanady. Kultura lidi sbližuje. A nejde jen o sbližování Romů ale také o sblížení s majoritou. Představení romské kultury je k tomu dobrou příležitostí. Grázlové se najdou na obou stranách, naší snahou je ukázat kulturu jako alternativu k negativním společenským jevům jako je třeba drogová závislost.
Jak na tebe Festival zapůsobil? Chybí ti zde něco?
Marcel a další odvedli kus poctivé práce. Mohlo tu zaznít více politiky. Ale lidi mají politiky už dost. I takováto kulturní akce sama o sobě je dobrá věc. Potěšila mě taky účast Ignáce Rácze nebo Richarda Samka jako moderátora. Také si velmi cením uspořádání výstavy o holokaustu Romů.
Jak vnímáš současnou společenskou situaci?
Dnešní situace je opravdu vážná. Vznikají tady rasistické politické strany mířící do vysoké politiky. Získávají voliče tím, že cílí na ty, kdo přišli o byty a práci, které měli za minulého režimu. K tomu se přidává rasismus, pomocí něhož se najde falešný viník a jednoduché „řešení“ problému. Například u nás v Krupce chtějí opět pochodovat neonacisté. Nejbližší termín je 28. září, čímž všechny lidi zvu na demonstraci proti náckovskému pochodu.
Jak by podle tebe mělo vypadat soužití majority a Romů?
Většinovému obyvatelstvu bych chtěl vzkázat toto. Nemusíme spolu žít v lásce, ale ve vzájemné úctě a toleranci. To samé říkám i Romům. Zároveň je třeba se společně postavit snahám neonacistů a rasistů zneužít situace ve svůj prospěch, blokovat jejich pochody a veřejná vystoupení.
Děkuji za rozhovor.
Rozhovor vedl Petr Vinkler