Ruská revoluční jména žijí i po sto letech
Od střední Asie po Latinskou Ameriku lidé stále nosí revoluční jména, která se kdysi uchytila s vlnou bolševické revoluce 1917 v Rusku. Revolda (Dítě revoluce), Mels (zkratka pro Marx-Engels-Lenin-Stalin), Engels a Stalina jsou jen někteří zástupci jmen, která jsou stále k vidění i o sto let později.
„Můj otec zůstal navždy věrný myšlenkám marxismu-leninismu. Proto mě pojmenoval Mels,“ říká 67-letý Mels Jeleussizov, prezident kazašské ekologické společnosti.
V sousedním Kyrgyzstánu nosí dvaceti osmiletý mluvčí ministerstva kultury Marlen Soljanov také jméno, které je kombinací odvozenou od Marxe a Lenina. „Pro mě to není o tom mít, nebo nemít rád své jméno; rodiče mi ho jednou vybrali, a to se musí respektovat,“ říká. Známý arménský skladatel Vladilen Baljan, jehož jméno je zkratkou Vladimíra Iljiče Lenina, má na volbu svých rodičů podobný názor. „Nikdy jsem o změně svého jména neuvažoval,“ řekl 93-letý Baljan agentuře AFP. „Je to moje dětství, moje mládí, můj život!“
V Albánii se redaktor AFP setkal s 66-letým ředitelem Tiranské akademie albánských studií, Marenglenem Verlimem, jehož křestní jméno kombinuje Marxe, Engelse a Lenina. „Jméno Marenglen bylo v 50. letech (v Albánii) velmi oblíbené,“ říká Verli. „Nikdy jsem neuvažoval o jeho změně. Během revoluční éry byla i horší jména, než je to moje.“ Uvedl jméno ´Melset´ ze zkratek Marx, Engels, Lenin, Stalin, Enver (po albánském komunistickém předákovi Enveru Hodžovi) a Tito.
Po pádu vlády komunistů v Tiraně začátkem 90. let si někteří Albánci svá revoluční jména změnili: Lenin se stal Luli a Marenglenové se často změnili na Meringleny, což zní více albánsky.
Ninel Omeljanenková, 26-letá dívka žijící v Kyjevě, říká, že své revoluční jméno (Lenin, čteno pozpátku) nese spíše náhodou než z ideologických důvodů. „Můj otec vždycky sovětský systém nesnášel, ale náš soused byl přesvědčený komunista,“ říká. „Jednou se soused zeptal mého otce, jaké jméno dal své novorozené dceři a otec odpověděl ´Ninel´“. „No konečně někdo v tvé rodině bude připomínat památku velkého vůdce!“ odpověděl soused. Ale pro rodinu bylo ´Ninel´ jen kombinací ´Niny´ a ´Nelie´, jmen dvou dívčiných babiček. Můj otec byl pak naštvaný na moji matku, která tohle jméno navrhla naprosto bez postranních úmyslů“.
V Moskvě zvolili rodiče osmnáctiletého studenta Vilena Martirossyana synovo jméno (zkratka Vladimíra Iljiče Lenina) záměrně na památku jeho dědy.
„Mladí lidé mého věku obvykle při zaslechnutí mého jména nijak nereagují,“ říká Vilen, který se narodil 8 let po pádu Sovětského svazu. „Ale lidé, kterým je sedmdesát, řeknou okamžitě: Ejhle, Vladimír Iljič!“