Rusko-ukrajinská dohoda o obilí prodloužena o čtyři měsíce
Platnost dohody měla vypršet 19. listopadu. Turecko a OSN zprostředkovaly dohodu o obilí v červenci po globálních obavách ze zhoršující se potravinové krize, zejména v zemích Asie a Afriky
Rusko a Ukrajina se ve čtvrtek 17. listopadu dohodly na prodloužení dohody o vývozu obilí neboli Černomořské obilné iniciativy o další čtyři měsíce. Platnost dohody měla vypršet 19. listopadu. Oznámení o jejím prodloužení učinil samostatně generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident.
Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že dohoda o obilí byla prodloužena o čtyři měsíce bez jakýchkoli změn v podmínkách a rozsahu původní dohody podepsané 22. července, uvedla agentura Xinhua. Proti ročnímu prodloužení, o které usiluje OSN, Rusko souhlasilo pouze se čtyřměsíčním obdobím.
Turecko a OSN zprostředkovaly dohodu o obilí v červenci po globálním znepokojení nad zhoršující se potravinovou krizí, zejména v asijských a afrických zemích, které jsou silně závislé na dovozu obilí z Ruska a Ukrajiny a nebyly schopny zajistit svoji potřebu kvůli válce.
Podle dohody mohla Ukrajina vyvážet obilí ze tří svých černomořských přístavů – Oděsy, Černomořska a Južného. Ukrajina by mohla plavit lodě s obilím přes svá minová pole v moři, zatímco Rusko souhlasilo, že nebude útočit na lodě odplouvající s obilím. Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN zřídily Společné koordinační centrum v Istanbulu, které má sledovat pohyb lodí a zajistit, aby nebyly použity k pašování zbraní.
Od realizace dohody bylo vyvezeno více než 11 milionů tun potravinářských obilovin. Rusko však tvrdilo, že dohoda neprospěla chudším zemím v Asii a Africe, protože většina obilí opouštějícího ukrajinské přístavy putovala do Evropy.
Obilí pro chudší země
Ve středu ruský ministr financí Anton Siluanov požadoval: „Trváme na tom, aby obilí, které je dodáváno v rámci černomořské dohody, putovalo přesně do zemí, které to potřebují nejvíce, nikoli do západních zemí.
Podle čtvrtečního prohlášení svého velvyslanectví v USA Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o čtyři měsíce namísto roku, jak požadovala OSN poté, co OSN vyjádřila, že „je plně odhodlána odstranit zbývající překážky pro vývoz potravin a hnojiv z Ruska.“ V prohlášení se uvádí, že Rusko očekává v příštích čtyřech měsících přísnou implementaci istanbulské dohody „všemi účastníky, včetně podmínek týkajících se odstranění obchodních překážek pro ruský zemědělský export“.
Dohoda se v říjnu ocitla v potížích, když se Rusko nakrátko rozhodlo stáhnout s tvrzením, že jeho lodě byly v regionu napadeny ukrajinskými raketami. Rusko tvrdilo, že obchod s obilím zneužili Ukrajinci k útoku. Rusko také nastolilo otázku nedodržování ustanovení týkajících se uvolnění omezení uvalených na ruský zemědělský vývoz ze strany Západu.
Guterres uvítal „dohodu všech stran pokračovat v iniciativě obilí v Černém moři s cílem usnadnit bezpečnou plavbu vývozu obilí, potravin a hnojiv z Ukrajiny“. Dále tvrdil, že dohoda „ukazuje důležitost diskrétní diplomacie při hledání mnohostranných řešení“.