Sarinový útok v Ghoutě v roce 2013 mají na svědomí protiasadovští povstalci
Nová studie založená na otevřených zdrojích došla k závěru, že v srpnu 2013 spáchali sarinový chemický útok v Ghoutě syrští protivládní povstalci. Toto výbušné zjištění přidalo další střípek do rostoucí mozaiky veřejnosti poskytnutých důkazů, které nabourávají snahu Spojených států shodit odpovědnost za tento útok na syrskou vládu. Přitom útok v Ghoutě málem posloužil jako záminka pro americkou vojenskou intervenci.
Stovky lidí zemřely a tisíce byly zraněny, když 21. srpna 2013 dopadla na území syrské Ghouty řada raketových střel obsahujících sarin. Spojené státy a jejich spojenci veřejně z odpovědnosti za tento útok obvinily syrskou vládu a prezident Obama pohrozil, že odvetou zahájí bombardování [vládou kontrolovaného] území Sýrie. Obama ale nakonec z plánu ustoupil, když se dohodl s Ruskem, že proběhne kontrolované zničení syrského arzenálu chemických zbraní.
Od té doby začalo rostoucí množství veřejně dostupných informací zpochybňovat, že za tento útok mohla syrská vláda, jak tvrdily Spojené státy. Nová, na otevřených zdrojích postavená studie zveřejněná na Rootclaim, k těmto důkazům poskytla několik dalších.
Na základě výpočtu trajektorie vypálených střel studie spojila všech sedm míst dopadu jednotlivých raket s jejich nejpravděpodobnějšími odpalovacími zařízeními a zjistila, že všechna odpaliště jsou velmi úzce propojena v malé oblasti, která byla pod kontrolou povstalců. Toto místo se nachází asi 2 kilometry od oblasti dopadu, což je vzdálenost, kterou vypočítali odborníci na rakety Volcano, které byly použity při útoku v Ghoutě.
Již dříve se objevil videozáznam, na kterém povstalci v plynových maskách odpalují rakety Volcano, z něhož je zřejmá identifikace bojovníků jako členů povstalecké skupiny Liwa Al Islam. Video obsahuje několik jasných scén z malého pole, které se nachází v povstalci kontrolované oblasti, kterou studie identifikovala jako místo odpálení raket se sarinem. Stejná oblast se stejným polem fungovala jako odpaliště málo zmiňovaného raketového útoku povstalců na jednotky syrské vlády, k němuž došlo pouhých několik dní před útokem v Ghoutě.
Odkazy:
Studie o útoku v Ghoutě – ZDE
Závěry studie Rootclaim – ZDE
Studie vychází i z dříve zjištěných skutečností, které na americká tvrzení o odpovědnosti syrské vlády vrhaly stín pochybností a místo toho poukazovaly na čin syrských povstalců.
Dnes již široce přijímaná studie profesora MIT Teda Postola a bývalého zbrojního inspektora OSN Richarda Lloyda zjistila, že dostřel raket v Ghoutě byl mimo možnosti odpalu z území kontrolovaného syrskou vládou, což odpovědnost vlády vylučuje.
Zpráva Seymoura Hershe pro London Review of Books odhalila, že americká zpravodajská služba sesbírala důkazy ukazující na odpovědnost syrských povstalců za útok v Ghoutě. Defence Intelligence Agency (DIA) uvedla ve své zprávě, že al-Nusra v Sýrii udržuje buňku operativců na výrobu sarinu, „nejpokročilejší plán s využitím sarinu od snah al-Qaidy z doby před 11. zářím.“ Testy britské vojenské laboratoře Porton Down došly k závěru, že sarin použitý v Ghoutě se neshodoval s tím, o němž bylo známo, že se nacházel ve zbrojních skladech syrské vlády. Agenti tajných služeb USA sami přišli s verzí, že al-Nusra v Sýrii si opatřila sarin nákupem z Turecka již s cílem očernit syrskou vládu a rozpoutat americkou vojenskou intervenci.
V květnu 2013 bylo v Turecku zatčeno více než deset členů al-Nusry, kteří měli mít u sebe více než dva kilogramy sarinu. Dva turečtí právníci později odhalili, že vyšetřování role vlády v dodání sarinu povstalcům v Sýrii bylo narušeno.
V roce 2016 prezident Obama potvrdil, že ho Ředitel národní tajné služby James Clapper (spolu s dalšími americkými představiteli) varoval, aby obvinění syrské vlády z odpovědnosti za Ghoutu nebyly „příliš zřejmé“ („slam dunk“), se zřejmým odkazem na falešná tvrzení tajných služeb, která připravila válku v Iráku.
Převzato z: https://thegrayzone.com/