„Skryté zdroje síly“ čínské ekonomiky se vynořují
Když se podíváte na všechna nedávná vyhlášení zahraničních médií o čínské ekonomice, pravděpodobně budete zmateni, protože různé zprávy vykreslují velmi odlišné obrázky, z nichž mnohé si vzájemně odporují. Ale pro dlouholeté pozorovatele čínské ekonomiky je snadné si všimnout, že došlo k výraznému nárůstu pozitivního pokrytí v zahraničních médiích, což světu, včetně nás, umožňuje vidět bohatší rozměr čínské ekonomiky.
Pro celý svět je zásadní co nejkomplexněji a nejpřesněji posoudit a prozkoumat současnou situaci a budoucí trendy čínské ekonomiky. V mnoha případech však mají lidé problém, že kvůli stromům nevidí les, zejména proto, že čínská ekonomika letos čelí vážným problémům kvůli nepříznivým domácím a vnějším faktorům, jako je pandemie COVID-19 a zhoršující se geopolitická situace. Některé hlasy mimo Čínu vyjadřují pesimismus vůči čínskému hospodářství a pesimistický sentiment se objevil i v zemi samotné.
Abych byl upřímný, v době, jako je tato, se zdá být skutečnost, že se v zahraničním veřejném mínění objevilo mnoho optimistických hlasů o čínské ekonomice, trochu „nečekaná“ a přirozeně přitahuje pozornost lidí. Je však důležitější pochopit, jak nás logika a perspektiva těchto názorů může inspirovat a zda nám mohou pomoci jasněji vidět cestu před námi.
Páteční zpráva agentury Bloomberg s titulkem „Čínská ekonomika má skryté zdroje síly“ tvrdí, že ekonomika může být zdravější, než vypadá. Ve čtvrtečním článku nazvaném „Nevěřte pochmurné předpovědi. Číně je prostě fajn,“ píše Bloomberg: „Průmyslová Čína je naživu a dobře se jí daří navzdory obavám z ekonomického zpomalení. Jen už to nevypadá tak jako předtím.“ Je čas „podívat se na [čínskou ekonomiku] novou optikou,“ navrhuje zpráva. Mezitím britská média MoneyWeek uvádí, že většina analytiků, kteří prosazují názor, že „Čína je ve vážných ekonomických problémech“, klame sama sebe a „Británie, USA, Německo nebo Francie by zabíjely pro čísla stejně dobrá jako“ jsou míra hospodářského růstu Číny a její nízká inflace.
Mnoho lidí se může divit, proč zahraniční společnosti v Číně zvýšily své investice místo toho, aby se ze země stáhly, když Washington vynakládá veškeré úsilí, aby Čínu ekonomicky izoloval a obléhal. Odpověď není opravdu složitá. Čínský trh je pro velké společnosti a některá odvětví nepostradatelný, a to nejen kvůli své velikosti, píše ve čtvrtek německé médium. Čína má velkou skupinu vysoce kvalifikovaných odborníků a mnoho partnerů v oblasti špičkových technologií. Kromě toho lze výsledky výzkumu a vývoje rychle aplikovat a nové high-tech produkty jsou přijímány veřejností velmi vstřícnou k inovacím.
Samozřejmě, jak naznačuje výše zmíněný článek MoneyWeek, spousta lidí na Západě si přeje, aby Čína selhala, a jednoduše se rozhlížejí po jakémkoli důkazu, který by to podpořil. Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers nedávno řekl, že teorie „Čína předbíhá USA“ připomíná „ekonomické prognózy pro Rusko, které byly provedeny v roce 1960, nebo pro Japonsko, které byly provedeny v roce 1990“. Chce tím říct, že čínská ekonomika jde stejnou cestou jako Sovětský svaz a Japonsko. Vzhledem k tomu, že se globální ekonomice jako celku nedaří dobře, hledají země efektivnější způsoby, jak oživit své ekonomiky. Ale pokud jde o Čínu, některé veřejné mínění se často snaží vést zemi směrem k informační válce a soutěži mezi ideologiemi.
Pro čínskou ekonomiku nemají pesimisté nikdy nedostatek důvodů k pesimismu a optimisté mohou vždy najít důkazy, proč být optimističtí. Čínská ekonomika, doprovázená znovu a znovu pesimistickými hlasy, prošla za posledních 40 let velkou cestou vzhůru, která se stala legendou této éry. Toho dosáhli všichni Číňané krok za krokem. Je úplně jedno, jak o tom mluví ostatní. Klíčové je, že jsme odhodlaní a pevně věříme, že dokud budeme tvrdě pracovat, náš život bude rozhodně lepší a lepší. V posledních několika desetiletích Čína prošla různými rozpory a problémy a heslem pro další cestu je „pevně dělat své vlastní věci dobře“.
Některá zahraniční média ve zprávách bez obalu prohlásila, že určití investoři a pozorovatelé Číny „nechtěli uvěřit, že by se světová továrna mohla selektivně upgradovat a získat podíl na trhu jako dosud“.
Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo čínské ministerstvo obchodu, od ledna do července bylo skutečné využití zahraničního kapitálu v zemi 798,33 miliardy jüanů (123,92 miliardy dolarů), což je nárůst o 21,5 procenta. Skutečné využití zahraničního kapitálu v high-tech průmyslu vzrostlo o 32,1 procenta. V prvních sedmi měsících představoval čínský export 15 procent celosvětového obchodu, což je úroveň, kterou USA dosáhly pouze v 50. a 60. letech 20. století. Vnější svět má již dlouhou dobu poměrně velkou kognitivní slepou skvrnu pozitivních aspektů čínské ekonomiky.
Čínská ekonomika se stala obrovským lesem, který vzdoruje lidskému poznání. V tomto lese se některým stromům daří, některé mladé výhonky právě vylézají ze země a některé stromy hnijí. Nekonečné životy a vitalita jsou však hlavními rysy tohoto lesa. To je největší jistota čínské ekonomiky.