Smrt pro mobilní telefony
Demokratická republika Kongo (DRC) je se svými minimálně 67 miliony obyvatel jednou z nejchudších zemí světa. V roce 2014 ji Světová banka umístila na předposlední místo, pokud jde o Index lidského rozvoje (HDI). Navzdory této míře chudoby má země bohatý nadbytek jedné suroviny, kobaltu. Právě z kobaltu se vyrábí lithium-iontové baterie, které ve svých zařízeních využívají Apple, Microsoft, Samsung, Sony, Dell a mnoho dalších společností.
Podle odborníků se více než polovina světové nabídky kobaltu na trhu vytváří právě v DRC, a z ní 20 % pochází z tzv. provizorní těžby. Pro mnoho Konžanů je těžba kobaltu jediným způsobem, jak uživit své rodiny. Naneštěstí provizorní těžba probíhá v malém měřítku jednotlivých dolů, kde průmyslový způsob dolování nepřichází v úvahu. Tyto doly nejsou nijak regulované a nepodléhají státnímu Hornickému zákonu a vyhláškám, takže v nich ani nefunguje nějaký dohled a práce v nich je extrémně nebezpečná.
Výsledkem je, že jsou pracovníci vystaveni nebezpečným pracovním podmínkám, nedostatečnému větrání, nedostatku ochranných pomůcek a častým nehodám, z nichž mnohé končí fatálně. V těchto dolech ale neriskují život jenom dospělí. Podle zpráv OSN v provizorních dolech DRC pracuje na 40 tisíc dětí. Pracují ve vysokých teplotách, dešti a bouřích, jde často o děti staré jen 7 let, které musejí nosit pytle s kobaltovou rudou, které často váží víc než ony samy. Většina rodičů těchto dětí si nemůže dovolit poslat je do škol. Těch několik málo, co mohou, posílá děti na práci do dolů o víkendech, aby pomohly finančně zajistit rodinu. Mnoho dětí trpí dýchacími obtížemi, nevolnostmi a chronickými nemocemi. Více než polovina udává, že byla bita, protože prý nepracovaly dostatečně rychle.
Mezi dlouhodobé důsledky této práce na dětský organismus patří deformace kloubů a kostí, respirační onemocnění a poranění svalů a kosterního systému. Mnoho si jich stěžuje na nesnesitelné bolesti zad a kyčlí, další na chronická onemocnění, ale vedle těchto zjevných fyzických hrozeb tu jsou také méně viditelná nebezpečí. Patří k nim kobaltóza jako důsledek dlouhodobého vystavení kobaltové expozici, což může být smrtelné onemocnění.
Navzdory velkému počtu studí, které tyto nálezy potvrzují, pracuje většina horníků bez ochranných pomůcek – bez rukavic, masek a často i bez obyčejného pracovního oděvu. Horníkům není vydáváno žádné vybavení pro zajištění bezpečí, ani nejsou školeni pro krizové situace. Bez jakékoliv ochrany proti nebezpečným podmínkám této práce se tak smrt stává běžnou záležitostí.
Kobalt ze zmíněných dolů putuje do velké korporace nazvané Congo Dongfang Mining International (CDM), která je sama dceřinou společností čínské korporace Huayou Cobalt. Tato firma pak dodává baterie nejznámějším technologickým společnostem včetně Apple, Sony, Samsung, Dell a jiným. Z těchto technologií využívajících kobalt profitují miliony lidí na celém světě, ale jen málo z nich projevuje starost ohledně toho, jak se k nim dostaly.
Main