Stop nedůvodnému zdražování vody
Pražští komunisté dlouhodobě usilují o to, aby kontrolu nad distribucí pitné vody v metropoli získalo hlavní město. Proto téma pravidelně zvedají na jednání zastupitelstva a loni v červnu iniciovali petici Stop nedůvodnému zdražování vody, kterou podepsalo 1431 lidí.
„Klub KSČM opakovaně navrhuje zařadit do programu jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy otázky hospodaření s vodou včetně nového posouzení podnájemní smlouvy s Veolií a případné výpovědi této smlouvy. Nepovažujeme za přijatelné, aby navyšováním ceny pitné vody politická reprezentace Prahy přenášela vážné chyby předchůdců na občany města včetně podnikatelů. Kritizujeme a odmítáme, aby z hospodaření s vodou vznikaly neúměrné zisky, které odtékají do zahraničí, a nebyla dostatečně obnovována infrastruktura Prahy,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci zastupitel Ivan Hrůza (KSČM).
V petici Stop nedůvodnému zdražování pitné vody jsou následující požadavky: 1. projednat předem v Zastupitelstvu hlavního města Prahy (dále ZHMP) každé zvyšování ceny vodného a stočného v Praze, 2. přijmout konkrétní opatření k zefektivnění hospodaření s pitnou vodou a likvidace odpadních vod, včetně vod dešťových (v rámci tohoto postupu důsledně usilovat o navrácení hospodaření s pitnou vodou do výlučného rozhodování Prahy), 3. informovat bez prodlení ZHMP, zda zvýšení ceny vodného a stočného v roce 2016 proběhlo v souladu se zásadami pro výpočet věcně usměrňované ceny a doložit oprávněnost jednotlivých položek, 4. informovat průběžně ZHMP a veřejnost, jaké akce (včetně jejich rozpočtových nákladů) budou sloužit k obnově a rozvoji vodohospodářského majetku na úseku vodovodů a kanalizací a prostřednictvím kterých společností budou realizovány.
Petici projednalo ZHMP, usnesení sestávající se z výše uvedených bodů, které měly být uloženy Radě hlavního města Prahy, nebylo schváleno, vyslovilo se pro ně pouhých šestnáct opozičních zastupitelů (ostatní nehlasovali), zastupitelstvo vzalo petici na vědomí a pověřilo radní Janu Plamínkovou (STAN/Trojkoalice) jejím vyřízením.
Přesto díky aktivitě pražské KSČM dochází k výraznému posunu. „Některé body z petice se během několika měsíců projevily v jednání Rady hlavního města Prahy, kupříkladu když se radní Plamínková koncem loňského roku rozhodla požádat ministerstvo financí o přepočet navýšení vodného a stočného. V loňském roce cena vody narostla zhruba o deset procent,“ řekl Hrůza. Podle analýzy, kterou si město nechalo vypracovat, je smlouva s Veolií opravdu nevýhodná.
Hrůza novinářům ukázal inzerát, publikovaný 18. ledna 2017 v deníku Metro. „Jedná se o inzerci, kterou evidentně podaly Pražské vodovody a kanalizace,“ řekl. V inzerátu se uvádí: „Státní fond životního prostředí, který stanovuje pro každý rok takzvaně sociálně únosnou cenu, vypočetl, že v Praze by byla sociálně únosná cena pro rok 2016 ve výši 148 korun za metr krychlový.“ To je podle slov Hrůzy pro klub KSČM nepřijatelné a komunističtí zastupitelé budou nadále usilovat o to, aby se hospodaření s pitnou vodou navrátilo do gesce hlavního města.