Studentské stávky a protesty zachvátily Brazílii
Výzkumníci, profesoři a studenti protestují proti opatřením, v nichž spatřují začátek privatizace vzdělávacího systému. Brazilský ministr spravedlnosti Sergio Moro nařídil Národním veřejným bezpečnostním silám, které spadají pod jeho rezort, aby zaujaly postavení na Ministerském náměstí v Brasilii a potlačily studentské protesty, které sem byly svolány.
Národní svaz studentů (NSS) vyzval brazilské občany, aby se přidali k celonárodní stávce za odmítnutí politiky krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara ve školství a sociální bezpečnosti. Protest nazvaný organizátory „Školská tsunami“ přišel v době, kdy zástupkyně více než 100 amazonských původních kmenů rovněž protestují v srdci vládní čtvrti Brasilie proti rušení institucí, zákonů a politických opatření zajišťujících těmto lidem zdravotní péči, ochranu životního prostředí a lidská práva.
Moro podle mediálního outletu Brazilie 247 argumentuje, že rozmístění bezpečnostních sil má „zachovat veřejný pořádek a bezpečnost obyvatel“, ale médium připomnělo, že jejich poslední rozmístění naopak vedlo k násilí a represi. Jde o zvláštní vojensky působící policejní síly kontrolované ministerstvem spravedlnosti, které mohou být poslány do akce kdekoliv po celé zemi, pokud úřady zváží, že došlo k „mimořádným okolnostem“.
Součástí mobilizace studentů je také vystoupení „Demokratických výborů“, které požadují propuštění bývalého prezidenta Luize Inacio Lula da Silvy, který zůstává ve vězení za obvinění z korupce, u nichž odborníci na právo, ale i prosáklá komunikace uvažuje jako o politicky motivovaných s cílem zabránit mu v účasti v minulých prezidentských volbách.
Jedním z Bolsonarových opatření, které vzbudilo největší odpor, je „Přidej se k budoucnosti“ (FS) – program oznámený v červenci ministerstvem školství. Oficiálně se FS snaží přitáhnout do veřejných univerzit soukromé investice a organizačně je zajistit, ale aktivisté stejně jako pracovníci ve vzdělávání jsou přesvědčeni, že skutečným cílem programu je vzdělávací zařízení privatizovat a omezit autonomii zaměstnanců univerzit, výzkumných pracovníků, profesorů i studentů.
„Přidej se k budoucnosti“ znamená „nejdřív škrty a po nich privatizaci“, říká NSS a připomíná, že rozpočtové škrty v kapitole vzdělání představují útok na možnosti mladých lidí určit si svoji životní dráhu.
Bývalý prezidentský kandidát Strany socialismu a svobody (PSOL) Guilherme Boulos také připomněl, že krajně pravicová vláda již provedla přímé úroky na vzdělávání nejchudších obyvatel:
„Paulo Freire vytvořil světově uznávanou metodu výuky gramotnosti. Ministerstvo školství, které se neunavovalo tím, že by proti ní bojovalo, prostě provedlo škrty ve výši 88 milionů amerických dolarů na učebnice pro toto základní vzdělávání,“ uvedl Boulos a poukázal, že toto chování „odhaluje pravou tvář Bolsonarova vládnutí“.
Prezidentka Strany práce (PT) Gleis Hoffmannová zdůraznila, že tato neoliberální politika negativně poznamenává i ty nejzákladnější podmínky fungování univerzit. „Univerzity přestanou pracovat, pokud nedostanou prostředky na placení vody a elektřiny,“ prohlásila a položila otázku, „jak daleko až sahá Bolsonárovo pohrdání vzděláváním?“
Podle zpráv místních médií proběhly demonstrace na podporu veřejného vzdělávání úspěšně již ve více než 150 městech po celé Brazílii. Až dosud nebyl hlášen žádný incident.