Svalování viny na socializmus, americká média zkreslují venezuelskou potravinovou krizi
Fakta jsou nesporná – Venezuela zažívá potravinovou krizi, ale americká mainstreamová média vždy obviňují jen socialistické zřízení.
Nespokojení zákazníci, prázdné regály v obchodech, dlouhé řady v supermarketech. Toto jsou výjevy, které americká mainstreamová média ukazují ve spojitosti s právě probíhající venezuelskou potravinovou krizí nejčastěji. Často je takový výjev doprovázen sarkastickým titulkem jako např. ve Forbesu: „Venezuela objevila perfektní dietu na ztrátu váhy‘‘ a Cato institut: „Hlad je na ústupu, ne však v socialistické Venezuele“.
Americká media přináší příběhy o potravinových krizích v socialistických režimech téměř dennodenně. Nová studie uveřejněná výzkumníky z Venezuelské univerzity uvádí, že téměř 75 % venezuelské populace ztratilo v roce 2016 kvůli nedostatku jídla v průměru více jak 8,5 kilogramů váhy. Více jak 93,3 % lidí uvedlo, že jejich příjmy nebyly dostatečné, aby pokryly náklady na jídlo.
Ve Venezuele nesporně probíhá potravinová krize. Americká média obviňují socialistický režim, který však dramaticky zlepšil průměrnou úroveň žití, na rozdíl od Amerikou podporované pravicové opozice, která neustále sabotuje ekonomiku. Již začátkem roku 2000 začali majitelé supermarketů spojení s venezuelskou opozicí vědomě hromadit potraviny, aby je pak mohli přeprodávat za vyšší cenu, a tím z toho profitovat. V roce 2013 oznámil bývalý šéf Venezuelské centrální banky Edmee Betancourt, že Venezuela přišla v předchozím roce kvůli těmto podvodným obchodům o 15 až 20 miliard dolarů.
Zde to však nekončí. V loňském roce bylo z vědomého přesouvání přivezených surových potravin ze státního majetku do soukromých rukou obviněno přes 750 offshorových společnosti řízených opozicí a spojených se skandálem tzv. Panamských dokumentů. Spousta těchto společností prodává své produkty soukromým společnostem v Kolumbii, které je pak přeprodávají Venezuelcům žijícím u hranic s Kolumbií.
„Prodej kontrabandu je vážný problém. Lidé zde berou velké množství potravin určených pro Venezuelce a prodávají je do Kolumbie,” řekl obyvatel Valencie Franciscou Luzon pro televizi Al-Jazeera v rozhovoru v roce 2014. Reuters v roce 2014 potvrdila, že členové venezuelské opozice žijících v příhraničních státech vyvážejí levné potraviny poskytované venezuelskou vládou do Kolumbie pro získání profitu.
Celkově venezuelská milionářská opozice na venezuelské potravinové krizi nádherně vydělává a zároveň z ní obviňuje socialistickou vládu, která se problém snaží vyřešit.
Z webu telesurtv.net přeložil Antonín Schejbal.