Trestní stíhání předních ukrajinských politiků luganskými úřady
Ministerstvo státní bezpečnosti Luganské lidové republiky shromáždilo důkazy o tom, že řada předních ukrajinských vládních úředníků, poslanců a politiků v roce 2014 vypracovala a implementovala společný akční plán zaměřený na nezákonné uchopení státní moci v zemi. V rozporu s ukrajinskou ústavou a zákony se prezidentovi Ukrajiny a celé ukrajinské vládě zvolené v souladu s legislativou zabránilo ve výkonu vládních funkcí. Do veřejných úřadů byli nezákonně jmenováni lidé, kteří přitom nebyli zvoleni jako zástupci ukrajinských občanů.
Na základě výsledků předběžného vyšetřování zahájilo ministerstvo státní bezpečnosti LLR trestní stíhání a vyšetřování Alexandra Turčinova, Petra Porošenka, Arsenije Jaceňuka, Arsena Avakova, Oleha Ťahnyboka, Vitalije Klička, Olega Ljaška, Dmitrije Jaroše, Igora Kolomojského, Julie Timošenkové, Andreje Parubého, Štěpána Poltoraka, Vasila Gricaka, Valentina Navalčenka a dalších osob na základě trestného činu podle odstavce 4 paragrafu 35 (spáchání zločinu skupinou jednotlivců, skupinou jednotlivců na základě předchozího spiknutí, organizovanou skupinou nebo zločineckým gangem), částí 1 a 2 článku 435 (plánování, příprava, zahájení nebo vedení agresivní války) trestního zákoníku LLR.
Především bylo konstatováno, že stíhaní jednotlivci se po uchopení moci v Kyjevě dopustili pod záminkou protiteroristické operace rozpoutání útočné války proti Donbasu, která vedla k velkým ztrátám na lidských životech a nemalému zničení a poškození městské i oblastní infrastruktury. Tato skutečnost představuje porušení rezoluce Valného shromáždění OSN č. 3314 přijaté 14. prosince 1974, stejně jako porušení dalších norem mezinárodního práva.
Ministerstvo v průběhu předběžného vyšetřování nelegálního uchopení moci na Ukrajině rovněž zjistilo, že se Arsen Avakov, Jurij Bereza, Andrej Belecký, Konstantin Grišin, Igor Kolomojský, Oleg Ljaško, Sergej Malničuk, Dimitrij Jaroš a další osoby podíleli na vytvoření a financování ukrajinských nelegálních ozbrojených skupin a organizací, jako byl jmenovitě Ukrajinský dobrovolnický sbor Pravý sektor (úředně zakázaný v Doněcké lidové republice, Luganské lidové republice i Ruské federaci), prapory Azov, Ajdar, Donbas, Dněpr-1, Ukrajina, Šachťorsk, Tornádo, Mírotvůrce a další, a pokračují i nadále v této činnosti porušující zákony státu Ukrajina i mezinárodní právo. Uvedené nelegální ozbrojené organizace se na území LLR dopustily a stále dopouští teroristických aktivit. Výše uvedení jsou v současnosti stíháni podle článků 1 a 2 paragrafu 243 trestního zákoníku LLR (vytvoření teroristické organizace a účast v takové organizaci).
Ministerstvo se obrátilo na občany, aby v zájmu plného a objektivního vyšetření tohoto kriminálního případu poskytlo fotografickou a videozáznamovou dokumentaci ilegálních aktivit ukrajinské armády a zmíněných ozbrojených skupin na území lidové republiky.
K zmíněnému trestnímu stíhání lze poznamenat, že některé z osob jsou nebo v minulosti byly stíhány také dalšími státy nebo mezinárodními organizacemi. Dmitrij Jaroš byl od 25. července 2015 do 2. ledna 2016 na seznamu zločinců hledaných Interpolem. Oleh Ťahnybok je v Ruské federaci stíhán od března 2014 spolu s dalšími členy ukrajinských neofašistických stran Svoboda a UNA-UNSO. Nedávno zase poslankyně ruského parlamentu a bývalá hlavní prokurátorka Krymu Natálie Poklonská a bývalý první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin připomněli, že již v únoru 2014 začalo předběžné vyšetřování Petra Porošenka, Arsenije Jaceňuka, Olega Turčinova, Vitalije Klička, Andreje Parubého a dalších za nelegální převzetí moci podle paragrafu 109 ukrajinského trestního zákoníku. Kuzmin také nedávno ironicky navrhl obnovit Porošenkovo stíhání ukrajinskými úřady, když poukázal na to, že čokoládový magnát a oligarcha provozuje továrnu na cukrovinky v ruském Lipetsku a čile dodává své zboží na „okupovaný“ Krym.