Třetí ročník Antikapitalistického kempu úspěšně za námi
Na přelomu července a srpna pořádala Nová antikapitalistická levice v krásném prostředí podhůří Lužických hor již třetí ročník Antikapitalistického kempu. Stejně jako v minulosti nabídl i letošní kemp bohatou příležitost k tříbení a sdílení myšlenek, přístupů a zkušeností české ale i zahraniční radikální levice. A stejně jako v minulých dvou ročnících lze i o letošním setkání říci, že splnilo naše očekávání a připravilo všem účastníkům příjemné – a zdaleka nejen politické – zážitky.
Není snad nějakou slabostí přiznat, že pár týdnů před konáním letošního ročníku kempu panovaly v našich řadách nad jeho průběhem jisté obavy. Přece jen, na rozdíl od situace před rokem, kdy pracující a radikální levice žili v entusiasmu a očekávání „horkého podzimu“ stávek a demonstrací schopného vládě pořádně zatopit, nyní se české protivládní hnutí nachází v jisté deziluzi a vyčerpání z opakovaných neúspěchů těchto snah a z pokračujícího řádění pravicové vlády. Navíc byl letošní kemp o něco delší – a finančně náročnější – což v době rostoucího zbídačování zaměstnanců, penzistů a dalších skupin obyvatel také mohlo negativně ovlivnit účast veřejnosti.
Nakonec se ale žádný černý scénář nekonal a na kemp celkově dorazilo přes padesát účastníků (nepočítaje návštěvy), včetně několika hostů ze zahraničí. A tak jako v uplynulých ročnících, i letos se potvrdilo, že kemp je místem úplně pro každého: pro rodiny s malými dětmi, stejně jako pro seniory, přičemž odstrčeni se rozhodně nemohli cítit ani zvířecí „účastníci“, kteří se navzájem i se všemi ostatními velmi rychle skamarádili.
Vedle členů NAL a spolupořádajícího Socialistického kruhu se letošního táboření účastnili také členové Iniciativy za demisi vlády (IZDV), Socialistické solidarity, KSČM a dalších organizací, ze zahraničí pak členové německé Die Linke, Antifašistické akce Lužice, ArbeiterMacht a Nové antikapitalistické iniciativy ze Spojeného království.
Program kampu byl velmi bohatý. Jeho páteř tvořily jako již tradičně přednášky s diskuzemi. Letošní rok přinesl zajímavý mix témat týkajících se dění v Česku i v zahraničí, stejně jako marxistické teorie. Na aktuální otázky reagovaly úvody věnované devastaci sociálního systému pod vedením ministra hyeny Drábka, připravovanému pokusu částečné privatizace důchodového systému, nebo snahám prosadit koncepci tzv. duševního vlastnictví s příslušnými důsledky omezování přístupu k informacím, výsledkům vědeckého bádání, kultuře apod.
K dění v zahraničí proběhlo několik panelových debat. Aktivisté ze Žitavy, s nimiž NAL dlouhodobě úzce spolupracuje, představili stav a složení krajně pravicové scény v Německu a následně spolu s Danielem Zamrazilem dali dohromady zkušenosti z kampaní proti fašistům, například z (v posledních letech) úspěšných blokád nacistických pochodů v Drážďanech. K úvodu Martina Mikuly o situaci v Řecku poskytli členové skupiny ArbeiterMacht fotografie a videa ze své cesty do této země zmítané krizí a politickou polarizací doprovázenou rozsáhlými třídními nepokoji. Velký prostor byl věnován diskuzi sebeobrany imigrantských komunit v Řecku a Aténách před útoky policie a fašistů a rovněž debatě o úloze strany SYRIZA. V panelu o studentských hnutích u nás a ve světě pak měli účastníci možnost srovnat nedávná masová hnutí studentů v Británii, Kanadě (Quebecu) a ČR – analyzovat jejich společné rysy stejně jako některé zásadní rozdíly.
Konečně ani zájemci o teoretičtější debaty nebyli o nic ochuzeni, když na kempu zazněly například přednášky o limitech marxistické antropologie, odcizení a emancipaci člověka, a v podání našich hostů pak rovněž o mediálních manipulacích, politizaci mládežnických subkultur, nebo obraně používání slova komunismus (pochopitelně nikoliv jako synonyma pro minulý režim). Velmi dlouhá a přitom neobyčejně živá a podnětná debata proběhla také k tématu sexuálních menšin v podání Soni Škodové.
Bylo by ale asi nošením dříví do lesa zdůrazňovat, že kemp nebyl jenom o přednáškách, ale také o zábavě všeho druhu, byť i v ní šlo nezřídka nalézt politický přesah. Večery tak vyplnil zábavný vědomostní kviz, promítání fotek ze straších akcí NAL a REVO – jedné z předchůdkyň naší organizace, která léta pořádala letní kempy v mnohém podobné těm dnešním – filmový dokument o finančních machinacích a okrádání veřejnosti finančními žraloky z Wall Streetu, debata o levicových prvcích ve Sci-fi a zejména hudební všehochuť od Mládka po Banda Bassotti. Odpoledne pak proběhl pro změnu antikapitalistický antikvariát s knihami, časopisy a pohlednicemi z Kuby, výlet na vrcholy hor a také velký pingpongový turnaj. Posledních dvou jmenovaných aktivit jsme se mohli účastnit proto, že na rozdíl od loňska letošnímu kempu počasí opravdu přálo.
Co se rovněž oproti loňsku dále zlepšilo byla kuchyně a bar, které byly plně v našich rukou. Organizace byla zejména díky přispění našich libereckých členů vynikající, úroveň a ceny pokrmů a nápojů také, jak jistě rádi potvrdí všichni účastníci. Jediné, co zlobilo, tak představovaly opakované výpadky stařičkého čerpadla spojené s vyschlými kohoutky. Nicméně i tyto problémy se nám dařilo operativně řešit.
Nebýt přece jen oproti loňsku nižší účasti, asi by nebylo kempu vůbec co vytknout. Každopádně už teď se můžeme všichni těšit na příští rok, kdy se Antikapitalistický kemp bude s pravděpodobností hraničící z jistotou konat zase. Ať žije Antikapitalistický kemp 2013!
Na závěr bychom pak ještě jednou rádi poděkovali všem těm, kteří se na přípravě i samotném průběhu letošního kempu podíleli jako partneři a spolupracovníci. Jmenovitě a zvláště pak –
spolupořádající organizaci Socialistický kruh
řečníkům z řad hostů:
Filosofovi a předsedovi Socialistického kruhu Michalu Hauserovi – za přednášku o obraně slova komunismus
Sociologovi Standovi Holubcovi – za prezentovaný úvod do mediálních manipulací
Filosofovi a vedoucímu Centra globálních studií Markovi Hrubcovi – za přednášku o napětí globálního kapitalismu a scénářích dalšího vývoje
Odbornici na otázky feminismu a genderu Martě Kolářové – za přednášku o politizaci subkultur mládeže
Aktivistovi Iniciativy za svobodné vysoké školy Lukášovi Matoškovi – za aktivní účast v panelové debatě o studentských hnutích v ČR a ve světě
Levicovému blogerovi a pedagogovi na volné noze Pavlovi Mladému – za přednášku o odborech v ČR
Publicistovi Pavlovi Vachtlovi z IZDV – za přednášku o levicových prvcích ve Sci-fi
Luke Cooperovi, Jensovi, členům ArbeietMacht za jejich úvody a prezentaci zajímavých svědectví z dění v Řecku
V neposlední řadě bychom rádi poděkovali Honzovi K. za nemalou technickou pomoc poskytnutou v průběhu kempu.