Týden neklidu: Od Ostravy po Plzeň, od Brna po Liberec
V poslední době jsme svědky projevů nespokojenosti akademické obce s připravovanou vysokoškolskou deformou. Nyní ale dostala organizovanou, koordinovanou podobu. V pondělí 27. 2. se naplno rozjel tzv. Týden neklidu – série akcí namířených proti dvěma věcným návrhům zákonů z dílny Dobešova Ministerstva školství.
V rámci Týdne neklidu probíhá množství přednášek, diskusí, happeningů, promítání, koncertů ale také demonstrace. Zhruba šestitisícová studentská demonstrace proti omezování akademických svobod, ministru Dobešovi a vládním snahám o změnu vysokoškolského vzdělávání se uskutečnila v úterý 28. 2. v Brně, letos již druhá v tomto městě. Kvůli protestům zrušil svoji přednášku na Masarykově univerzitě i sám Václav Klaus. O akademických protestech se vyjádřil opakovaně urážlivě a – jak je jeho zvykem – uraženě. Požadavky za zachování svobodné diskuse na akademické půdě demagogicky otočil proti protestujícím a udělal z nich prospěcháře, kteří „bojují za své parciální zájmy a nikoli za naše vysoké školy.“Jejich nátlakovým akcím by se podle něj – podobně jako se v minulosti vyjádřil k protestům odborářů – nemělo ustupovat. Kdo by tedy podle liberální logiky měl mít právo na protest – bohatí, podnikatelé, tuneláři a korupčníci?
Stovky studentů a akademických pracovníků se navzdory vytrvalému dešti sešly např. i na nádvoří Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, aby protestovali proti navrhovaným reformám a dlouhodobému podfinancování vysokých škol. Protestní pochod k úřadu vlády, čítající na 10 tisíc studentů proběhl o den později také v Praze. Ve středu se demonstrovalo i v Hradci Králové (na 1500 lidí) nebo Plzni (asi 700 účastníků) s hesly jako „Svobodné mozky, ne řízené trosky“, „Vzdělání není byznys“, „Kde není demokracie, zbývá protest“ nebo „Dobeše do koše!“. Škoda jen, že byla s podporou stávkokazů zrušena hradecká stávka-okupace univerzity. Do ulic Ostravy vyšlo přes tisíc opavských a ostravských studentů.
Akce spoluorganizuje Iniciativa za svobodné vysoké školy a studentská komora Rady vysokých škol. Akademické obci se nelíbí jak omezování akademických svobod a narušování autonomie vysokých škol ze strany mocichtivých politiků a ve společnosti ekonomicky dominantního podnikatelského sektoru, tak zavádění tržních principů do systému vzdělávání, komercionalizace vysokého školství a jeho transformace na velkovýrobnu nekritické pracovní síly pro potřeby soukromého sektoru. K protestům se připojili studenti a pedagogové z nejméně osmnácti vysokých škol, kromě výše zmiňovaných i v Ústí nad Labem, Plzni, Opavě, Ostravě, Olomouci, Zlíně, Hradci Králové nebo Liberci.
V posledně zmiňovaném městě nejprve v pondělí a úterý probíhaly workshopy a přípravy transparentů na další dny. Členové akademické obce Technické univerzity v Liberci (TUL) také otevřeli brány školy pro širokou veřejnost v rámci tzv. Noci univerzit. Ve středu se uskutečnil koncert v restauraci U Váchy v areálu vysokoškolských kolejí v Harcově. Restaurace byla vyzdobena transparenty „Vzdělání není byznys“, „Nechceme TUL s. r. o.“ nebo „Chceme to nejlepší řešení, ne to optimální“ a kartonovými panely parodující Dobešovo počínání, připravené libereckým ProAltem. Navštívilo ho kolem 80 lidí. My, členové a sympatizanti NAL jsme spolu s dalšími z ProAltu Liberec distribuovali tematické materiály a zvali přítomné na čtvrteční hyde park ve vysokoškolském klubu Had. Diskusní setkání pod názvem „Svoboda vzdělání, svoboda internetu, svoboda projevu…a kam dál ještě?“ se koná od 19h. Všichni z akademické obce i ti, kterým není lhostejný osud vzdělávacího systému i občanských svobod, jsou zváni.