Uctění památky obětí nacismu k výročí konce 2. světové války
Spolupráce NAL se saskými levicovými přáteli se stala již dobrým zvykem. Nejinak tomu bylo i při příležitosti letošního výročí konce 2. světové války. Proto jsme se za slunného svátečního odpoledne vydali z Liberce do Žitavy.
První zastávka byla na žitavském hřbitově u památníku Rudé armády. Zde jsme si vyslechli projev. Potom byla minutou ticha a položením květin uctěna památka sovětských vojáků, z nichž mnozí zaplatili za osvobozování Evropy od nacismu životem.
Památku padlých vojáků a obětí nacistických zvěrstev, průmyslově zavražděných v koncentračních táborech, utýraných v pracovních lágrech a mučírnách gestapa se neštítili přijít znevážit tři zástupci neonacistické strany NPD. Před hřbitovem rozvinuli pokrytecký transparent o „obětech komunismu“, navíc se symbolikou (opět) vykradenou antifašistům. K pomníku ale nebyli vpuštěni a zůstali u silnice jako tři exoti, špinící památku bojovníků i obyčejných lidí zavražděných nacistickou mašinerií.
Na cestě od památníku směrem do města jsme se ještě zastavili na několika historických místech souvisejících s dělnickým hnutím a bojem proti nacismu. Následně akce pokračovala v sídle místní Die Linke, které je ovšem využíváno i lidmi jiných levicových směrů nebo antifašisty. Po dalším projevu následoval přípitek jako vzdání holdu antifašistickým bojovníkům a vyprávění regionálních příběhů o osudech lidí z konce války. Ty byly prokládány revolučními písněmi, hranými na kytaru a zpívanými mladou členkou Solid, mládežnické organizace strany Die Linke.
Po připomenutí, že se akce účastní i zástupci z České republiky a Polska, akce pokračovala v neformálním duchu s občerstvením, hudbou a diskusemi u kafe nebo piva o situaci v ČR i Německu. Celý den probíhal v přátelském, internacionálním duchu. Byla zde slyšet jak němčina, tak polština nebo čeština.
Upevnili jsme se v názoru, že problém není národní ale třídní povahy. Nesmíme se nechat rozdělit po národní, rasové nebo kulturní linii. Příčinou krizí a válek je třídní rozdělení společnosti, rozdělení na elity – bohaté a zástupce velkého kapitálu na jedné straně a na neprivilegované – pracující, nezaměstnané a chudé na straně druhé. Naplněni energií a inspirací do dalších politických aktivit jsme se večer vraceli zpět se slibem, že v mezinárodní spolupráci na boji proti neudržitelnému systému a jeho nejhorším projevům, jakým je fašismus, budeme pokračovat.