Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang zažívá díky iniciativě Pásma a stezky prosperitu
Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang na severozápadě Číny, která je v hledáčku západních protičínských sil, svolala v pondělí 15. listopadu rozvojové fórum, jehož se zúčastnili vládní představitelé, podnikatelští předáci a akademičtí výzkumníci, aby společně diskutovali plány regionálního rozvoje a jeho aktivní zapojení do iniciativy Pásma a stezky (IPS).
Vládní představitelé na čínském Rozvojovém fóru Sin-ťiangu 2021 konaném v Pekingu odmítli zákeřné obviňování protičínských sil Západu a vyzvali k lepší integraci regionu s IPS. V tomto směru se jim podařilo získat větší uznání a podporu od zahraničních diplomatů a expertů, který jde o spravedlivé posuzování tamního dění.
Některé z protičínských sil se snaží pomluvit IPS a Sin-ťiang je klíčovým článkem v IPS, prohlásil v pondělí David Ferguson, čestný britský expert z Foreign Language Press, na zmíněném fóru.
„Sin-ťiang představuje novou dvojitou příležitost naskytnutou protičínským silám ve světě. Může být využíván jako východisko k útokům majícím za cíl poškodit iniciativu Pásma a stezky a zároveň také slouží k útokům zaměřeným na pošramocení pověsti olympiády v Pekingu v roce 2022.“ Podle britského experta pracuje Čína široce a trpělivě na vyvracení západních obvinění zaměřených na dění v Sin-ťiangu.
Například od roku 2014 do roku 2019 vzrostl disponibilní příjem na hlavu u obyvatel měst v Sin-ťiangu ze 23200 juanů (3653 dolarů) na 34700 juanů, což dělá průměrný roční růst o 8,6 %. Obyvatelům venkova ve stejné době vzrostl disponibilní příjem z 8724 juanů na 13100 juanů, což dělá průměrný roční růst o 8,9 %.
„Pokud Západ nemá rád, že se Čína brání, je tu jednoduché řešení. Přestaňte se svými záměrně provokativními obviněními,“ říká Ferguson.
Žhu Jong, vysoce postavený ekonomický úředník v Sin-ťiangu uvedl v nedávném rozhovoru pro Global Times, že se oblast chytila významné příležitosti spolupráce v rámci trhů IPS. Region tak na nedávno zakončeném 4. čínském mezinárodním veletrhu import-export v Šanghaji podepsal obchodní smlouvy na zboží a služby v hodnotě 22 milionů dolarů s dodavateli z devíti zemí. Tyto nákupy zahrnují jak země podél IPS, tak Spojené státy, Švédsko a Japonsko. Mezi obchodními dohodami figurují dodávky lékařského vybavení a zdravotnických prostředků a řady spotřebního zboží.
Oblast doufá, že zavedení pokročilých zahraničních technologií, zařízení a služeb pomůže rozhýbat inovace v Sin-ťiangském zemědělském a zpracovatelském průmysli, například ve výrobě naanu a vína.
Když argentinský velvyslanec v Číně Gustavo Sabino Vaca Narvaja komentoval pro Global Times obviňování západních médií z porušování lidských práv a nucené práce v Sin-ťiangu, uvedl, že mnoho médií vytváří své zprávy pod vlivem několika málo zemí.
„Já jsem byl v Sin-ťiangu osobně. Viděl jsem tam prosperující a rozvíjející zemi, kde vedle sebe v poklidu žijí různé etnické menšiny. Vidět znamená věřit,“ prohlásil.
Čína si předsevzala jako svůj ústřední cíl technologický rozvoj a prospěch svého lidu jako prioritu, což s erovněž odráží na rychlém ekonomickém růstu Sin-ťiangu, uvedl velvyslanec.
Čína ustavila rekordy ve výzkumu vzdušného prostoru a mořských hlubin a je nyní již na špici světa v oblasti 56 technologií, zpracování velkých dat a cloudových počítačových sítích.
Rozšiřovat spojení se Sin-ťiangem zůstává i nadále ve středu zájmu naší ambasády, dodal ještě velvyslanec, nejen proto, že Sin-ťiang představuje 17 procent území Číny, ale také kvůli jeho strategické poloze, kterou prochází tři hospodářské koridory IPS – Mongolský, Eurasijský a Pákistánský hospodářský koridor – a díky spojení oblasti se třemi čínskými ekonomickými clustery – Pochajskou zátokou, deltou řeky Jang-c’-ťiang a s deltou Perlové řeky.
V pátek 12. listopadu vyjel z přístavu Alashankou v Sin-ťiangu pětitisící nákladní vlak mezi Čínou a Evropou za rok 2021. Je to o padesát dní dříve, než takový vlak vyjel v roce 2020. Celkem už přístavem projelo 21 600 nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou a Alashankou tak sehrábí významnou roli v obchodu mezi Čínou a zeměmi i oblastmi podél IPS.