Ukrajina je protektorát, ukazují uniklé nahrávky Bidena a Porošenka
Zveřejnění nahrávek obsahujících rozhovory mezi americkým viceprezidentem Joe Bidenem a ukrajinským ex-prezidentem Petro Porošenkem vzbudilo minulý týden na Ukrajině senzaci – a zcela právem. To, čeho se mnozí obávali, že se post-majdanová Ukrajina fakticky stala svého druhu protektorátem Spojených států, sice formálně nezapojeného do aliance, ale fakticky ovládaného zpoza oceánu, se zdá být těmito nahrávkami plně potvrzeno, když na nich Biden dává pokyny ukrajinskému prezidentovi, jak odvolat generálního prokurátora a vytvořit novou vládu. Nyní už není možné odbývat tvrzení, že Ukrajina si sama nevládne, jako nějakou šílenou konspirační teorii.
Ukrajina se přinejmenším od Majdanu z let 2013-14 a války na východní Ukrajině dostala do centra pozornosti mnoha mediálních příběhů. Minulé léto proběhl pokus o impeachment amerického prezidenta Trumpa, když vyšlo najevo, že volal novému ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a podle všeho na něj tlačil, aby vyšetřoval možné zločiny Bidenova syna na Ukrajině. Tato událost opět přitáhla k Ukrajině pozornost veřejnosti.
Západní média nicméně podle všeho neprojevila moc zájmu o nejnovější odhalení z uniklých nahrávek. O nejnovějším skandálu vzniklo jen několik málo reportáží a ty se téměř úplně soutsředí jen na to, jak tyto úniky mohou ovlivnit Bidenovu kampaň v nadcházejících prezidentských volbách. The Washington Post napsal, že za únikem stojí ruští hackeři a spojení otce ukrajinského poslance Andreje Derkacha, který v úterý nahrávky zveřejnil, na KGB. Derkach má být údajně blízký Rudymu Giulianimu.
„Porošenko ve středečním prohlášení uvedl, že Biden je „přítelem a spojencem Ukrajiny“ a „Kreml spustil proti Ukrajině plnohodnotnou zpravodajskou operaci.“ Jeho vyjádření rovněž označuje nahrávky jako falešné“, napsal The Washington Post. Petro Porošenko obvinil dokonce i současného ukrajinského prezidenta, že je součástí oné „zvláštní operace“. Podle tohoto pohledu tedy nejsou uniklé nahrávky ničím jiným než pokusem o pomluvu Bidena a poškození jeho prezidentské kampaně.
Ukazuje se, že západní média nevidí na tom, že mocný hráč americké mocenské mašinerie vydíral představitele země, která by měla být teoreticky spojencem, vůbec nic skandálního. Ukazuje se také, že všechny povídačky o suverenitě a nezávislosti Ukrajiny nejsou ničím jiným než mlhou a kouřovou clonou. Z pohledu západních pozorovatelů není na otevřeném vměšování Spojených států do vnitřních záležitostí spřátelené a podřízené země vůbec nic špatného – takhle to prostě na světě chodí. Není to ale ani osobní skandál Bidena, protože americký viceprezident jednal pouze jako součást systému. Ukrajina byla několik let miláčkem Západu, ale nikomu podle všeho nezáleží na ukrajinské nezávislosti méně, než takzvaným „přátelům Ukrajiny“.
Stepan Antonov
Převzato z: https://eastandwest.me/