Ukvapené závěry z chemického útoku v oblasti Idlibu
Při strašném útoku bojovým plynem v provincii Idlib zahynulo nejméně 58 lidí. Ale ještě než se vůbec začalo s vyšetřováním a mohly být získány první důkazy, vydala italská politička a Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová ostré odsouzení syrské vlády, v němž konstatovala, že „za odporný útok chemickými zbraněmi v Sýrii nese odpovědnost Asadův režim“.
Okamžité odsouzení od vysoce postavené političky EU slouží jako nebezpečný precedens, kdy se veřejné pobouření směřované vůči určitým lidem rozpoutá dříve, než vůbec pravda o tom, jak k celé tragédii došlo, může vyjít najevo. K odsouzení se ihned připojil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu a také Amnesty International.
Pouhých pár hodin po údajném útoku chemickými zbraněmi ve městě Khan Šejkun, který má mít údajně na svědomí syrská vláda, se ale na základě opozičních zdrojů začalo poukazovat na díry v tomto příběhu, které tvrzení Bílých přileb napojených na Al-Kajdu zpochybňují.
Začněme pohledem na obrázek níže, na kterém Bílé přilby manipulují s mrtvolami, a to bez dostatečné bezpečnostní výstroje, především bez obvykle používaných plynových masek a také bez rukavic. Ačkoliv se tyto detaily nemusí zdát být na první pohled důležité, ve skutečnosti zpochybňují tvrzení opozice o údajném použití sarinu. Sarin totiž působí již několik sekund po expozici, kdy napadá svaly a nervový systém. Prakticky okamžitě se z těla uvolní obsah střev a močového měchýře a dochází k zvracení. Je-li sarin použit na uzavřeném místě, s největší pravděpodobností může zabít i tisíce lidí. A tady vidíme při údajném použití takto nebezpečného plynu, že Bílé přilby zachází s těly tak, že bezstarostně vystavují svoji kůži [přes kterou sarin proniká]. To je dost zvláštní, že?
Stejně tak je zvláštní, že „doktor“ v nemocnici plné obětí sarinu má čas na to, aby umisťoval příspěvky na twitter a uspořádal videorozhovor. Ale na to se asi zapomene, nebo se to nějak shodí ze stolu.
Je nicméně známo, že minulý týden unesli teroristé z Al Qaidy z vesnic Majdal a Khattab asi 250 osob. Podle místních zdrojů patří mnoho z těch, kteří zahynuli při útoku chemickými zbraněmi právě k oněm uneseným vesničanům z Majdalu a Khattabu.
Na základě toho se lze domnívat, že na počátku nadcházejících mírových rozhovorů se teroristické síly opět uchýlily k osvědčenému útoku pod cizí vlajkou. Připomíná nám to útok chemickými zbraněmi v Ghoutě v roce 2013, kdy byla syrská armáda obviněna z použití zbraní masového ničení právě v den, kdy do Damašku dorazili inspektoři Organizace spojených národů.
Později, při dalším obvinění z použití chemických zbraní, ale inspektorka OSN Carla del Ponteová prohlásila, že pro obvinění syrské vlády z tohoto zločinu neexistují žádné důkazy. Výzvy k intervenci proti syrské vládě to ale nezastavilo, a právě v intervenci vkládali naději protivládní bojovníci, když v roce 2013 použili chemické zbraně proti civilistům v Khan-al-Assalu.
Proto už vůbec nepřekvapuje, že Orient TV již dopředu připravila „mediální kampaň“ pokrývající ruské a syrské vzdušné nálety na venkovské oblasti kolem Hamy ovládané teroristickými uskupeními s tím, že letectvo bude obviněno z použití chemických zbraní. Vše je pak řečeno obviněním syrské vlády z použití těchto zbraní, které se ale objevilo několik hodin předtím, než mohlo být vůbec vzneseno… Někdo asi zapomněl pána informovat, že ještě několik hodin před jeho tweetem se onen útok neodehrál.
Další zajímavostí jsou vyfotografované pickupy poblíž těl obětí. Opět je třeba se ptát, proč se kolem místa použití sarinu motají lidé bez ochranné výstroje, na kterých není vidět žádné postižení, ačkoliv sarin napadá tělo během několika sekund. A pickupy zapadají do informací z místních zdrojů o smrti unesených osob z provládních vesnic z okolí Hamy.
Dále se ptejme, kde se nachází místo použití hadice na obrázku dole, kde je vidět jakýsi úkryt vytesaný do skály. Podle všeho se jedná o místo, kde se nachází základna Bílých přileb, které budují úkryty v úbočí hor a disponují snadným přístupem k vybavení, jak poukázal uživatel Twitteru Ian Grant.
Sami vojáci syrské armády v severní Hamě popřeli obvinění z použití chemických zbraní. Stejně tak popřel jakýkoliv podíl na útoku ruský ministr obrany. Zdroj z prostředí armády prohlásil, že „vojáci nepoužívali a nepoužili tyto zbraně v minulosti a nepoužijí je ani v budoucnu, a to už jen proto, že žádné takové zbraně nemají“.
A nyní se tažme, proč by syrská armáda a její spojenci, kteří se na syrském bojišti momentálně nachází ve výhodné pozici, postupují na mnoha frontách a získali zpět nedávno ztracené pozice kolem Hamy, měli nyní zájem na použití chemických zbraní? Je to úplně jednoduchá otázka, která nemá jasné vysvětlení. Bylo by popřením jakékoliv logiky, kdyby těsně před začátkem bruselské konference o syrské otázce a týden před zahájením dalšího kola mírových vyjednávání použila syrská armáda takto bezostyšně chemické zbraně. Vše nasvědčuje tomu, že jde o další falešné obvinění z útoku chemickými zbraněmi namířené proti vládě, podobně jako tomu bylo při útoku v Khan-al-Assalu v roce 2013. Tehdy teroristické skupiny doufaly, že dojde k překročení „červené linie“ bývalého prezidenta Obamy a americké intervenci proti syrské vládě.
Nejnápadnější ale je, že podle nejnovějších zpráv syrská vláda nijak nepopírá letecký úder na Khan Šejkun. Yusha Yuseef z Al-Masdar dostal informaci od syrské armády, že letectvo zasáhlo továrnu na výrobu střel v Khan Šejkunu z bojových letadel Su-22 vyrobených v Rusku. Bomby, které Su-22 používá, ale mají unikátní charakter a nelze je naplnit chemickými látkami, čímž se liší od barelových bomb, které lze svrhnout z útočných helikoptér. Yuseef byl informován, že armáda neměla žádné informace, že by se v muniční továrně v Khan Šejkunu skladovaly nějaké chemikálie. Zůstává tak otázka, zda se chemikálie skutečně nacházely v zasažené továrně, nebo zda byl plyn použit teroristy proti unešeným civilistům z provládních vesnic, jejichž mrtvoly pak byly přemístěny nákladními auty na místo bombardování. Ať už byli zplynováni přímo bojovníky, nebo v důsledku leteckého zásahu do továrny na chemikálie, zodpovídají za krutou smrt dětí, kterým z úst vycházela pěna, sami teroristé.
Zasažená oblast byla bezpochyby místem, kde se sdružovali teroristé, neboť je známo, že Bílé přilby sdílí operační prostor s bojovníky Al Qaidy, jak se ukázalo již při osvobození východního Aleppa. Civilisté a bojovníci včetně kurdských milic již opakovaně v minulosti informovali, že teroristické skupiny operující ve venkovských oblastech kolem Idlibu, Hamy a Aleppa použily chemické zbraně. Proto předtím, než se začnou objevovat výzvy k válce proti Sýrii a k odsouzení syrské vlády z úst vysokých politiků, je třeba počkat a celou záležitost důkladně vyšetřit. To je ale něco, k čemu se během syrské války nikdy nepřihlíželo a teroristé tak nadále doufají, že Západ přikročí k intervenci proti Asadově vládě za cenu životů nevinných civilistů.
Přeloženo z https://www.almasdarnews.com