USA podnikají nálety v syrské provincii Deir ez Zor
Ústřední velení USA tvrdilo, že nálety byly zaměřeny na „Íránem podporované skupiny“, které byly údajně zapojeny do útoku dronů z minulého týdne na americkou základnu al-Tanf v regionu.
Americké ozbrojené síly provedly v úterý 23. srpna nálety v syrské provincii Deir ez Zor, údajně zaměřené na síly spojené s Íránem a syrskou vládou Bašára al-Asada, jak vyplývá z prohlášení vydaného ústředním velitelstvím USA. Přesná poloha náletů a počet případných obětí zatím nejsou potvrzeny.
Prohlášení tvrdilo, že „přesné údery“ uvnitř Sýrie byly provedeny za účelem „obrany a ochrany amerických sil před útoky, jako byly ty z 15.8. Uvedlo, že útok byl zaměřen na „Íránem podporované skupiny“ a byl proveden z rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena.
15. srpna byly podle tvrzení amerických sil zachyceny a zničeny nejméně tři bezpilotní letouny zaměřené na americkou základnu al-Tanf v syrské provincii Homs.
Od loňského nástupu Bidena k moci provedly USA v Sýrii několik leteckých útoků, které způsobily smrt nevinných civilistů a zničení civilní infrastruktury.
USA tvrdí, že většina jejich náletů má „obranný“ charakter, aby ochránily své síly v severovýchodní Sýrii a jejich spojence. Dokonce i v úterním prohlášení Pentagon tvrdil, že USA „nevyhledávají konflikt“ a zopakoval, že jejich síly „zůstávají v Sýrii, aby zajistily trvalou porážku ISIS“.
A to i přesto, že USA již v roce 2017 tvrdily, že ISIS byl v Sýrii poražen, a v roce 2019 byly osvobozeny všechny oblasti v zemi pod kontrolou ISIS.
Sýrie protestuje proti americké vojenské přítomnosti na svém území a považuje americkou základnu v al-Tanf za nezákonnou. Vláda obvinila americké síly z využívání své přítomnosti k prodloužení války v zemi a z krádeží přírodních zdrojů.
Začátkem tohoto měsíce syrské ministerstvo ropy a nerostných zdrojů uvedlo, že americké okupační síly uloupily syrskou ropu za více než miliardu dolarů. Videozáznam zveřejněný syrskými médii ukázal, že k hranicím země s Irákem se pohybuje kolem stovky kamionů, zjevně naplněných ropou vytěženou pod bezpečnostním krytím USA z provincie Deir ez-Zor.
Sýrie také obvinila USA z napomáhání protiasadovským silám – Maghawir al-Thawra – a tím z prodlužování války v zemi.
Americká vojenská základna al-Tanf byla opakovaně napadena kvůli silné opozici vůči americké vojenské přítomnosti. Podle Rudawa byla základna letos již nejméně pětkrát zaměřena drony.
Syrský ministr zahraničí a expatriotů Fayssal Mikdad na úterní tiskové konferenci se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě požadoval okamžité stažení amerických sil ze Sýrie s tím, že „USA je stranou, která podporuje terorismus v Sýrii, ničí jeho infrastrukturu a hospodářství a nadále drancuje syrské zdroje a zavádí donucovací ekonomická opatření, což je zjevné porušení charty OSN.“