USA vydaly 1 miliardu dolarů na válku CIA v Sýrii. Nyní přiznávají neúspěch
Nová zpráva The New York Times uvádí, že Spojené státy utratily od roku 2013 více než miliardu dolarů na programy CIA pro výcvik a vyzbrojení bojovníků proti syrským vládním silám. „Kritikové v Kongresu už čtyři roky lamentují nad cenou, která za dobu životnosti programu již přesáhla 1 miliardu dolarů, a také nad zprávami, že část zbraní dodaných CIA skončila v rukou skupin rebelů napojených na Al-Qaidu, což dále otřáslo s politickou podporou pro tento program,“ uvádí zpráva.
Tato skrytá operace CIA se ukázala být jednou z nejdražších a zároveň nejméně úspěšnějších v historii Spojených států, a to navzdory tomu, že ji podporovali i američtí spojenci z Perského zálivu jako Saudská Arábie a Katar.
„Uzávěrka programu CIA, který byl jedním z nejdražších programů vyzbrojování a výcviku bojovníků v režii této agentury od vyzbrojování afghánských mudžahedínů v 80. letech vedlo k bilancování jeho úspěchů i selhání,“ dodává zpráva.
Zpráva uvádí, že program byl přijat prezidentem Obamou v roce 2013 již s velkými rozpaky a nechutí, nicméně na základě tlaku domácích jestřábů a zejména intenzivního lobbingu izraelské (Benjamin Netanjahu) a jordánské (král Abdulláh II) vlády. Výcvik bojovníků tzv. umírněné syrské opozice na základnách v Jordánsku a Turecku a dodávky zbraní těmto silám se zdály přinášet výsledky v roce 2015, kdy se za použití dodaných protitankových střel podařilo protivládním silám vytlačit vládní jednotky z řady dosavadních opěrných bodů a měst a dostat se i do hloubi provincie Latákia, srdce podpory Assadovy vlády. Po vstupu ruského vojenského letectva do konfliktu se ale tyto územní zisky a vojenské úspěchy džihádistů poměrně rychle rozplynuly.
Zpráva uvádí další neúspěchy projektu CIA, konkrétně zcizení části dodávek zbraní jordánskými kontrarozvědčíky a jejich prodej na černém trhu a incident, při kterém došlo na jedné výcvikové základně k zastřelení tří amerických instruktorů. Navíc se ukázalo, že mezi skupinami rebelů získává navrch Al-Qaida a s ní spolupracující skupiny, a že velká část zbraní nakonec skončila v jejích rukou.
Připomeňme, že neúspěchem skončil v roce 2015 i podobný vyzbrojovací a výcvikový projekt Pentagonu (který stál půl miliardy dolarů), kterému se místo plánovaných 15 tisíc protivládních bojovníků podařilo vycvičit pouhých několik desítek „umírněných opozičníků“.
Operaci CIA nyní zrušil prezident Trump, čímž vyvolal velkou nelibost mezi syrskými džihádistickými opozičníky, kteří tak dále ztrácejí půdu pod nohama.
Nikola Čech/Leith Fadel