Úskalí dětských skupin – nezajištěná strava či ohrožení lesních školek
Problematický je návrh zákona o dětských skupinách, který schválila Poslanecká sněmovna a 23. července se jím má zabývat Senát. Návrh totiž nepočítá s tím, že dětské skupiny by byly pouze dočasným řešením péče o předškolní děti. Má i jiné nedostatky: nezajištění stravy pro děti či ohrožení existence lesních školek.
Problém je, že dětské skupiny mají mnohem nižší standard než veřejné mateřské školy. Hrozí tedy, že jejich uzákoněním budou obce či kraje zřizovat raději dětské skupiny. Logicky – vyjdou levněji. Proto by dětské skupiny byly vhodné jen jako dočasné řešení – především po bezhlavém rušení mateřských škol v 90. letech nyní v ČR čeká na umístění do zařízení předškolní péče asi 60 tisíc dětí. Problém je tedy třeba řešit akutně.
Ve sněmovně k dětským skupinám, které současná vláda „zdědila“ po pravici, zaznělo plno výhrad. Především z úst poslankyň KSČM a Úsvitu: není tam zajištěno stravování dětí a dětské skupiny nemají vzdělávací funkci, jedná se tedy vlastně jen o jakési hlídárny, návrat do „chudinské péče“. Poslankyně TOP 09 upozorňovaly zase na to, že zákon o dětských skupinách může ohrozit existenci lesních školek nebo různých mateřských a rodinných center.
Podle navrhovaného zákona by totiž tato zařízení musela přijmout režim dětských skupin, což by pro ně bylo likvidační – lesní školky by například musely mít určitý počet toalet a umýváren, přitom děti tam nejčastěji pobývají v přírodě, kde je to také nejvíc baví. Lesní školky i další zařízení fungují ke spokojenosti dětí i rodičů, tak nač jim házet klacky pod nohy?
Ideální by bylo, kdyby Senát schválil normu s těmito všemi nejpalčivějšími změnami, a tak ji vrátil sněmovně. To je ale málo pravděpodobné. A tak by bylo dobré, aby alespoň schválil návrh senátorky Elišky Wagnerové (zvolena za SZ), která se jej rozhodla předložit ústavně právnímu výboru a poté na plénu. V důsledku jejího návrhu by lesní školky a další zařízení mohla fungovat ve „svém“ režimu, nikoli povinně v režimu dětských skupin.
Oproti dětským skupinám je naopak sympatická iniciativa ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který vyhlásil fond na rozvoj mateřských a základních škol. Obce a města budou moci do 31. srpna 2014 žádat o granty na dostavbu či výstavbu mateřských a základních škol. Spoluúčast měst a obcí bude tvořit 15 % prostředků, zbytek bude uhrazen z vyhlášeného fondu. To skýtá naději, že mateřské školy nebudou plně nahrazeny dětskými skupinami. Kéž by!