Venezuelská opozice podpálila budovu Nejvyššího soudu a vyzývá armádu k puči
12. června došlo po zveřejnění nahrávky vězněného opozičního vůdce Leopolda Lopeze vyzývající venezuelskou armádu k puči proti prezidentovi Madurovi k útoku na budovy Ministerstva bydlení a Nejvyššího soudu.
Opoziční vůdci opět svolali své stoupence do ulic k pochodu k budově Nejvyššího soudu, který pak skončil další vlnou násilností. Ohniskem nepokojů bylo bohaté předměstí Chacao ve východní Carasasu, kde se shromáždilo na 150 maskovaných bojovníků a zaútočilo Molotovovými koktejly a dalšími předměty na budovu ministerstva pro bydlení.
Opozičníci zničili vstupní bránu a podle zpráv způsobili značné škody na služebních kancelářích a přepážkách v prvních dvou podlažích a donutili zaměstnace ministerstva utéci do vyšších pater. Nakonec museli hasiči z budovy evakuovat 973 zaměstnanců a 45 dětí z ministerské školky. 25 dětí pak muselo vyhledat lékařské ošetření.
Podle ministra Manuela Queveda šlo o patnáctý útok opozice proti budovám a zařízením ministerstva, které je nenáviděno pro svoji roli ve vybudování 1,6 milionu cenově dostupných bytů pro původní obyvatele venezuelských chatrčí a slumů. Budova Výkonného výboru Nejvyššího soud v Chacao byla rovněž napadena již počtvrté během posledních 70 dnů. Stovky opozičníků ji pomocí Molotovových koktejlů a podomácku vyrobených výbušnin zapálilo a donutilo k evakuaci na 2500 zaměstnanců. Protestující rovněž vynesli a veřejně spálili kancelářský nábytek a vyplundrovali i blízkou bankovní pobočku. Prezident venezuelského Nejvyššího soudu na toto násilí reagoval oznámením, že se Výkonný výbor soudu přesune na jiné místo, neboť opozicí vedené Chacao se stalo „územím, kde neplatí právo“.
Starosta Chacao Ramon Muchacho násilnosti a ničení budovy soudu na jednu stranu odsoudil, ale zároveň naznačil, že útok mohl být proveden pod falešnou vlajkou „vládními agenty“, ačkoliv široce kolující videa ukazují na útok z řad opozice. Muchacho ostatně pro svoje narážky nenabídl žádný důkaz, stejně jako pro své údiv vzbuzující tvrzení, že evakuace Ministerstva bydlení byla provedena kvůli (policejnímu) použití slzného plynu.
Při několikaměsíčních násilnostech ve Venezuele již zahynulo 76 osob, z toho 11 rukou policie a 21 kvůli bezprostřednímu fyzickému násilí opozičních aktivistů. Opozice čím dál tím častěji ničí, demoluje a podpaluje veřejné budovy a instituce sloužící chudým, nyní například vypálila sídlo vedení socialistické komuny Guaicamacuto. Pondělní násilnosti přišly po zveřejnění videonahrávky vězněného ultrapravicového opozičního předáka Leopolda Lopeze, v níž vyzýval armádu, aby provedla puč proti venezuelskému prezidentovi Madurovi. Lopez byl odsouzen na bezmála 14 let vězení za rozpoutání protivládních násilností v roce 2014, které si vyžádaly 43 mrtvých a na 1000 zraněných občanů. Lopez a další opoziční předáci figurující v současných násilných protestech se aktivně zapojili již do puče režírovaného Spojenými státy v roce 2002, kdy se jim podařilo dočasně na 47 hodin vyhnat z úřadu tehdejšího venezuelského prezidenta Huga Chaveze.
Překlad: Nikola Čech
Přeloženo z: https://venezuelanalysis.com/