Více než 52 milionů Američanů v USA žije v komunitách sužovaných bídou
Nová analýza dat ze statistického sčítání lidu ukázala, že tzv. hospodářské oživení za druhé vlády prezidenta Obamy bylo ve skutečnosti nepředstavitelnou katastrofou pro 20 procent obyvatel Spojených států, kteří žijí v chudých oblastech, a že nová pracovní místa a rostoucí příjmy se v drtivé většině koncentrovaly do dvaceti procent již nejbohatších komunit.
„Zpráva o chudinských komunitách v roce 2017“ vypracovaná Skupinou pro ekonomické inovace (EIG) analyzovala podle několika kritérií data z let 2011-2015 u lidí žijících na skoro 7500 poštovních směrovacích číslech (ZIP) v USA. Zjišťovala například procento obyvatel s nedokončeným středním vzděláním, procento opuštěných domů, procento zaměstnaných, chudých, příjmové mediány, změny v počtu zaměstnaných a změny v počtu fungujících firem v letech 2011-15. Podle svého umístění byly jednotlivé komunity (směrovací čísla) setříděny do pěti stejně početných kategorií – od zbídačených, přes rizikové, průměrné a fungující až po prosperující.
Co výsledky studie zjistily? Ve zbídačených komunitách žije 17 % čili 52,3 milionů Američanů. A právě jim se v letech 2011-2015 nejen nedostalo přiměřeného podílu z rostoucí ekonomiky, ale nedostalo se jim dokonce ani drobků: ve skutečnosti v této době došlo k nárůstu počtu dospělých lidí bez práce v těchto komunitách o 6 % a k poklesu počtu firem v těchto komunitách o 6,3 %. Absolutně přišly tyto komunity o 17 tisíc fungujících firem. Ze 44 milionů Američanů pobírajících potravinové poukázky hmotné pomoci jich jedna třetina žije právě ve zbídačených komunitách.
Ale studie zjistila, že situace zbídačených komunit je ještě mnohem horší: od roku 2000 se v nich udržuje nulový růst počtu nových pracovních míst. Ve skutečnosti ve dvou třetinách z nich je méně pracovních míst a v 70 % z nich méně fungujících firem v roce 2015 než v roce 2000. I kategorie rizikových a průměrných komunit si v letech 2011-2015 připsaly menší podíl nově vzniklých pracovních míst, než byl podíl, který na ně připadal na začátku tohoto období. Naopak pětina poštovních adres představujících prosperující bohaté komunity, ve kterých žije 26,5 % obyvatel čili skoro 85 milionu lidí, si v letech ekonomického růstu 2011-2015 ukrojila lví podíl na benefitech z toho plynoucích: 52 % všech nových pracovních míst a 57 % všech nově spuštěných firem vznikla právě zde.
Tato data ukazují, že za Obamy v letech 2011-2015 došlo jednak k bezprecedentnímu rozevření nůžek mezi americkými nejbohatšími a celým zbytkem populace, tak i ke skutečnému zanechání zbídačených komunit beznadějně svému osudu. Na druhou stranu ovšem údaje dosvědčují, že problém zbídačených komunit se táhne déle, než je období vlády minulého prezidenta.
Zbídačené komunity podle studie trpí vedle problému s pracovními místy celou řadou dalších neduhů. Lidé zde žijí v průměru o pět let kratší život než lidé v prosperujících komunitách, míra mortality je tu v průměru o 25 % vyšší. V případě smrti na rakovinu, komplikace při porodech, sebevraždy a násilí je tento rozdíl ještě vyšší. V případě míry úmrtí na předávkování drogami, alkoholem, nebo na duševní nemoci je rozdíl mezi zbídačenými a prosperujícími komunitami v průměru 64 % a v případě míry úmrtí novorozenců dosahuje 86 %. Výrazné rozdíly mezi prosperujícími a zbídačenými komunitami v případě výskytu cukrovky a obezity byly zjištěny zejména mezi ženami. Lidé se zdravotním postižením vyrůstající ve zbídačených komunitách nachází mnohem hůře pracovní uplatnění než lidé se stejným postižením vyrůstající na prosperujících adresách.
Dále bylo zjištěno, že více než 35 % všech znečištěných a kontaminovaných míst ve Spojených státech včetně opuštěných továren a dolů se nachází právě v těchto zbídačených komunitách, což dále podvazuje jejich rozvoj. Velmi špatná situace panuje ve zbídačených komunitách, i pokud jde o vzdělanostní strukturu: maximálně středoškolské vzdělání (v USA pro většinu žáků povinné) zde má 58 % lidí.
Pokud jde o demografické údaje spojené s chudobou, ukazuje se, že zbídačené komunity se ve výrazně vyšší míře nachází na Jihu Spojených států. Nejhorší situace panuje ve státech Mississippi, Alabama, Západní Virginie, Arkansas a Louisiana. Naopak nejméně zbídačených komunit se nachází ve Vermontu, Utahu, New Hampshire, Wyomingu a na Havaji.
Zatímco na Jihu je chudoba spojena zejména s venkovskými oblastmi, na Západě se týká oblastí indiánských rezervací a některých velkoměst (Los Angeles) a na Severu jednak center v metropolitních oblastech (Detroit, Chicago, Philadelphia) tak celých deindustrializovaných měst jako je Cleveland a Youngstown ve státě Ohio, Trenton ve státě New Jersey a Buffalo ve státě New York. Černošská, indiánská i hispánská menšina je obecně ve zbídačených komunitách výrazně nadreprezentována oproti svému podílu na populaci, ale existuje i řada téměř zcela bělošských zbídačených komunit.
Studie v neposlední řadě ukázala zajímavá fakta o vztazích mezi kvalitou života komunit a jejich politickými preferencemi: většina nejbohatších komunit (braných jako takových bez zohlednění jejich lidnatosti) je podle očekávání při volbách do Kongresu republikánská. Zbídačené komunity jsou naopak poměrně rovně rozděleny mezi ty, které do Kongresu volí demokraty a ty, které volí republikány. V posledních prezidentských volbách získala Clintonová většinu hlasů lidí z prosperujících a fungujících komunit (bodovala zejména v těch lidnatých), naopak Trump získal nad Clintonovou jasný náskok 3,5 milionů hlasů od lidí z průměrných, rizikových a zbídačených komunit.
Zpráva EIG o zbídačených komunitách neukazuje všechny aspekty jejich chronické krize vycházející z kapitalistického charakteru výrobních vztahů, např. se nezabývá současnými trendy kumulace amerického bohatství v rukou stále menšího počtu lidí nebo desítky let trvajícím poklesem podílu HDP připadajícího dělnické třídě. I tak ovšem poukazuje na obrovský rozsah problému zbídačených komunit ve Spojených státech, které bez ohledu na vývoj ekonomiky dosud NIKDY v 21. století nezažily sebemenší náznak prosperity.
Nikola Čech (s využitím článku autorky Sandy English na https://www.wsws.org )
Zpráva: http://eig.org/wp-content/uploads/2017/09/2017-Distressed-Communities-Index.pdf