Za čtyři dny nového roku zavraždili v Kolumbii již tři předáky sociálních hnutí
Pouhé čtyři dny nového roku 2019 stačily k tomu, aby Kolumbie přišla o tři sociální aktivisty a význačné členy místních komunit. Jejich smrt spojuje to, že byli zavražděni skupinou neznámých mužů v podstatě před zraky veřejnosti a pachatelé se následně propadli „neznámo kam“. Ani v jednom případě zatím policie nezadržela podezřelé a panuje skepse, že se tak vůbec kdy stane.
První obětí násilí se stal 1. ledna sociální podnikatel Gilberto Valencia z města Suaréz, který byl zastřelen, když debatoval v kruhu svých rodinných příslušníků a přátel. Valencia byl znám jako frontman politické hudební skupiny Los Herederos, byl aktivním podporovatelem mírového procesu v zemi, angažoval se v kampaních proti násilí a v prevenci užívání drog, věnoval se i řadě dalších kulturních aktivit. V roce 2015 byl za svoji činnost oceněn kolumbijskou organizací RECON.
Hned následující den ve středu 2. ledna zavraždili pachatelé na motocyklech Jesuse Adiera Perafana, občana města Caicedonia. Adier vedl organizaci „Odvážná Caicedonia“ a chystal se kandidovat v říjnových místních volbách. Postřelen byl při odchodu z obchůdku a po převozu do nemocnice na následky zranění skonal.
Třetí obětí z 4. ledna se stal rolnický a odborový předák z oblasti Cauca, Wilmer Antonio Miranda. Pachatelé byli čtyři muži v civilních šatech, kteří do něj opakovaně stříleli z pistolí. Miranda rovněž patřil k zastáncům mírového procesu a aktivně hájil sociální a lidská práva drobných zemědělců.
Kolumbie patří dlouhodobě k nejnebezpečnějším zemím světa, pokud jde o život odborářů, lidskoprávních aktivistů, nezávislých novinářů a komunitních předáků, kteří se staví proti zájmům velkého byznysu. V loňských prezidentských volbách uspěl kandidát pravice Iván Duque, za jehož vlády nejen pokračuje tiché zabíjení aktivistů, rolnických předáků a odborářů, ale také se prohloubila vojensko-politická spolupráce Kolumbie se Spojenými státy zaměřená zejména proti levicové vládě sousední Venezuely.