Za sociální a demokratickou Brazílii
Takto nazvala občanská iniciativa Levá perspektiva komorní setkání u sochy osvoboditele šesti jihoamerických států Simóna Bolívara na náměstí Interbrigády v Praze 6. Její členové a příznivci tak spontánně reagovali na současný neklid v Brazílii. Jsou přesvědčeni, že je tam zvenčí rozdmýchávána barevná revoluce a atmosféra připomíná rok 1964 – období, než v Brazílii vypukla vojenská diktatura.
Účastníci (na snímku před Bolívarovou sochou) vyjádřili podporu sociálním opatřením, která se začala zavádět v Brazílii během let vlády levicové Strany práce. Je to nárůst minimální mzdy, bytový program nazvaný Můj dům, můj život, kdy miliony lidí z nejchudších obydlí (favel) získaly družstevní byty, možnost vysokoškolského studia pro chudé, lidi černé pleti či míšence apod. V zemi se nyní celkově žije lépe než kdy předtím. „Svět by se mohl od Dilmy (prezidentky Rousseffové) učit, jak zatočit s chudobou – to řekl světoznámý hudebník Bono Vox. Vím, že některé problémy v zemi přetrvávají, ale nevyřeší se tím, že se vylije vanička i s dítětem. S korupcí, která je v zemi dlouholetým nešvarem, je třeba se porvat a viníky – i z levicového spektra – odsoudit a potrestat. Není ale možné přistoupit na manipulativní linku, že korupce je doménou levice. Není!“ zdůraznila novinářka Andrea Cerqueirová, jejíž část rodiny v Brazílii žije, a poukázala současně na to, že česká mainstreamová média informují takřka výlučně o tom, že v Brazílii se konají demonstrace proti prezidentce, ale nikoli již o velkých demonstracích na její podporu.
Rozeštvávají země Latinské Ameriky
Podporu shromáždění vyjádřily poslankyně Marta Semelová (KSČM) a ekonomka Ilona Švihlíková. „Brazílii a Brazilcům držím palce! Chci, aby lidé nadále měli naději a možnost zlepšovat podmínky svého života, bezplatně se vzdělávat, dostávat pomoc od státu, když se ocitnou ve složité sociální situaci. Chci, aby o tom, zda člověk prožije naplněný život, nerozhodovala naditá peněženka. Chci, aby stát bojoval s bídou, aby se lidé dostávali ze sociálních pastí,“ uvedla Semelová ve své zdravici.
Na skutečnost, že velké monopoly USA, ale i domácí buržoazie začínají rozeštvávat země Latinské Ameriky, poukázala znalkyně tamního prostředí Milada Sigmundová. „Právě v důsledku vnitřních rozbrojů zanikly dávné civilizace Inků a Aztéků,“ připomněla. Spojené státy uplatňují různé strategie, proto návštěva prezidenta Obamy na Kubě „by nás neměla zmást,“ zdůraznil Nikola Čech z Levé perspektivy. Filozof a sociální vědec docent Marek Hrubec ocenil, že se po pádu pravicové diktatury v Brazílii na konci osmdesátých let podařilo Straně práce prosadit demokratické participativní mechanismy, ty však právě nyní může zneužít pravice.
Bolívar, jenž vybojoval Venezuele, Kolumbii, Panamě, Ekvádoru, Peru a Bolívii nezávislost na Španělsku (přičemž Brazílie byla portugalskou kolonií), nemá podle Cerqueirové s Brazílií nic společného pouze zdánlivě. „Je symbolem i pro Brazílii. Přejme si, ať jí jeho odkaz pomůže osvobodit se od tendencí opět ji sociálně zotročit a nastolit nedemokratický režim.„
FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ