Zajímavá výstava kubánských filmových plakátů prodloužena!
Od 13. února probíhá v prostorách Galerie Mánesova v Praze velmi zajímavá výstava kolekce kubánských filmových plakátů ze 70. let 20. století. Výstavu konanou u příležitosti 55. let založení vlastní kubánské kinematografie otevřel sám Chargé d´affaires Kubánské republiky, Fermin Quinones Sanchez. Ačkoliv jde svým rozsahem spíše o menší výstavu, jedná se v České republice tematicky o mimořádný počin, který by si určitě neměli nechat ujít všichni zájemci o umělecké plakáty a filmovou historii.
Filmové plakáty shromážděné v jednom velkém sále představují pohled na kubánskou kinematografii 70. let, tedy na období, kdy na ostrově již odezněla „zlatá éra“ rozvoje domácího filmu spojená se jmény režisérů Humerto Soláse, Julio Espinosy, Tomáse Alea, Santiago Álvareze a hlavy kubánského filmového průmyslu, nedávno zesnulého Alfréda Guevary.
Ačkoliv kvalita kubánských filmů 70. let obecně nedosáhla úrovně předchozí dekády (obdoba situace v Československu), natáčela se v té době na Kubě řada snímků, na jejichž tvorbě se podíleli mladí, talentovaní filmaři. Závěrem desetiletí se v Havaně založila tradice festivalů nového latinskoamerického filmu, která posílila reputaci kubánské kinematografie. Rozvinula se dokumentární tvorba, vznikl animovaný film a v neposlední řadě se také objevil plakát jako prostředek propagace filmové produkce.
Není bez zajímavosti, že již krátce po vítězství revoluce začala spolupráce v oblasti filmu mezi Kubou a Československem V roce 1963 Kubu navštívila delegace pracovníků československého filmového průmyslu v čele s liberálně smýšlejícím ředitelem Československého filmu, Aloisem Poledňákem. Delegace se účastnila i řada filmových herců a hereček, např. u nás poměrně neznámá Karla Chadimová, která se prosadila spíše v západoněmecké kinematografii.
V 70. letech se spolupráce obou zemí dále prohlubovala, což dokazují i vystavené plakáty propagující Československé filmy. Jde konkrétně o snímky Akce v Istanbulu (1975) nebo Tak láska začíná (1975). Je zajímavé, že přes výborné herecké obsazení snímků (např. Vladimír Menšík, Radovan Lukavský, Vlastimil Brodský či Stella Zázvorková) jde i na svojí dobu spíše o béčkovou produkci. Každopádně právě spolupráce mezi ČSSR a Kubou umožnila, že se kubánské plakáty, vydávané v nízkých nákladech, dostaly do sbírek našich pracovníků a mohou dnes být vystaveny v Praze.
Na tvorbě filmových plakátů, které jsou na výstavě ke zhlédnutí, se podíleli přední kubánští umělci, například Julio Eloy Mesa nebo Antonio Fernández Reboiro. Kubánské plakáty vynikají pestrými barvami a hravými motivy. Vedle kubánských a československých filmů propagují také na Kubě promítané filmy z Maďarska, Polska, SSSR, ale i Francie, Itálie nebo Mexika.
Výstava probíhá v Galerii Mánesova 54 (objekt ve dvoře), Praha 2 s otvírací dobou v pracovní dny od 10:00 do 18:00 a v sobotu od 11:00 do 17:00. Vstupné činí 40 Kč.
Výstava je prodloužena až do soboty 22.3!