Západní média dál lžou a šíří konspirace o wu-chanské laboratoři
Bidenův bílý dům vyjádřil „hluboké znepokojení“ z nálezů mezinárodního týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), když vědci WHO odmítli nepravdivá tvrzení americké vlády o původu covid-19 v čínské laboratoři.
15. ledna publikovalo americké ministerstvo zahraničí „soubor faktů“ o „aktivitě Wu-chanského virologického institutu“, v němž požadovalo, aby WHO vyšetřila dnes již prokazatelně nepravdivé a zdiskreditované konspirační teorie, že covid-19 byl vypuštěn z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ministerstvo zahraničí napsalo, že „nehoda v laboratoři mohla připomínat přirozený rozjezd epidemie“.
Dokument obsahuje lež vyslovenou bývalým ministrem zahraničí Mike Pompeem, že „existuje obrovské množství důkazů, že vše začalo právě ve wu-chanské laboratoři“.
Lež později rozšiřovaná Pompeem ve spojení s partou Trumpových dezinformátorů Stevem Bannonem a Peterem Navarro byla na začátku popularizovaná krajně pravicovým médiem čínských exulantů Epoch Times, které je napojeno na hnutí Falun Gong. Jakmile byla ale otevřeně přijata Trumpovou administrativou, došlo k jejímu pročištění přes hlavní establishmentová média a stala se součástí oficiální politické linie americké vlády.
5. února zveřejni Demokratům blízký deník Washington Post redakční úvodník, který hájil pozici Trumpova ministerstva zahraničí, že „nehoda v laboratoři nebo únik viru z laboratoře“ představují „pravděpodobné“ vysvětlení původu pandemie.
Právě vyšetřování vedené Světovou zdravotnickou organizací ale zasadilo těmto republikánsko-demokratickým konspiracím o vypuštění viru covid-19 z čínské laboratoře (s podtextem, že jde o biologickou zbraň a vojenský útok proti Spojeným státům) tvrdý úder.
9. února se výzkumníci z WHO vrátili z vyšetřovací návštěvy pátrající po původu covid-19 a rozbili konspirační teorii „wu-chanské laboratoře“ v samém základu s tím, že WHO se jí už nadále nebude zabývat.
Profesor Liang Wannian z Univerzity Tsingua, který hovořil v panelu WHO, vysvětlil, že teorii o „vytvoření viru lidmi“ již „odmítla vědecká komunita na celém světě“. K možnosti, že by se virus dostal z laboratoře během nějaké nehody Liang dodal, že „v žádné z wu-chanských laboratoří virus SARS-CoV-2 nikdy neexistoval. Pokud takový virus nikdy v laboratoři nebyl, není ani žádná možnost, že by mohl uniknout.“
Peter Ben Embarek, expert WHO přes potravinovou bezpečnost uvedl, že „před epidemií nebyl nikdy tento konkrétní virus znám, popsán ani vědecky zkoumán.“
Právě tato prohlášení vedla k odsouzení ze strany Bidenovy administrativy“, která prohlásila: „Jsme hluboce znepokojeni způsobem, jakým byly komunikována předběžná zjištění z vyšetřování původu covid-19, a chováme pochybnosti o způsobu, jak se k těmto závěrům došlo.“ S ohledem na odklon Bidenovy administrativy od Trumpova rozhodnutí přestat platit do rozpočtu WHO, se zdá, že Bílý dům požadoval výměnou za peníze politické rozhodnutí ve svůj prospěch. Výhrůžné prohlášení uvádí, že „opětovné zapojení do WHO znamená také potřebu, aby tato organizace dostála nejvyšším standardům,“ a požaduje, aby její nálezy „nebyly poznamenány vměšováním nebo úpravami prováděnými čínskou vládou“.
Čína se stala centrem první velké vlny pandemie covid-19, zcela nové nemoci, která předtím nebyla popsána nikde na světě. Navzdory tomu zemřelo v Číně na covid-19 až dosud pouhých 4636 lidí, tedy tolik, kolik jich zemřelo ve Spojených státech za jediný den – 12. července 2020.
Navzdory zprávám o počátečních snahách bagatelizovat rozsah pandemie přišla čínská vláda s urychleným varováním mezinárodní vědecké komunitě. Již 12. ledna veřejně sdílela genetickou sekvenci viru a zároveň umožnila skupině WHO volně cestovat a monitorovat rozvoj epidemie. Proto WHO již 16. – 24. února vydala zprávu s doporučením vědcům a lékařům v celém světě, jak s nemocí bojovat.
Zpráva jasně uvádí, jak se Číně podařilo zkrotit pandemii zmobilizování masivních společenských zdrojů pro léčbu infikovaných, vytrasování všech jejích kontaktů a zabránění dalšímu šíření pomocí masivních cílených karantén a uzavírek. Vlády Spojených států a Evropy tato opatření odmítly, protože je viděla jako ekonomicky příliš nákladná, čímž ale umožnily šíření epidemie prakticky bez kontroly. Nikdy se jim nepodařilo vytvořit žádnou systematickou síť trasování nemocných a kontaktů, což vedlo pouze v USA je smrti půl milionu lidí.
Ačkoliv vědci z WHO odmítli konspirační teorii o „wu-chanské laboratoři“ a vyslovili se o svých čínských kolezích s obdivem, americká média jejich vyjádření překroutila do tvrzení, že se Čína podílela na skrývání skutečností.
12. února vyšel v New York Times článek tvrdící, že „při cestě pracovníků WHO odmítla Čína vydat důležitá data.“ Podle článku: „Čínští vědci odmítli sdílet s WHO surová data, která by mohla vést k bližšímu porozumění původu koronavirové pandemie, jak nám v pátek sdělili nezávislí vyšetřovatelé WHO.“
Britský zoolog Peter Daszak, který byl součástí delegace WHO, tuto reportáž na svém twitterovém účtu odmítl: „To, co [New York Times] popisuje, NEBYLA moje zkušenost z mise WHO. Jako vedoucí pracovní skupiny pro živočichy a životní prostředí jsem se ze strany svých čínských kolegů setkal s důvěrou a otevřeností. MĚLI JSME přístup ke všem kritickým datům. PROHLOUBILI jsme naše poznatky, pokud jde o způsob pravděpodobného vzniku nákazy.“
Thea K. Fischerová, další členka týmu, k tomu dodala „Toto NEBYLA ani moje zkušenost z epidemiologické skupiny. VYTVOŘILI JSME dobré vztahy jak v rámci pracovní epidemiologické skupiny, tak k čínským kolegům! Bouřlivá debata odrážela míru našeho zájmu o věc. Naše vyjádření byla ale účelově překroucena, aby vrhla stín pochyb na důležitou vědeckou práci.“
Daszak ještě dodal: „Je smutné trávit čas s novináři, vysvětlovat jim klíčové závěry z naší vyčerpávající, měsíc trvající cesty do Číny, když pak vidíme, jak jsou vyjádření našich kolegů selektivně upravována, aby pasovala do předem připraveného scénáře. Hanba vám, New York Times!“
Převzato z: https://www.wsws.org/