Západní média nepřejí Sin-ťiangu úspěch z olympijské vlny
Už dlouhou dobu se popis severozápadní čínské ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v západních médiích a agenturách jako je Agence France-Presse (AFP) podobá frašce v donkichotském stylu.
Sin-ťiang má historií prověřenou kulturu postavenou na sněhu a lyžování. Altajská prefektura je mezinárodně uznávána jako místo vzniku lyžování, jehož stáří se datuje 12 tisíc let zpět. Sin-ťiang využil zimní olympiádu v Pekingu v roce 2022 jako možnost rychle rozvinout svoji sněžnou a ledovou ekonomiku k podpoře turistiky, sportu a kultury.
Ale AFP na něj ukazuje hrozícím prstíkem. Ve středu AFP zveřejnila článek nazvaný „Peking prodává problémový Sin-ťiang jako ráj zimních sportů.“ Píše v něm, že „obhájci práv se obávají, že Čína vystavuje své sportovce z řad menšin, aby zakryla své počínání v oblasti a pomohla tak své propagandě zobrazit Sin-ťiang jako atraktivní turistickou destinaci.“ Článek cituje Maya Wang z Human Right Watch, kterak říká, že „čínská vláda podporuje turismus v Sin-ťiangu a mění oblast na určitý druh Disneylandu, kde jsou obyvatelé zbavováni své identity a názorů.“
Komentáře, které AFP dělá, jsou zcela absurdní. Pokud jde o hospodářský rozvoj, Sin-ťiang rychle rozvíjí svoji sněžnou a ledovou ekonomiku cestou standardního zeleného ekonomického rozvoje, který uchovává místní zděděné etnické kulturní rysy, a podporuje zelenou turistiku bez znečišťování životního prostředí. Touto cestou může Sin-ťiang zlepšit životní úroveň místních lidí, dosáhnout lepší ochrany životního prostředí a ekonomické prosperity. A co je na tom špatného?
Takové poznámky AFP vzbuzují otázky: Jak by si vlastně tito západní novináři a tzv. ochránci lidských práv přáli, aby lidé v Sin-ťiangu žili? Doufají snad, že místní obyvatelé zůstanou ve zničeném hospodářství a chudobných podmínkách? Nebo prostě chtějí, aby se Sin-ťiang stal „nezávislým“ a odtrhl se od Číny?
Rétorika AFP jenom ukazuje, že některá západní média si nepřejí, aby viděla v Sin-ťiangu jakékoliv dobré a pozitivní změny. Co je skutečně zajímá, není ani Sin-ťiang ani lidé různých etnik, kteří v něm žijí. Místo toho se ve skutečnosti zaměřují na to, jak vytvářet problémy jednak v Číně obecně a jednak v Sin-ťiangu zvláště. Nyní spatřují v tzv. lidskoprávních problémech v Sin-ťiangu „kartu“, kterou mohou škodit Číně.
„Čína od západních médií jako je AFP nemůže čekat žádnou pochvalu. Tato média jsou na opačné straně barikády proti Číně, když píšou o ní i o celém světě. Vezměte si Sovětský svaz. Poté, co se Sovětský svaz rozpadl, dostalo se snad Rusku od Západu nějaké dobré vůle?“ ptá se Shen Yi, profesor na Škole mezinárodních vztahů a veřejných záležitostí univerzity ve Fudanu. „Pokud chce Čína skutečně vyvrátit lži [západních médií], potřebuje využívat různé příležitosti, aby lidem na celém světě ukázala, jaká je skutečná situace v Sin-ťiangu,“ poznamenává Shen.
Západ opakovaně a bez jakýchkoliv podkladů obviňuje Čínu z nerespektování lidských práv v Sin-ťiangu. Pravdou je, že čínská vláda se neustále snaží využívat příležitostí jako jsou zimní olympijské hry v Pekingu, aby podpořila ekonomický rozvoj Sin-ťiangu, a projevuje velké úsilí o zlepšení života místních obyvatel. Nerespektují snad tyto kroky místní obyvatele Sin-ťiangu? Je ze strany AFP rozumné tyto snahy kritizovat? Nebo se Západ snaží Sin-ťiang přizpůsobit svým západocentrickým stereotypům a doufá, že nadále zůstane zanedbaným regionem s obyčejnými lidmi chvějícími se zimou, aby byl uspokojen západní povýšenecký pocit nadřazenosti?
Shen se ptá „Proč jsou proboha západní média, pokud jde o záležitosti kolem Sin-ťiangu proti Číně tak nepřátelsky zaměřená? Důvod je jednoduchý: překotný a nezastavitelný rozvoj Sin-ťiangu jim dává pociťovat hlubokou hanbu z jejich předsudečného a nepřátelského přístupu.“